czwartek, 2 lutego, 2023
NIERUCHOMOŚCIRynek mieszkaniowy stanął. W negocjacjach można obniżyć cenę mieszkania bądź domu nawet...

Rynek mieszkaniowy stanął. W negocjacjach można obniżyć cenę mieszkania bądź domu nawet o 10%

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Rynek mieszkaniowy stanął. W negocjacjach można obniżyć cenę mieszkania bądź domu nawet o 10%

Deweloperzy o 28% ograniczyli budowę nowych mieszkań. Mają problemy ze sprzedażą. Wprowadzają nowe oferty i promocje. W negocjacjach można obniżyć cenę mieszkania bądź domu nawet o 10%.

Jak wynika z danych GUS za 10 miesięcy, wydano pozwolenia na budowę 257,5 tys. mieszkań. To o 9,4% mniej niż rok temu. Ograniczenia dotyczą jednak przede wszystkim decyzji inwestorów indywidualnych. Deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 175,1 tys. mieszkań, to oznacza spadek zaledwie o 0,2% r/r, a inwestorzy indywidualni – na 78,7 tys., to mniej o 25,2%.

Rozpoczęto budowę 178,3 tys. mieszkań. To o 25,3% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 101,0 tys. mieszkań (co oznacza regres o 28,3%), a inwestorzy indywidualni 74,8 tys. (to spadek o 20,4%). Deweloperzy przede wszystkim kończyli to, co było już rozpoczęte. Przekazali do eksploatacji 113,0 tys. mieszkań. To o 1,7% więcej niż w 2021 r.

– Praktycznie mamy do czynienia z zamrożeniem rynku mieszkaniowego, ponieważ po podwyżkach stóp procentowych klienci wstrzymali się ze swoimi decyzjami zakupowymi – mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Cudek, prezes zarządu Albero Invest sp. z o.o. – Skutek jest taki, że deweloperzy odnotowują rekordowo niskie wyniki sprzedaży mieszkań bądź domów.

Deweloperzy są w trudnej sytuacji, stąd też modyfikacje ofert. Formą promocji jest system płatności w harmonogramie 10/90. Przy podpisywaniu umowy płacimy jedynie 10% wartości mieszkania, a pozostałą część dopiero przed zakończeniem budowy.

Inny pomysł na zwiększenie sprzedaży to garaż, którego koszty są wliczone w cenę budowy domu bądź pakiet na prace wykończeniowe w atrakcyjnej cenie.

– Dla kupujących mamy dobry okres, aby negocjować cenę nieruchomości – komentuje Ł.Cudek z Albero Invest. – U niektórych deweloperów rabaty dochodzą do 10%.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Program Pierwsze Mieszkanie może być dostępny tylko dla dość zamożnych

0
Możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2% w skali roku byłaby bardzo atrakcyjna, to 4-krotnie mniej niż to, co oferuje dziś rynek. Program „Pierwsze Mieszkanie” właśnie powstaje, jeżeli wejdzie w życie, to trzeba będzie spełnić...

5 czynników, które zmieniły branżę startupów w 2022 roku

0
2022 rok był jednym z najbardziej wyboistych okresów w świecie startupów. Finansowanie spadło, na rynku IPO widzimy wszechobecną posuchę, przez rynek przeszło tsunami, a fintechy B2C nie są już w łaskach inwestorów. Wstrzymane finansowania W...

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...