TRANSPORT I LOGISTYKATransport niebezpiecznych ładunków - cysterny chemiczne

Transport niebezpiecznych ładunków – cysterny chemiczne

Transport niebezpiecznych ładunków – cysterny chemiczne

Jak wygląda transport niebezpiecznych ładunków? Jest określony specjalnymi przepisami i musi przebiegać w określony w nich sposób. Ładunki niebezpieczne najczęściej związane są z działalnością przemysłu, a także branży automotive. Takimi ładunkami określane są między innymi substancje łatwopalne, trujące, zakaźne i promieniotwórcze. Transport cysterny chemicznej zdecydowanie różni się więc od przewożenia standardowych ładunków.

Organizacja przewozu niebezpiecznych ładunków

Pierwszym etapem przygotowania transportu cysterny chemicznej jest dokładne zapoznanie się z oczekiwaniami klienta. Ważne jest również nabycie wiedzy na temat samego ładunku i tego, w jakich warunkach musi być przewożony. Tylko wtedy transport jest bezpieczny. Ważne jest, by transport cysterny chemicznej odbył się w ustalonym terminie i nie spowodował żadnych uszkodzeń niebezpiecznego ładunku.

Rodzaje transportu materiałów niebezpiecznych

Niebezpieczne ładunki mogą być transportowane drogą lądową, lotniczą lub morską. Drogowy transport, najczęściej na specjalnych ciężarówkach, nazywany jest transportem ADR. Transport lotniczy niebezpiecznych ładunków to DGR. Transportowanie substancji szczególnie drogą morską nazywane jest transportem IMO. Czasami spedycja towaru wymaga wykorzystania więcej, niż jednego rodzaju transportu materiałów niebezpiecznych.

Transport lądowy materiałów niebezpiecznych – transport ADR

Międzynarodowa konwencja, która określa zasady przewozu niebezpiecznych ładunków określa go jako transport ADR. Pojawiają się w niej kody poszczególnych ładunków określanych jako niebezpieczne. Dla każdego z nich konwencja wskazuje zasady przewozu. Transport ADR najczęściej dotyczy takich towarów jak:

  • ładunek łatwopalny i samozapalny
  • substancje żrące
  • cysterny chemiczne
  • substancje zakaźne
  • przedmioty i substancje promieniotwórcze (radioaktywne)
  • materiały wybuchowe

Transport niebezpiecznych ładunków

Zezwolenia na transport ADR

Transport ADR wymaga szeregu zezwoleń. Dzięki nim przewoźnik może wykazać, że w bezpieczny i kontrolowany sposób wykona usługę. Wpisując w wyszukiwarce internetowej frazę “transport cysterny chemiczne” bez problemu znajdziemy wiele firm, zachęcających do współpracy. Nie wszystkie jednak posiadają odpowiednie uprawnienia do transportu ADR.

Poza zezwoleniami, jakie posiada przewoźnik, w transporcie cystern chemicznych biorą udział jedynie wykwalifikowani kierowcy. Niezbędne jest bowiem bardzo duże doświadczenie i wiedza. Kierowca przewożący niebezpieczny ładunek powinien zachować szczególną ostrożność, a także dokładnie znać specyfikę ładunku. Niezbędna jest także wiedza na temat norm i przepisów, które określają sposób przewozu niebezpiecznych substancji i towarów.

Czego klienci mogą oczekiwać od rzetelnej firmy oferującej transport cysterny chemicznej?

Firma, która wykonuje usługę transportu ADR powinna posiadać komplet odpowiednich zezwoleń. Poza tym ważny jest dobry kontakt z dokładne ustalenie szczegółów transportu niebezpiecznego ładunku. Przede wszystkim firma powinna jednak zapewnić bezpieczny transport niebezpiecznych substancji.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...