czwartek, 3 kwietnia, 2025

Przedsiębiorcy chcą wakacji od składek już w styczniu. Projekt ten pokazuje, że biznes potrzebuje oddechu od obciążeń finansowych

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Przedsiębiorcy marzą o wakacjach od ZUS. Wielu złożyło wnioski od razu na styczeń.

Blisko 840 tysięcy przedsiębiorców otrzymało już informacje o tym, że przyznano im jednomiesięczną ulgę, która pozwala im nie płacić składek na ZUS. Co więcej, wielu przedsiębiorców jednocześnie składało wnioski na… styczeń, by pozwolić sobie na dwa miesiące wolności od składek. Taka sytuacja mogła powodować chaos w ZUS.  – Wakacje od ZUS to pomysł, który przez przedsiębiorców został oceniony jako może i niewystarczająca w skali horyzontalnej, ale jednocześnie całkiem przydatna pomoc. Nic dziwnego więc, że ilość chętnych do skorzystania ze wsparcia jest rekordowa. To jest dla ustawodawcy jasny sygnał: składki przyduszają przedsiębiorców i zwolnienie z nich jest dla ważne – mówi ekspert ubezpieczeniowy i gospodarczy Paweł Skotnicki.

Pierwsi przedsiębiorcy decyzję o tym, że zostały im przyznane wakacje składkowe otrzymali w tym tygodniu. Co ważne, brak decyzji nie powodował, że przedsiębiorcy nie mogli składać wniosków o zwolnienie ze składki także za styczeń.

Nowa ulga wspomaga mikroprzedsiębiorców, oferując im zwolnienie z opłacania składek na wybrany miesiąc każdego roku. Tylko w listopadzie złożono ponad 1,3 miliona takich wniosków. Wakacje składkowe to zwolnienie z opłat składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, fundusz pracy i fundusz solidarnościowych, a jednocześnie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o ulgę jeden raz w roku. Wielu zdecydowało się na ubieganie się o ulgę za grudzień 2024 i styczeń 2025.

– Wakacje składkowe to jedna z tych propozycji, która budziła duże emocje wśród przedsiębiorców, bo oczekiwania związane z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne były nieco większe. Nic nie obciąża małych i średnich przedsiębiorców tak jak konieczność opłacania składek, zarówno zdrowotnych jak i na ZUS. Wakacje składkowe są więc propozycją, która spotkała się z dużym zainteresowaniem i nie jest to dla nas zaskoczeniem. Zaskakujące może być jednak to, że wdrażanie tego projektu przypadło na końcówkę roku, co oznacza, że wiele wniosków było wypełnianych i wysyłanych w popłochu, a teraz ZUS musi wyjaśniać, kto będzie uzupełniać dokumenty lub czy rzeczywiście składka za grudzień zostanie umorzona – mówi Paweł Skotnicki.

– Cała sytuacja jest wskazówką dla rządzących: przedsiębiorcy są przyduszani przez składki i wszelkiego rodzaju zobowiązania. Danie im oddechu jest im tak potrzebne, że 1,3 miliona firm złożyło wnioski w ciągu miesiąca. Trudno jeszcze oceniać efektywność takiego rozwiązania, czy będzie ono tylko „prezentem” dla przedsiębiorców czy może realnie będzie stymulować rozwój firm i dawać im szansę, by zaoszczędzone środki zainwestować lub jakoś spożytkować. Na pewno jednak skala złożonych wniosków powinna dawać rządzącym do myślenia – przyznaje Paweł Skotnicki.

Jakie miesiące będą cieszyć się największym zainteresowaniem w kontekście zawieszanych składek na ZUS?

– Przedsiębiorcy będą chcieli jak najszybciej wykorzystać możliwość zawieszenia składki, czyli to już się dzieje, bo wnioski dotyczą grudnia 2024 i stycznia 2025. To wynika z pewnego pragmatyzmu, że jeżeli program by się okazał np. zbyt obciążający dla budżetu to Rząd mógłby się z niego wycofać, więc trzeba z niego szybko skorzystać. Z gospodarczego punktu widzenia jest jednak pewna racjonalność w tym, że składki są zawieszane w styczniu, bo to zwykle sezon wakacyjny i początek roku jest dla sektora MŚP najtrudniejszy – przyznaje Paweł Skotnicki.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Jak uzyskać zwrot podatku za pracę sezonową w Niemczech?

Praca sezonowa w Niemczech to popularne rozwiązanie dla osób...

Marek Tatała o nowych propozycjach zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski

Komentarz Marka Tatały, prezesa Fundacji Wolności Gospodarczej, do siódmego...

Inicjatywa SprawdzaMY – siódma tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski zaprezentowała siódmą turę...

Rozbieżność w orzeczeniach sądów administracyjnych ws. stosowania RODO w IPN. Sprawę rozstrzygnie NSA

W ostatnim czasie pojawiła się istotna rozbieżność w orzecznictwie...

KSeF coraz bliżej. Tylko 34% firm MŚP wie, co je czeka

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie...

Podobne tematy

Inicjatywa SprawdzaMY – siódma tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski zaprezentowała siódmą turę...

Coraz mniej osób z „rentą alkoholową”, ale kwoty świadczeń rosną

W 2023 roku liczba osób pobierających świadczenie, potocznie określane...

Zasiłek pogrzebowy do waloryzacji – rząd chce go powiązać z inflacją

7 tysięcy złotych zamiast czterech tysięcy. Rok później niż...

Płace, składki, nagrody – ZUS intensyfikuje kontrole w branży transportowej

W ciągu ostatniego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod...

ZUS dostanie więcej uprawnień – nadchodzą niezapowiedziane kontrole L4

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod kierownictwem ministry...

Mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa coraz bardziej boją się rosnących kosztów

Według najnowszego raportu, mikrofirmy oraz małe przedsiębiorstwa obecnie najczęściej...

Samozatrudnieni w pułapce. Na emeryturze popadną w ubóstwo – raport ZUS

Najnowszy raport ZUS ujawnia niepokojącą prawdę – osoby prowadzące...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie