FINANSEBANKOWOŚĆW oczekiwaniu na konferencję prezesa NBP

W oczekiwaniu na konferencję prezesa NBP

W oczekiwaniu na konferencję prezesa NBP

Decyzja RPP nie zaskoczyła rynków, pytanie jak będzie z konferencją prasową prezesa NBP, tym bardziej że kontekst polityczny może niestety wygrać z merytoryką. Ropa idzie dalej w górę. Rumunia również nie zmienia stóp procentowych.

RPP nie zaskoczyła

Jedyną niespodzianką na wczorajszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej był godzina publikacji decyzji, a nie brak zmian stóp procentowych. Biorąc pod uwagę, że mamy dwudniowe posiedzenie ze znanym z góry wynikiem, ogłoszenie rezultatu dopiero około wpół do czwartej pokazuje, że sporo było dyskusji pomiędzy członkami rady. To jeszcze później niż miesiąc temu na ogłoszenie, że nic się nie zmienia. Jak wspominaliśmy wczoraj, znacznie ciekawsza powinna być konferencja prasowa, która odbędzie się dzisiaj. Zarówno decyzja, jak i konferencja są jednak w tym tygodniu dzień później niż zwykle przez wolny poniedziałek. Jest to o tyle kluczowe, że jeżeli dzisiaj się coś wydarzy podczas konferencji, będzie to miało znacznie większy wpływ na rynki niż standardowo. Powodem jest to, że ważne dane na koniec tygodnia mogą zrobić więcej zamieszania, niż zrobiłyby w środku tygodnia.

Ropa ponad 90 dolarów za baryłkę

Wczoraj pierwszy raz od października ropa naftowa przekroczyła 90 dolarów. Mowa o ropie Brent handlowanej w Londynie. Ropa notowana w USA przekracza 86 dolarów i również jest najdroższa od października. Powodem jest zbliżający się weekend i możliwe ryzyka w związku z eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie, co powoduje, że rynek przygotowuje się na trudniejsze czasy. Należy pamiętać, że napięcia na linii poszczególnych państw z dyplomacją Izraela raczej rosną. W Polsce mamy nasze własne problemy, aczkolwiek na rynki głównie działa presja, jaką wywiera USA. Droga ropa przekłada się jednak na problemy giełd. Widać było wczoraj wyraźne tąpnięcie indeksów na zachodnich parkietach.

Rumunia nadal czeka

Bank centralny Rumunii nie zmienił wczoraj stóp procentowych. Wynoszą one nadal 7,00%. W przypadku Rumunii warto jednak pamiętać, że również inflacja pozostaje na relatywnie wysokich poziomach. Obecnie jest to 7,23% po odbiciu z początku roku. Najniższy poziom w grudniu wynosił 6,61%, co również nie jest poziomem, który może nas napawać optymizmem. Należy pamiętać, że Rumunia planuje wejście do Strefy Euro. Obecne wyniki gospodarcze powodują jednak, że kraj ten nie jest w stanie spełnić kryteriów koniecznych do wejścia do strefy. Z drugiej strony Rumunii cały czas starają się utrzymać niską zmienność kursu leja względem euro. To z kolei będzie powodować, że politykę monetarną będą raczej koordynować względem tej EBC, by nie powodować skoków wartości waluty, a EBC nadal czeka.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – Kanada – sytuacja na rynku pracy,
14:30 – USA – sytuacja na rynku pracy,
15:00 – Polska – konferencja prezesa NBP.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...