FINANSEBANKOWOŚĆSzykuje się kolejny miesiąc z niespodzianką? Jak postąpi RPP?

Szykuje się kolejny miesiąc z niespodzianką? Jak postąpi RPP?

Szykuje się kolejny miesiąc z niespodzianką? Jak postąpi RPP?

Czy RPP wróci do zacieśniania polityki pieniężnej? Tym razem od tej decyzji zależeć będzie nie tylko los kredytobiorców, ale również wiarygodność NBP w walce z inflacją. Wielu analityków przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ten krok. Wpływ na to będzie miała głównie decyzja amerykańskiego banku centralnego. Podwyżka stóp może mieć jednak charakter symboliczny np. 25 pb., aby z jednej strony pokazać, że Rada coś robi, ale z drugiej podtrzymać ostatnie sygnały zbliżania się całego cyklu wzrostu stóp do końca. Co więcej, słabszy złoty, zwłaszcza w końcówce roku, jest na rękę Narodowemu Bankowi Polskiemu, oznacza bowiem zaksięgowanie sporych zysków z wycen posiadanych rezerw walutowych, czy złota.

Podczas podejmowania przez RPP najbliższej decyzji istotne są również kolejne rekordy inflacji, która według wstępnych danych wyniosła w październiku 17,9%.

Warto wiedzieć, że analitycy Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP pracują obecnie nad prognozami inflacji. Wynikami tych badań Rada Polityki Pieniężnej dysponowała będzie już na najbliższym posiedzeniu. Gdyby okazało się, że na ich podstawie podjęta zostanie decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, w obliczu rekordowo ujemnych, realnych stóp polski złoty miałby prawo powracać do widocznej w poprzednich miesiącach tendencji osłabienia, a ceny obligacji dalej spadać.

W sytuacji, w której Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się pozostawić stopy bez zmian, połączenie wciąż rosnącej inflacji w Polsce, ale i rosnących stóp procentowych w pozostałych, głównych bankach centralnych, może wywierać na PLN presję osłabienia, zwłaszcza w kontekście utrzymania wciąż jastrzębiej narracji przez amerykańską Rezerwę Federalną – wskazuje Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych Tavex.

Dlaczego z powodu amerykańskich decyzji w Polsce również muszą być podnoszone stopy procentowe? Wynika to z faktu osłabienia naszej waluty do dolara. Jest to istotne z tego względu, że podstawowe surowce jak np. ropa, gaz, węgiel kupujemy właśnie w amerykańskiej walucie.

Polityka pozostałych, najważniejszych banków centralnych to tylko jeden z elementów, które mogą być brane pod uwagę przez Radę Polityki Pieniężnej przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych. W kontekście kursu walutowego warto pamiętać o tym, że słabszy złoty, zwłaszcza w końcówce roku, jest na rękę Narodowemu Bankowi Polskiemu, oznacza bowiem zaksięgowanie sporych zysków z wycen posiadanych rezerw walutowych, czy złota. Zysków, którymi w przeważającej mierze podzielić się będzie można z budżetem państwa. W tym roku w ten sposób do wspólnej kasy trafiło niemal 10,5 mld PLN z ubiegłorocznego zysku NBP. Może to sugerować, że do końca roku Rada Polityki Pieniężnej będzie nieco bardziej powściągliwa w zakresie znaczących podwyżek stóp procentowych i te, jeśli się w ogóle pojawią, będą miały raczej symboliczny charakter.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...