piątek, 25 kwietnia, 2025

Postępowanie upadłościowe bez funduszy – jak syndyk zdobywa pieniądze?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Postępowanie upadłościowe jest procesem skomplikowanym, który wymaga dużej aktywności ze strony syndyka. Wykonanie na przykład inwentaryzacji majątku i jego ogólnej wyceny, wymaga nie tylko czasu, ale także pieniędzy. A tych ostatnich często na początku przeprowadzanej upadłości brakuje. Skąd w takiej sytuacji syndyk czerpie środki na swoją działalność? Tłumaczy ekspert z kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Przede wszystkim należy podkreślić, że do ogłoszenia upadłości nie dojdzie, jeśli dłużnik nie dysponuje majątkiem, który ma wystarczyć na pokrycie kosztów postępowania i choćby częściowe zaspokojenie wierzycieli. Jeśli takiego majątku brak, sąd oddala wniosek o upadłość, a jeżeli taka okoliczności wystąpi w trakcie postępowania upadłościowego, to zostanie ono umorzone.

– Zdarza się, że w masie upadłości brak jest środków lub składników majątku łatwych do likwidacji, aby zapewnić pokrycie bieżących kosztów postępowania w jego początkowej fazie. Upadły dysponuje wartościowym majątkiem, ale syndyk „na starcie” nie ma pieniędzy na niezbędne czynności, jak np. inwentaryzację, zabezpieczenie przed kradzieżą, weryfikację wierzytelności czy oszacowanie tego majątku. – tłumaczy Adam Pasternak z kancelarii Lege Restrukturyzacje.

I co wtedy? Według eksperta, w takich okolicznościach syndyk może zwrócić się do wierzycieli o wpłacenie zaliczki na pokrycie tych kosztów. Zaliczka może zostać wpłacona w oparciu o uchwałę zgromadzenia wierzycieli, ale najczęściej dzieje się to na podstawie postanowienia sędziego-komisarza. Przepis stwierdza, że do wniesienia zaliczki mogą zostać zobowiązani wierzyciele mający co najmniej 30% wierzytelności. W praktyce do takiej „pomocy” finansowej może zostać wezwana większa grupa wierzycieli, w zależności od decyzji sądu. Czy wpłata takiej zaliczki jest obligatoryjna? Nie, ale konsekwencją jej braku będzie umorzenie postępowania upadłościowego.

– Wierzyciele, którzy wnieśli zaliczki niestety nie będą w żaden sposób uprzywilejowani, jeżeli chodzi o poziom zaspokojenia. Co więcej, zaliczka może zostać wierzycielowi zwrócona, jeżeli pozwolą na to fundusze masy upadłości. Taki wydatek jest traktowany na równi z kosztami postępowania – zatem korzysta z pierwszeństwa przed zobowiązaniami ujętymi na liście wierzytelności. – podkreśla Adam Pasternak z kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Wygląda więc, że wniesienie zaliczki przez wierzycieli jest swego rodzaju inwestycją w odzyskanie długu. Oczywiście inwestycją obarczoną ryzykiem, gdyż trudno jest precyzyjnie oszacować przychody i wydatki masy upadłości, zwłaszcza w początkowym etapie postępowania upadłościowego.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Biznes kontra fikcja doręczenia – co oznaczają przepisy dla przedsiębiorców pozywających dłużników

Głośna ostatnio sprawa posła Płażyńskiego, któremu Sąd Okręgowy w...

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Europejskie prawo jazdy w wersji 2.0 – co się zmieni dla kierowców i firm transportowych?

Unia Europejska finalizuje prace nad pakietem reform, które na...

Jak zapoznać się z aktami w sprawie karnej?

Wiele osób, przeciwko którym prowadzone jest postępowanie karne, chciałoby...

Rzecznik MŚP krytycznie o zmianach w przepisach dotyczących promocji alkoholu

Minister Agnieszka Majewska, pełniąca funkcję Rzecznika Małych i Średnich...

Podobne tematy

Jakie umowy podlegają ochronie podczas restrukturyzacji firmy? Wyjaśnia ekspert

Podczas restrukturyzacji zadłużona firma podlega ochronie, która umożliwia poprawę...

Dłużnik rozpoczął restrukturyzację – co robić?

Firma, który ma zaległości w płatnościach wobec innych podmiotów...

Czy układ zawarty z wierzycielami może być zmieniony?

Zaakceptowany przez wierzycieli i zatwierdzony przez Sąd układ stanowi...

Liczba upadłości firm zaskakuje. Dlaczego?

W pierwszej połowie tego roku opublikowano w Monitorze Sądowym...

Restrukturyzacja firmy nie zawsze się udaje. I co wtedy?

Firmy z coraz większą nadzieją spoglądają na możliwość restrukturyzacji,...

Firma w restrukturyzacji? Warto zadbać o pracowników

Dla wielu polskich firm restrukturyzacja jest obecnie jedynym sposobem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie