ENERGETYKATylko 15% właścicieli instalacji fotowoltaicznej posiada przydomowy magazyn energii

Tylko 15% właścicieli instalacji fotowoltaicznej posiada przydomowy magazyn energii

Tylko 15% właścicieli instalacji fotowoltaicznej posiada przydomowy magazyn energii

Serwis Oferteo.pl przeprowadził badanie o sposobach, w jakie Polacy wykorzystują nadwyżki prądu wytworzonego za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych. Wyniki pokazują, że kluczowe dla rozwoju OZE magazyny energii nie cieszą się jeszcze w naszym kraju znaczącą popularnością. W Polsce tylko 15% posiadaczy instalacji FV korzysta z rozwiązań do magazynowania nadwyżek produkowanej energii, z których większość wykorzystywana jest na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego.

W artykule znajdują się informacje na temat:

  • systemu net billing i programu Mój Prąd 5.0,
  • wykorzystywania rozwiązań do magazynowania energii,
  • sposobów wykorzystania nadwyżek energii w Polsce.

Co zrobić z nadwyżką?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą skierować nadwyżkę wytworzonego prądu do magazynu energii, wykorzystać ją do zaspokojenia bieżących potrzeb lub sprzedać go do sieci w ramach systemu net billing. Dzięki niemu można otrzymać wynagrodzenie od zakładu energetycznego za przekazany do sieci prąd. Im więcej nadmiarowej energii zostanie wytworzone w instalacji fotowoltaicznej, tym więcej można na niej zarobić.

Badanie przeprowadzone przez serwis Oferteo.pl pokazuje, że 15% posiadaczy instalacji fotowoltaicznej przechowuje nadwyżki prądu w przydomowym magazynie energii. Zachętą do stosowania takiego rozwiązania może być wsparcie w ramach programu Mój Prąd 5.0, który umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu magazynu energii sięgające 16 tys. zł.

Z nadwyżek głównie zasilamy i ogrzewamy

Połowa spośród badanych dysponujących magazynem energii wykorzystuje nadwyżki wyprodukowanego prądu do zasilania domowych urządzeń. Drugim najpopularniejszym wśród respondentów sposobem zużycia nadmiaru energii jest podgrzewanie wody (40%).

Z kolei co czwarty właściciel magazynu energii pożytkuje nadwyżki do zasilania pomp ciepła. Za pośrednictwem nadwyżek energii respondenci zasilają klimatyzację (18%), ogrzewają swój dom lub mieszkanie (15%), a także ładują samochody elektryczne (15%).Wykres nadwyżki energii

Źródło danych 

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o fotowoltaice i pompach ciepła w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w lipcu 2023 roku.

Próba badawcza wyniosła 354 osoby, które w 2022 roku zamówiły montaż instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...