środa, 15 stycznia, 2025

Nowe przepisy o pracy w wysokiej temperaturze – konsultacje i intensywne prace trwają

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, regulujący kwestie pracy w wysokiej temperaturze, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), znajduje się właśnie w fazie konsultacji. Nad projektem i informacjami, które usprawnią jego wdrożenie wciąż intensywnie pracują eksperci z MRPiPS, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), Głównego Inspektoratu Pracy (GIP) oraz Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera (IMP).

Zmiany klimatyczne i coraz częstsze fale upałów powodują konieczność podjęcia działań na rzecz ochrony zdrowia i życia pracowników. Eksperci oraz organizacje, takie jak np. Międzynarodowa Organizacja Pracy, podkreślają pilną potrzebę opracowania nowych strategii zapobiegania zagrożeniom związanym ze stresem cieplnym w miejscu pracy. W obecnie obowiązujących w Polsce przepisach można znaleźć odniesienie do temperatury wynikającej z czynników technologicznych, ale zagrożenia wynikające z narażenia na ekstremalne warunki pogodowe nie są tam ujęte. W rezultacie nie chronią one wszystkich pracowników, a jedynie tych pracujących w szkodliwych warunkach mikroklimatu gorącego.

„Praca w upalne dni stanowi ogromne wyzwanie dla pracowników, niosąc ze sobą nie tylko dyskomfort i spadek koncentracji, ale także poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Problemy z koncentracją mogą prowadzić do błędów i wypadków, które mają nie tylko wymiar ludzki, ale również przekładają się na straty ekonomiczne dla firm i całej gospodarki. Dlatego wprowadzenie nowych regulacji i strategii zapobiegających skutkom stresu cieplnego jest niezbędne” – podkreśla dyrektorka CIOP-PIB Agnieszka Szczygielska.

Nowelizacja rozporządzenia, której podjęło się MRPiPS, ma na celu zmianę tego stanu rzeczy. Zespół złożony z ekspertów ww. Ministerstwa, CIOP-PIB, GIP i IMP pracuje nad uwzględnieniem uwag zgłoszonych w procesie konsultacyjnym oraz nad udoskonaleniem projektu. W ramach tej współpracy zaplanowano szereg spotkań, z których pierwsze w tym roku odbyło się 14 stycznia w siedzibie CIOP-PIB w Warszawie.

 „W procesie konsultacji wiele pytań i wątpliwości dotyczyło terminów użytych w rozporządzeniu, np. „tempa metabolizmu” – mówi dr hab. n.med. Joanna Bugajska, prof. CIOP-PIB. „Choć termin ten może brzmieć specjalistycznie, jest od dawna stosowany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pracy w aspekcie określenia obciążenia cieplnego pracownika. Tempo metabolizmu uwzględnia norma PN-EN ISO 7243, która określa, jak mierzyć obciążenie cieplne organizmu w miejscu pracy w mikroklimacie gorącym. Przepisy dotyczące najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia również nawiązują do tego zagadnienia. Dla pracownika służby bhp określenie tempa metabolizmu nie jest czynnością problematyczną, a jego wartość można oszacować bazując na wartości wydatku energetycznego. Ułatwi to specjalna aplikacja, która będzie bezpłatnie udostępniona m.in. w portalu internetowym CIOP-PIB.”

W efekcie dalszych pracy zespołu eksperckiego powstaną wspierające pracodawców materiały informacyjne, dotyczące m.in. przykładowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które mogą być stosowane przy podwyższonej temperaturze pracy wykonywanej w pomieszczeniu i wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Raport „Polak Inwestor 2024”: Polki wybierają bezpieczne inwestycje – lokaty, obligacje, złoto i nieruchomości

Raport Polak Inwestor 2024 przybliżył, jak kształtują się decyzje...

Sfinks Polska: Dynamiczny wzrost przychodów i liczby restauracji w 2024 r.

Restauracje należące do sieci Sfinks Polska wypracowały w 2024...

Rynek pracy IT w Polsce: rośnie konkurencja wśród specjalistów, mniej ofert dla początkujących

Średnia liczba aplikacji na jedną ofertę pracy w IT...
00:02:24

Sztuczna inteligencja i robotyzacja jako odpowiedź na depopulację i braki na rynku pracy

Rewolucja technologiczna w postaci sztucznej inteligencji, ale też robotyzacji,...

AI w służbie inżynierii: Jak zmienia projektowanie urządzeń elektronicznych

Sztuczna inteligencja (AI) zmienia sposób, w jaki projektowane są...

Podobne tematy

Przewoźniku, zapłacisz więcej. ZUS ogłosił kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w 2025 roku

Zgodnie z najnowszym, oficjalnym ogłoszeniem opublikowanym w Monitorze Polskim,...

Zdolność kredytowa vs. ceny nieruchomości: Jak zmieni się rynek w 2025 roku?

Nowy rok to czas nowych początków i postanowień. Marzenia...

Polska jako nowy cel migracji zarobkowej pracowników z Ameryki Południowej i Azji

Obserwowany spadek liczby pracowników z Ukrainy, którzy przez ostatnie...

Oszczędny i skromny Sylwester 2024: 87% Polaków wybiera kameralne świętowanie

Zbliżający się Sylwester 2024 zapowiada się spokojnie i skromnie....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie