FINANSENiemal 90% studentów spodziewa się wyższych wydatków w nadchodzącym roku akademickim

Niemal 90% studentów spodziewa się wyższych wydatków w nadchodzącym roku akademickim

Niemal 90% studentów spodziewa się wyższych wydatków w nadchodzącym roku akademickim

Jak wynika ze zrealizowanego przez Tikrow badania Indeks Kosztów Studenckich 2024 prawie 90% studentów realizujących zlecenia w aplikacji przyznaje, że koszty związane z utrzymaniem w tym roku akademickim będą wyższe niż w poprzednim. 

Agencja pracy natychmiastowej postanowiła zapytać studentów o to na jakie koszty utrzymania muszą przygotować się w nadchodzącym roku akademickim. Sprawdziła też, czy będą zmuszeni ponosić je samodzielnie czy też skorzystają ze wsparcia bliskich osób bądź też z jaką częstotliwością planują realizować zlecenia pracy dorywczej.

Koszty sporo większe w tym roku

Najwięcej respondentów uważa, że musi przygotować się na wzrost ogółu kosztów (takich jak czynsz wynajmu pokoju czy mieszkania, żywności, sprzętu elektronicznego, biletów komunikacji miejskiej itp) względem poprzedniego roku rzędu od 10 do 20%. Takiego zdania jest 6 na 10 studentów uczestniczących w badaniu. Nie brakowało jednak osób, które mniej optymistycznie spoglądały w stronę podwyżek cen czy wartości najmów.

Co trzeci student (33%) był przekonany, że musi przygotować się na koszty wyższe od 20 do 30% w porównaniu do zeszłego roku akademickiego. Zaledwie 4,4% respondentów spodziewa się ich wzrostu od 30 do 50% a 1,6% sądzi, że będą wyższe aż o połowę lub więcej. – Z naszej ankiety wynika, że 94% badanych, czyli praktycznie wszyscy, przygotowują się na konieczność zwiększenia swojego studenckiego budżetu od 10 do 30%. Nie ulega wątpliwości, że oznacza to większe wyzwania w zakresie finansowania kosztów utrzymania. Spodziewamy się, wobec tego jeszcze większego zainteresowania zleceniami w trakcie roku akademickiego, wiedząc z doświadczenia iż studenci w bardzo dużym stopniu cenią sobie elastyczność pracy – tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Ile potrzebują studenci?

Zapytaliśmy także o konkretne zakresy kwot, które zdaniem uczestników badania pozwolą im zapewnić sobie swobodne utrzymanie w tym roku. Najwięcej studentów wskazało, że będą na ten cel potrzebowali miesięcznych przychodów w wysokości od 1,5 do 2 tys. złotych. W kwocie do 1,5 tys. zł miesięcznie zdoła „wyrobić” się 24% badanych – tyle samo powiedziało nam, że przeznaczy na utrzymanie od 2 do 3 tys. zł. Co dziesiąty student był zdania, że kwota jakiej potrzebuje to od 3 do 4 tys. złotych. Dla nieco ponad 7% będzie ona wynosić powyżej 4 tys. złotych.

Co trzecia osoba rozpoczynająca lub kontynuującą studiowanie będzie więc potrzebować od 2 do 4 tysięcy złotych, zaś blisko co piąta jest przekonana, że nie uda jej się utrzymać bez posiadania miesięcznych wpływów na poziomie min. 3 tys. złotych. – Powiedzmy sobie wprost, że w przypadku studentów, zwłaszcza tych, którzy nie są w stanie podjąć pełnoetatowej pracy podczas roku akademickiego, kwoty w takich wysokościach często bywają poza zasięgiem, stąd też wielu z nich, o ile oczywiście ma taką możliwość, stara się korzystać ze wsparcia najbliższych – dodaje Krzysztof Trębski z Tikrow.

40% studentów korzysta ze wsparcia finansowego bliskich osób w dużej części. Dokładnie tyle samo przyznało, że może liczyć na taką pomoc, ale tylko w niewielkim zakresie. Pozostałe 20% respondentów utrzymuje się wyłącznie samodzielnie.

Dniówki najczęstszym rozwiązaniem

Dla aż 65% uczestników badania zlecenia pracy dorywczej w Tikrow to jedyne źródło dochodów podczas trwania roku akademickiego. Jedna czwarta studentów ma jeszcze stałą pracę, którą łączy zarówno z pracą tymczasową jak i studiowaniem. Jedynie 9% z nich stwierdziło, że nie podejmuje żadnej pracy w trakcie studiów.

Studentów z naszej społeczności zapytaliśmy także o to, jak często planują realizować dniówki w zbliżającym się roku akademickim. Najwięcej, blisko 40% z nich deklaruje chęć do wykonywania zleceń 2-3 razy tygodniowo, zaś niemal 30% raz w tygodniu. Tylko 14% zamierza przeznaczyć na pracę dorywczą jeden lub dwa dni w miesiącu. Codziennie natomiast dniówki chce przyjmować 5% respondentów.

Zdecydowana większość spośród 1000 uczestników ankiety, dzięki którym udało się stworzyć Indeks Kosztów Studenckich 2024, to osoby studiujące dziennie (74,1%). Studenci zaoczni bądź wieczorowi stanowili 25,9% całej grupy.

Opinie pracowników natychmiastowych zebrano w badaniu CAWI na próbie liczącej N=1000 osób. Badanie zostało zrealizowane w dniu 09 września 2024 roku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...