FINANSEBANKOWOŚĆRPP nie obniży stóp procentowych. Czynniki polityczne i gospodarcze przemawiają za utrzymaniem...

RPP nie obniży stóp procentowych. Czynniki polityczne i gospodarcze przemawiają za utrzymaniem status quo

RPP nie obniży stóp procentowych. Czynniki polityczne i gospodarcze przemawiają za utrzymaniem status quo

Aktualna sytuacja polityczno-gospodarcza utwierdza mnie w przekonaniu, że na najbliższym posiedzeniu RPP nie będzie żadnych zmian wysokości stóp procentowych. Przemawiają za tym również działania nowego rządu, który poprzez spełnianie obietnic wyborczych, czyli waloryzacji 500+ na 800 + i podwyżkami dla pracowników edukacji i administracji publicznej wpuszcza na rynek kolejne miliardy złotych. Te wymienione czynniki plus planowany napływ środków z KPO w mojej ocenie nie będą zachęcały do kolejnych obniżek i realizacji celu inflacyjnego w dłuższej perspektywie czasowej.

Kolejnym czynnikiem, tym razem z rynku kredytowego, który może mieć na to wpływ, jest zapowiadana nowa odsłona programu Bezpieczny Kredyt 2%, czyli kolejna transza wsparcia dla potencjalnych kredytobiorców chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Jeżeli tak faktycznie będzie, to spowoduje to dalsze pobudzenie sektora budowlanego i wpływ kolejnych miliardów złotych na rynek, a jak wiadomo, aby zbić inflacje należy ograniczać, a nie wzmagać podaż pieniędzy na rynku.

Nie można niestety również nie brać pod uwagę czynnika politycznego i swoistej koabitacji nowego rządu RP i Prezesa NBP, wybranego w poprzedniej kadencji przez inne środowisko polityczne.

Grzegorz Aleksandrowicz, ekspert finansowy Lendi

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...