piątek, 25 kwietnia, 2025

Rynek magazynowy w woj. zachodniopomorskim: stabilny rozwój mimo spadku popytu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rynek magazynowy w województwie zachodniopomorskim od lat odgrywa strategiczną rolę na logistycznej mapie Polski. Bliskość do zagranicznych rynków Niemiec i Skandynawii oraz dostęp do portu w Szczecinie-Świnoujściu wpływa na atrakcyjność inwestycyjną regionu. Na dziś woj. zachodniopomorskie dysponuje całkowitymi zasobami przemysłowo-logistycznymi na poziomie 1,24 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Rozwój infrastruktury transportowej, w tym ekspansja sieci drogowej i  kolejowej, dodatkowo zwiększa atrakcyjność rynku, niemniej jednak jest to region, na którego dynamikę popytu wpływa aktywność firm z Niemiec. W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje raport pt. „Rynek magazynowo-produkcyjny w woj. zachodniopomorskim. Podsumowanie 2024 r.”.

Analitycy AXI IMMO wskazują, że na koniec 2024 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej w województwie zachodniopomorskim wyniosły 1,24 mln mkw., co odpowiadało 3,6% krajowych zasobów. Pomimo, obiektywnych przesłanek świadczącym o atrakcyjności lokalizacji , w ubiegłym roku w regionie nie oddano do użytku żadnej nowej A-klasowej inwestycji. Na koniec grudnia 2024 r. w budowie znajdowało się 114 tys. mkw. nowej powierzchni, z czego większość realizowana była w Szczecinie. Największe projekty to m.in. Panattoni Park Szczecin V (49,7 tys. mkw.), BTS dla sieci Action (54,4 tys. mkw.) oraz inwestycja LemonTree (31,4 tys. mkw.). Niemniej jednak dalszy potencjał rozwoju regionu dostrzegają deweloperzy, którzy zabezpieczyli grunty pod przyszłe inwestycje przemysłowo-logistyczne na poziomie ok. 800 tys. mkw.

Jednym z najbardziej charakterystycznych trendów na rynku magazynowym w woj. zachodniopomorskim był wyraźny spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec 2024 roku wyniósł 2,8% (-4,4 p.p. r/r)Analitycy AXI IMMO wskazują, że był to największy roczny spadek dostępności powierzchni wśród wszystkich regionów przemysłowo-logistycznych w Polsce. W tym samym czasie całkowita aktywność najemców w 2024 r. w woj. zachodniopomorskim wyniosła 174 tys. mkw. (-23% r/r) z czego 66% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Niższy poziom popytu wynikał z mniej sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego, zwłaszcza spowolnienia w Niemczech, które wpłynęło na decyzje inwestycyjne najemców. W strukturze najmu dominują operatorzy logistyczni, a uzupełnienie stanowią firmy produkcyjne oraz dystrybucyjne. Warto zauważyć, że średnia wielkość transakcji najmu w regionie jest wysoka i w 2024 roku wyniosła 10,2 tys. mkw.

Anna Gawrońska, Doradca, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO, mówi: „Rynek przemysłowo-logistyczny w województwie zachodniopomorskim dynamicznie się rozwija, przyciągając firmy produkcyjne, operatorów logistycznych i sektor e-commerce. Dzięki strategicznej lokalizacji region obsługuje nie tylko północno-zachodnią Polskę, ale także Niemcy i Skandynawię. Kluczowe inwestycje koncentrują się w Szczecinie, Goleniowie i Stargardzie, jednak wraz z rozwojem infrastruktury rośnie znaczenie innych lokalizacji, takich jak Kołbaskowo, Gryfino, Nowogard czy Koszalin”.

Stawki bazowe w woj. zachodniopomorskim oscylują w średnich rynkowych na tle całej Polski i oscylują w granicach 4,10 – 4,70 EUR/mkw./mies. Najniższe stawki dostępne są w Stargardzie, natomiast najwyższe w nowych i planowanych inwestycjach w Szczecinie.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Słaba sprzedaż mieszkań deweloperów, ale WIG-Nieruchomości bije rekordy

Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na...

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Ekspert: Nowe przepisy o jawności cen mieszkań mogą ustabilizować ceny, ale ograniczą elastyczność

Ceny mieszkań będą jawne. Ekspert: Politycy znowu przyjmują retorykę...

Europejskie prawo jazdy w wersji 2.0 – co się zmieni dla kierowców i firm transportowych?

Unia Europejska finalizuje prace nad pakietem reform, które na...

Moda w cieniu ceł i zmian geopolitycznych. Kto zyska, a kto straci w globalnym łańcuchu dostaw?

Świat mody odchodzi od produkcji w Chinach, ale na...

Podobne tematy

Słaba sprzedaż mieszkań deweloperów, ale WIG-Nieruchomości bije rekordy

Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na...

Ekspert: Nowe przepisy o jawności cen mieszkań mogą ustabilizować ceny, ale ograniczą elastyczność

Ceny mieszkań będą jawne. Ekspert: Politycy znowu przyjmują retorykę...

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Polska w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej. Biura i parki handlowe przyciągają kapitał

POLSKA W CZOŁÓWCE PAŃSTW REGIONU: JEDEN Z EUROPEJSKICH LIDERÓW...

Pokolenie Z zmienia rynek nieruchomości: nowe oczekiwania, nowe standardy

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, coraz...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Rynek biurowy w Polsce: mało nowej podaży, rosnący popyt, odbicie inwestycyjne

Na warszawskim rynku w budowie jest aktualnie około 230...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie