MEDIATVP Info przestało nadawać, kanał Telewizji Polskiej znika z anteny i internetu

TVP Info przestało nadawać, kanał Telewizji Polskiej znika z anteny i internetu

TVP Info przestało nadawać, kanał Telewizji Polskiej znika z anteny i internetu

W środę 20 grudnia 2023 roku po godzinie 11 rano sygnał stacji TVP Info przestał nadawać. W miejsce TVP Info nadawany jest teraz sygnał TVP1. Doszło do tego po tym, jak minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz opublikował komunikat o zmianach w zarządach mediów publicznych.

W komunikacie minister Sienkiewicz poinformował, że odwołał ze stanowisk prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej S.A. i Polskiej Agencji Prasowej. Na ich miejsce powołał nowych członków zarządów, którzy zostali wybrani przez nowe rady programowe.

Równocześnie z wyłączeniem sygnału stacji TVP Info została wyłączona również strona stacji, dotychczas dostępna pod adresem tvp.info.

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Uchwałę poparli wszyscy głosujący posłowie KO, Polski 2050, PSL i Lewicy. Przeciw było 82 posłów PiS i dwóch posłów koła Kukiz’15. Od głosu wstrzymało się 16 posłów Konfederacji.

Uchwała Sejmowa stanowi, że media publiczne powinny być prowadzone w sposób bezstronny i rzetelny. Powinny informować o wydarzeniach w sposób obiektywny i niedyskryminujący żadnej grupy społecznej.

W uzasadnieniu uchwały Sejm stwierdził, że w ostatnich latach media publiczne w Polsce zostały zdominowane przez partię rządzącą. Stacje telewizyjne i radiowe nadawane przez Telewizję Polską i Polskie Radio były wykorzystywane do promowania rządzących i ich polityki.

Sejmowa uchwała jest pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia ładu prawnego w mediach publicznych. Nowi członkowie zarządów mediów publicznych będą musieli respektować przepisy ustawy o radiofonii i telewizji, które zabraniają rozpowszechniania treści niezgodnych z zasadą bezstronności i rzetelności.

Zmiany w mediach publicznych spotkały się z krytyką ze strony członków Prawa i Sprawiedliwości. PiS oskarżył Koalicję 15 Pażdziernika o próbę przejęcia kontroli nad mediami publicznymi.

Reakcje na wyłączenie TVP Info

Wyłączenie TVP Info spotkało się z mieszanymi reakcjami. Część komentatorów uznała, że jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ pozwoli na przywrócenie bezstronności i rzetelności w mediach publicznych.

Inni komentatorzy wyrazili zaniepokojenie, że wyłączenie TVP Info może prowadzić do ograniczenia wolności słowa.

Co dalej z mediami publicznymi?

Nie jest jasne, jakie będą dalsze konsekwencje zmian w mediach publicznych. Nowi członkowie zarządów mediów publicznych będą musieli opracować nowe zasady funkcjonowania tych instytucji.

Będzie również istotne, czy Sejm podejmie działania w celu zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, aby wzmocnić gwarancje bezstronności i rzetelności mediów publicznych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...