piątek, 18 kwietnia, 2025

Sztuczna inteligencja napędza rozwój centrów danych

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wszystko wskazuje na to, że centra danych oraz sztuczna inteligencja w najbliższych miesiącach znacząco przyspieszą rozwój cyfrowych innowacji. Najnowsze prognozy firmy Equinix pokazują, że to właśnie te dwa elementy zrewolucjonizują funkcjonowanie biznesu, społeczeństw i rządów na całym świecie.

Rozwój centrów danych w Polsce i na świecie jest napędzany bezprecedensowym wzrostem wykorzystania technologii AI. Według analiz, polski rynek centrów danych niemal potroi swoją moc do 2030 roku[1], a już teraz 28% przedsiębiorstw w kraju wykorzystuje narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, a kolejne 30% planuje ich wdrożenie w najbliższej przyszłości[2]. Wysokie zapotrzebowanie na szybkie i wydajne przetwarzanie danych wymaga coraz bardziej zaawansowanej infrastruktury cyfrowej.

„Centra danych w 2025 roku staną się dla gospodarki tym, czym podczas rewolucji przemysłowej były sieci kolejowe czy elektrownie. Stworzą solidne fundamenty dla społeczeństw przyszłości” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Zrównoważona technologia: nowa era centrów danych

Wraz z rozwojem technologii rośnie potrzeba zrównoważonych rozwiązań. Centra danych przyszłości kontynuują podnoszenie wydajności cyfrowych operacji biznesu stawiając na ekologiczne innowacje, takie jak chłodzenie cieczą czy inwestycje w małe reaktory modułowe (SMR). Operatorzy coraz chętniej korzystają z odnawialnych źródeł energii, co może wspierać redukcję emisji i przyczynić się do realizacji celów firm w obszarze zrównoważonego rozwoju.

„Dzięki wykorzystaniu algorytmów AI monitorujemy i optymalizujemy pracę naszych centrów danych, aby jak najlepiej wykorzystywać energię. W regionie EMEA zapotrzebowanie na energię pokrywamy w 100% ze źródeł odnawialnych, mając na uwadze zrównoważony rozwój naszej infrastruktury cyfrowej” – wyjaśnia Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Innowacje możliwe dzięki AI

AI transformuje przemysł i przyspiesza innowacje. Jednym z przykładów jest branża farmacji.  Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala na przyspieszenie testów przedklinicznych i obniżenie kosztów badań. Już teraz dzięki AI rozwijanych jest ponad 65 nowych leków, co zwiastuje rewolucję w ochronie zdrowia.

W Polsce również dostrzegane są możliwości płynące z rozwoju sztucznej inteligencji. Na koniec 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiły utworzenie Funduszu Sztucznej Inteligencji, który z budżetem 1 miliarda złotych ma wspierać inwestycje w technologie AI w kraju[3]. To ważny krok, który nie tylko promuje innowacyjność w sektorze farmaceutycznym, ale także wzmacnia konkurencyjność polskiego rynku technologicznego na arenie międzynarodowej.

Suwerenność i bezpieczeństwo danych – wyzwania ery cyfrowej

Wraz z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji i popytu na cyfrowe informacje, wzrasta znaczenie bezpieczeństwa i suwerenności danych. W obliczu coraz bardziej rygorystycznych regulacji, takich jak wprowadzony niedawno AI Act, firmy muszą dostosowywać swoje procesy i infrastrukturę, aby spełniać wymagania związane z przechowywaniem i przetwarzaniem informacji. Kluczowym wyzwaniem staje się lokalizacja centrów danych i zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony danych.

„Technologie takie jak przetwarzanie brzegowe (Edge Computing) pozwalają firmom analizować dane bliżej ich źródła, co nie tylko zwiększa wydajność, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą ograniczyć opóźnienia w procesowaniu danych, jednocześnie spełniając wymagania prawne dotyczące lokalizacji i ochrony informacji. Zabezpieczenie danych to kluczowy element budowania zaufania klientów i fundament rozwoju gospodarki opartej na danych” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Wzrost zapotrzebowania na sztuczną inteligencję wymaga wyspecjalizowanych centrów danych dostosowanych do różnych obciążeń technologicznych. Operacje tolerujące opóźnienia, takie jak trening AI, mogą być realizowane w lokalizacjach w pobliżu odnawialnych źródeł energii, natomiast kluczowe procesy w czasie rzeczywistym muszą być zlokalizowane blisko dużych centrów finansowych. Tak zoptymalizowana infrastruktura powoli staje się fundamentem nowoczesnej gospodarki, umożliwiając firmom zarządzanie rosnącymi ilościami danych.

Przyszłość na wyciągnięcie ręki

W 2025 roku centra danych będą filarem globalnej gospodarki, napędzając cyfrową transformację i wspierając rozwój technologii AI. Ich strategiczne znaczenie dostrzegają rządy, takie jak Wielka Brytania, która uznała centra danych za krytyczną infrastrukturę. W połączeniu z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji centra danych otworzą nowe możliwości dla biznesu, społeczeństw i zapobiegania postępowi zmian klimatycznych. Kluczowym wyzwaniem i jednocześnie szansą będzie dostosowanie infrastruktury cyfrowej do rosnących potrzeb technologicznych, umożliwiając pełne wykorzystanie potencjału nowych technologii w gospodarce opartej na danych.

[1] https://www.pmrmarketexperts.com/wiadomosci/do-2030-roku-polski-rynek-data-center-potroi-zasoby-mocy/

[2] https://kpmg.com/pl/pl/home/insights/2024/04/monitor-transformacji-cyfrowej-biznesu-edycja-2024.html

[3] https://itwiz.pl/powstanie-fundusz-sztucznej-inteligencji-na-rozwoj-ai-w-polsce-rzad-przeznaczy-1-mld-zl/

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Cyfrowa luka w administracji. AI ma być lekarstwem na brak efektywności

Tylko 32% dyrektorów firm i instytucji z sektora publicznego...

MSP czekają na przelew średnio 13,5 dnia. Transport i gastronomia z najdłuższymi terminami

W I kw. tego roku przedsiębiorcy z kategorii...

Podobne tematy

Polski rynek centrów danych wart 6 mld zł do 2028 roku – co napędza jego wzrost?

W 2025 roku świat wygeneruje zawrotną liczbę 181 zettabajtów...

EDR, XDR, NDR – jakie systemy ochrony powinny znaleźć się w każdej firmie?

Jeden cyfrowy incydent może przesądzić o dalszych losach przedsiębiorstwa....

Polacy wybierają wygodę kosztem bezpieczeństwa w sieci – wyniki Adyen Digital Report 2024

Pomimo rosnącej liczby cyberataków i oszustw 30 proc. konsumentów...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Grupa Arche wypłaciła inwestorom 56 mln zł w 2024 roku

W samym 2024 r. inwestorzy otrzymali ponad 56 mln...

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po podpis elektroniczny – oto dlaczego

W dobie cyfryzacji podpis elektroniczny staje się nieodłącznym elementem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version