BEZPIECZEŃSTWORosyjscy hakerzy ponownie zaatakowali Polskę

Rosyjscy hakerzy ponownie zaatakowali Polskę

Rosyjscy hakerzy ponownie zaatakowali Polskę

Rosyjskie grupy hakerskie (CyberTriad, NoName057(16)) mają Polskę na celowniku. Po tym jak CyberTriad skutecznie zaatakował systemy teleinformatyczne Akademii Sztuki Wojennej, teraz NoName057 atakuje polskie firmy IT.

Jak informują specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z Check Point Research, grupa hakerska NoName057(16) nadal atakuje Polskę, a także Grecję i Ukrainę. Cyberprzestępcy zaatakowali strony internetowe SecureVisio – polskiej firmy zajmującej się rejestracją incydentów bezpieczeństwa, firm konsultingowych IT COIG SA, SafeSQR, Softinet oraz Evention.pl, Evercom.pl.

To wyraźny sygnał wzmożonych i planowanych ataków na polskie, strategiczne firmy. Celem takiej grupy jest od dawna wzmożenie niepokoju w Polsce jako aktywnym partnerze, wspierającym Ukrainę podczas wojny – mówi Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point w Polsce.

Grupa twierdzi również, że obrała za cel również Ministerstwo Energii Ukrainy, Ukrinterenergo, strony Bus.com.ua, Portmone.com.ua oraz strony ukraińskich banków KredoBank i UnexBank.

Ataki na Grecję skierowane są strony internetowe z sektora transportu, w tym greckie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu, transport publiczny w Atenach, metro w Salonikach, port w Salonikach i lotnisko Macedonia w Salonikach.

Powiązana z Rosją grupa haktywistów – NoName057(16), która działa od marca 2022 r. – atakuje ukraińskie i proukraińskie organizacje, przedsiębiorstwa i rządy, a cele zmieniają się w zależności od rozwoju sytuacji geopolitycznej. W ostatnich miesiącach grupa skupiła się na różnych krajach Unii Europejskiej, które publicznie poparły Ukrainę, w tym między innymi na Polsce.

W czwartek (24.08.23) inna grupa o nazwie Rosyjska Armia Cybernetyki przyznała się do ataków DDoS na stronę internetową Wayforpay Ukraine, systemu płatności online z bezpieczną technologią 3-D, licencjonowanego przez Narodowy Bank Ukrainy, Krajową Komisję ds. Regulacji Rynków Finansowych i posiadającego licencję Narodowego Banku Czeskiego na prawo emisji pieniądza elektronicznego. Hakerzy twierdzą, że uzyskali bazę danych zawierającą dane dotyczące 250 pasażerów, korzystając z Vagonweb – czeskiej witryny, która obsługuje europejskie wagony pasażerskie, jednostki elektryczne lub wysokoprężne, wagony szlakowe i przewozi pasażerów.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...