środa, 22 stycznia, 2025

Rekordowa liczba upadłości w Polsce w 2024 roku. Najtrudniejszy rok dla przemysłu, budownictwa i handlu

Miniony rok przyniósł kolejny wzrost liczby upadłości polskich firm. Zgodnie z najnowszą analizą MGBI, sądy w 2024 roku ogłosiły 436 postanowień o upadłości przedsiębiorstw. To o ponad 10% więcej niż w 2023 roku i niemal 30% więcej niż w 2022 roku. Z trudnymi warunkami rynkowymi najczęściej nie radziły sobie firmy z branży przemysłowej, budowlanej i handlowej.

Ponadto, po rekordowym wzroście liczby otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych w 2023 roku, w 2024 odnotowano kolejny wzrost. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorców tą metodą ratowania biznesu i przeciwdziałania niewypłacalności.

Powrót do 2020?

Od pandemicznego 2020 roku, kiedy liczba firm kończących działalność wynosiła 547, liczba ogłoszonych upadłości nie przekroczyła 400. W kolejnych latach ich liczba kształtowała się następująco: 399 w 2021 roku, 339 w 2022 roku i 394 w 2023 roku. Wzrost w 2024 roku, do 436 upadłości, zbliżył się jednak do wartości z 2020 roku, czyniąc miniony rok wyjątkowo trudnym dla polskiego biznesu.

Oczywiście trudno porównywać 2024 rok z 2020, gdy za sprawą pandemii mieliśmy do czynienia z lawiną upadłości. Niemniej, zeszłoroczny bilans jest wyjątkowo wysoki. Nie był to jednak zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę liczbę przedsiębiorców, z którymi rozmawialiśmy o restrukturyzacji w ubiegłym roku. Lista tzw. czynników zagrożenia była sukcesywnie uzupełniana o kolejne pozycje. Malejący popyt, rosnące koszty pracy – warto podkreślić, iż w tym roku wyjątkowo dwukrotnie podnoszono próg minimalnego wynagrodzenia – trudności w uzyskaniu zewnętrznego finansowania czy ceny energii to wyzwania uniwersalne, na które wskazywali przedsiębiorcy ze wszystkich branż. Do tego dochodziły jeszcze zupełnie nowe trudności „branżowe” właściwe dla konkretnych gałęzi gospodarki, ze szczególnym wskazaniem na transport, budownictwo czy handel – tłumaczy Sylwia Szerenos, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny w Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o.

Kontynuacja restrukturyzacyjnego boomu

Zainteresowanie restrukturyzacją przedsiębiorstw w 2024 roku utrzymało się na fali wznoszącej. Jeszcze w 2022 roku liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych wynosiła 2200, po czym nastąpił ich dynamiczny przyrost. W jego efekcie w 2023 roku odnotowano 4149 rozpoczętych restrukturyzacji, zaś w minionym roku 4457. Wzrost wyniósł więc tutaj 7% r/r.

Branże najmocniej uszczuplone

Analiza listy firm, wobec których upadłość ogłoszono w minionym roku, pozwala zidentyfikować 3 dominujące branże. Najwięcej przedsiębiorstw, które zakończyły swoją działalność funkcjonowało w sektorze przetwórstwo przemysłowe (106 upadłości). Na drugim miejscu znalazł się handel hurtowy i detaliczny (94) zaś ostatnią najbardziej doświadczoną przez trudności i wyzwania rynku branżą było budownictwo (61).

Statystyka ta w dużym stopniu koresponduje z prowadzonymi przez nas w ubiegłym roku procesami restrukturyzacyjnymi. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że na czwartym miejscu zestawienia MGBI pod względem liczby upadłości znalazła się branża transportowa. To właśnie ten sektor zdominował listę klientów naszej kancelarii w 2024 roku – dodaje Sylwia Szerenos z Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o.

Jeśli chodzi zaś o firmy, wobec których rozpoczęto postępowanie restrukturyzacyjne w minionym roku to mamy do czynienia z pewnym „przetasowaniem” względem statystyki upadłości. Na czoło wysuwa się wówczas branża handlowa (941 rozpoczętych restrukturyzacji), jako druga sklasyfikowana została branża budowlana (688) zaś trzeci pod względem liczby uruchomionych restrukturyzacji był sektor przetwórstwa przemysłowego (646).

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Kto nie ubezpieczy się bez audytu termowizyjnego?

W 2024 r. doszło do ponad 2 tys....

Prognoza Saxo dla surowców: Wyboista droga przed nami wymusza dywersyfikację?

Złoto wspierane przez coraz bardziej spolaryzowany świat, z...

Polska na 7. miejscu na świecie pod względem ataków ransomware

Aż 37% - taka była skala wzrostów zagrożeń...

Nowe przepisy o pracy w wysokiej temperaturze – konsultacje i intensywne prace trwają

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i...

Niewypłacalności przedsiębiorstw na rekordowym poziomie. Branża budowlana i transport w kryzysie

W ciągu minionych 12 miesięcy niewypłacalność ogłosiło aż 5 576...

Podobne tematy

Żabka wchodzi w retail media. Uruchamia Żabka Ads

Żabka Ads - Shopper-Driven Media to nowe narzędzie pozwalające...

Kontrowersje wokół kandydatury Andrzeja Klesyka do Rady Nadzorczej PZU – pytania o niezależność i konflikt interesów

Andrzej Klesyk, kandydat zgłoszony przez fundusz emerytalny Nationale Nederlanden...

Raport Michael Page: Wynagrodzenia i trendy w sprzedaży oraz marketingu na 2025 rok

Sprzedaż i marketing to branże, które charakteryzują się dużą...

Działy marketingu i PR w 2024 roku: umiarkowane tempo rekrutacji i wyraźny wzrost stawek

Transformacja cyfrowa i zmieniające się priorytety biznesowe sprawiają, że...

Ostre hamowanie sprzedaży deweloperów giełdowych w 2024 r.

Tradycyjnie z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki...

Spadek kradzieży w sklepach w 2024 roku – słabsza wykrywalność czy zmiana przepisów?

Rok 2024 przyniósł zmianę w statystykach związanych z kradzieżami...

Niewypłacalności przedsiębiorstw na rekordowym poziomie. Branża budowlana i transport w kryzysie

W ciągu minionych 12 miesięcy niewypłacalność ogłosiło aż 5 576...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie