wtorek, 1 kwietnia, 2025

Rząd powołuje Radę ds. Przemysłu Drzewnego – drewno może zyskać status surowca strategicznego

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Powołanie Rady ds. Przemysłu Drzewnego, opracowanie Kontraktu Branżowego i podjęcie działań zmierzających do uznania drewna za surowiec strategiczny – to najważniejsze decyzje pierwszego Kongresu Przemysłu Drzewnego, który odbył się 10 marca w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W spotkaniu uczestniczyli minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros.

Kongres zgromadził kluczowych przedstawicieli administracji publicznej, biznesu i świata nauki. Uczestnicy rozmawiali o przyszłości sektora drzewnego w Polsce. Debata dotyczyła zapewnienia mu stabilności i przewidywalności w dynamicznie zmieniających się warunkach gospodarczych, ponieważ jak podkreślił minister Krzysztof Paszyk: „Polski nie stać, aby tak kluczową gałąź gospodarki jaką jest przemysł drzewny, pozostawić z wyzwaniami naszych czasów bez odpowiednich systemowych rozwiązań”.

Jednym z najważniejszych ustaleń Kongresu było powołanie Rady ds. Przemysłu Drzewnego, organu doradczego przy Prezesie Rady Ministrów. Rada, złożona z przedstawicieli branży drzewnej, ekspertów oraz administracji publicznej, ma na celu stworzenie stabilnych warunków dla rozwoju sektora. „Liczę, że powołanie Rady stanowić będzie kluczowy krok w procesie realizacji wizji i idei omawianych w trakcie dzisiejszej dyskusji. Taki organ pozwoli na efektywną koordynację działań, a także na bardziej systematyczne wypracowywanie faktycznych rozwiązań, które będą odpowiadały na aktualne potrzeby przemysłu drzewnego oraz wyzwań, przed którymi stoi cała branża. Chcemy, aby Rada miała istotną rolę w tworzeniu warunków dla wzrostu konkurencyjności przemysłu drzewnego, a także w opiniowaniu i proponowaniu rozwiązań legislacyjnych, które będą sprzyjały dalszemu rozwojowi tej gałęzi gospodarki. Co ważne, jej działalność umożliwi stworzenie platformy do ścisłej współpracy wszystkich interesariuszy – od przedsiębiorców, przez środowiska naukowe, aż po administrację rządową” – tłumaczył wiceminister Michał Jaros.

Kolejnym kluczowym krokiem, zaproponowanym przez ministerstwo, będzie opracowanie Kontraktu Branżowego. Jak wyjaśniał wiceminister: „Taki Kontrakt to forma współpracy między rządem a reprezentatywnymi organizacjami zrzeszającymi przedstawicieli przemysłu, mająca na celu opracowanie dedykowanych polityk i szytych na miarę narzędzi, które odpowiedzą na potrzeby sektora.  Opiera się on na formule wspólnego zobowiązania stron, gdzie mamy jasno określone cele i oczekiwane wyniki co sprawia, że Kontrakt jest narzędziem dynamicznym, które ma sprzyjać zarówno krótkoterminowym, jak i długoterminowym korzyściom dla obu stron – przemysłu i rządu”

Podczas spotkania podjęto także temat uznania drewna za surowiec strategiczny. Uczestnicy zgodzili się, że drewno, odgrywające kluczową rolę w wielu sektorach gospodarki – od budownictwa po energetykę – wymaga specjalnego statusu w polityce gospodarczej kraju.

– Powołanie Rady ds. Przemysłu Drzewnego i opracowanie Kontraktu Branżowego oraz perspektywa uznania drewna za surowiec strategiczny to działania w dobrym kierunku, które mogą przyczynić się do większej przewidywalności na rynku oraz stabilnego dostępu do surowca dla takich branż, jak meblarska, papiernicza czy budowlana. Liczymy na wypracowanie rozwiązań korzystnych dla całego sektora, które pomogą mu w powrocie na ścieżkę wzrostu” –  ocenia efekty rozmów Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

„Sztuka deregulacji” – Senat debatuje nad uproszczeniem prawa w Polsce

„Sztuka deregulacji – od koncepcji do realizacji” – senacka...

Słowa kontra czyny: wyzwania dla deregulacji w Polsce

Co wiemy po kilku dniach dyskusji o deregulacji –...

Polska branża meblarska: podsumowanie wyników za 2024 r. i wyzwania na najbliższe lata

Jak podaje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli i agencja...

Branża meblarska ostrzega przed skutkami podniesienia płacy minimalnej – list do premiera

Branża meblarska zaniepokojona planami podniesienia kwoty płacy minimalnej.  Ogólnopolska...

Czy w Polsce zabraknie drewna? Czy powódź pogorszy jego dostępność dla przemysłu?

Kłopotów w branży meblarskiej ciąg dalszy. Optymistyczne prognozy...

Przemysł drzewny apeluje do ministra finansów

Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie