piątek, 25 kwietnia, 2025

Janusz Janiszewski: Polska powinna być liderem w budowie systemów wojskowo-cywilnych

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wojna w Jugosławii pokazała, że konflikty zbrojne mają ogromny wpływ na funkcjonowanie ruchu lotniczego oraz na to, jak odbywają się operacje w przestrzeni powietrznej. W tamtym czasie amerykańskie wojsko zapewniało bezpieczeństwo na różnych wysokościach dla cywilnych statków powietrznych – co stanowiło ważne rozwiązanie. W kolejnych konfliktach, w tym obecnie trwającej wojnie w Ukrainie okazało się jednak, że wprowadzone w latach 90. i 2000. rozwiązania nie zawsze sprawdzają się w aktualnych warunkach. Dziś większość działań wojennych między Rosją a Ukrainą ma charakter powietrzny i cybernetyczny – co wymaga nowego podejścia. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, a wcześniej, po zestrzeleniu samolotu malezyjskiego nad Krymem w 2014 roku, miały miejsce poważne perturbacje w ruchu lotniczym. Polska przestrzeń powietrzna straciła wiele połączeń – co wymusiło w 2015 roku konieczność drastycznego przedefiniowania budżetu z powodu spadku wpływów z lotów. Konieczne było wprowadzenie procedur zapewniających bezpieczeństwo cywilnym statkom powietrznym – zarówno w przestrzeni ukraińskiej i rosyjskiej, jak i w sąsiadujących krajach: Węgrzech, Rumunii, Polsce, Litwie, Białorusi i krajach bałtyckich.

– W 2022 roku, po wybuchu wojny, otrzymaliśmy wytyczne dotyczące stref buforowych, aby zapewnić bezpieczeństwo cywilnym lotom. Polska – jako kraj frontowy – musiała wypracować procedury zarządzania przestrzenią powietrzną, dostosowując ją do wymagań NATO oraz obrony powietrznej – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Janusz Janiszewski, ekspert lotniczy, Forum Ekspertów Ad Rem. – Nasza granica, szczególnie z Ukrainą i Białorusią, wpływa na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Chociaż przeciętny obywatel nie dostrzega tego wysiłku, ponieważ operacje te są często niewidoczne i cyfrowe – musimy mieć procedury ochrony przed nielegalnymi przelotami, w tym rakietami czy niezidentyfikowanymi statkami powietrznymi. Niestety zdarzają się katastrofy – takie, jak incydent z końca zeszłego roku, kiedy samolot azerskich linii lotniczych został zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną. W takich sytuacjach kluczowe jest opracowanie wspólnych systemów wojskowo-cywilnych, które umożliwią identyfikację, zarządzanie i monitorowanie ruchu statków powietrznych oraz rakiet. Europa musi inwestować w rozwój takich systemów, a Polska powinna być liderem w tych działaniach. Przeciwdziałanie zagrożeniom obejmuje także obronę cybernetyczną – gdyż Rosja prowadzi agresywne operacje mające wpływ na nasze bezpieczeństwo w tej dziedzinie. Współpraca i odpowiednie rozwiązania technologiczne są kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa w obliczu rosnących wyzwań – podkreśla Janusz Janiszewski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Europejskie prawo jazdy w wersji 2.0 – co się zmieni dla kierowców i firm transportowych?

Unia Europejska finalizuje prace nad pakietem reform, które na...

Rosyjscy hakerzy zaatakowali dyplomatów. Wyrafinowana kampania cyberszpiegów zapraszała na degustację wina

Zaproszenie na kieliszek wina? Pod tym niewinnym pretekstem kryła się...

Luka w kompetencjach IT zagrożeniem dla firm – raport Hays Poland

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się...

Nie daj się nabrać na blokadę BLIK – tak działają oszuści

Cyberprzestępcy nie śpią i coraz częściej sięgają po sprytne...

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Podobne tematy

00:01:37

Maciej Duszczyk: Ukraina musi przetrwać jako państwo prozachodnie, nawet kosztem migracji

Kluczowym cywilizacyjnym wyzwaniem dla Polski jest to, aby Ukraina...

Co dalej z ukraińskimi firmami w Polsce po zakończeniu wojny?

Od wybuchu rosyjskiej wojny w Ukrainie w lutym 2022...
00:04:45

Wieś w Polsce się starzeje i wyludnia. Czy cyfrowe usługi mogą ją uratować?

Polska wieś – choć teoretycznie notuje stabilne liczby pod...

Aktywa w PPK przekroczyły 33 mld zł. Partycypacja nadal rozczarowuje

Na koniec lutego 2025 środki zgromadzone w PPK to...

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

Hewea z koncesją na produkcję sprzętu wojskowego

Firma Hewea, specjalizująca się w integracji rozwiązań dla pojazdów...
00:02:14

Spada liczba lotów w Rosji – embargo i brak części zamiennych dają się we znaki

Lotnictwo musi zapewniać bezpieczeństwo, a każda operacja lotnicza powinna...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie