sobota, 9 grudnia, 2023
NIERUCHOMOŚCIW Polsce rośnie zainteresowanie domami z drewna

W Polsce rośnie zainteresowanie domami z drewna

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

W Polsce rośnie zainteresowanie domami z drewna

W Polsce rośnie popularność domów z drewna – wynika z danych zgromadzonych przez Oferteo.pl. W pierwszej połowie 2023 roku zainteresowanie nimi było większe niż w całym 2022 roku. Liczba zapytań złożonych w tej kategorii w Oferteo wzrosła w tym czasie o przeszło 70%. Od 2021 roku zamówienia na stawianie budynków drewnianych w 97% dotyczyły domów jednorodzinnych.

W artykule znajdują się informacje na temat:

  • popularności różnych typów domów drewnianych;
  • stanu, do jakiego budowlańcy mieli doprowadzić obiekt;
  • parametrów technicznych konstrukcji i dachu.

Przez ostatnie trzy lata 7 na 10 drewnianych domów wykonanych było w technologii szkieletowej

Domy drewniane w Polsce stawiane są zazwyczaj z wykorzystaniem dwóch dominujących technologii – szkieletowej oraz z bali. Pierwsze z nich stanowiły 70% zapytań w kategorii „Domy z drewna” – wynika z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Zazwyczaj, bo aż w 97% przypadków, obiekty z drewna miały charakter domów jednorodzinnych/wolnostojących. Sporadycznie pojawiały się zlecenia na wykonanie drewnianego domu w zabudowie szeregowej lub tzw. bliźniaków. Zamówienia takie stanowiły 2%. Reszta drewnianych budowli miała charakter przemysłowy lub handlowo-usługowy.

Polacy nie chcą domów z drewna w stanie surowym otwartym

Zamawiając usługi firmy budowlanej, trzeba podjąć decyzję, do jakiego stanu ma ona doprowadzić obiekt. Najczęściej, bo w 37% przypadków, domy drewniane zamawiane są w stanie tzw. „pod klucz”, czyli już gotowe do zamieszkania, bez potrzeby przeprowadzenia prac wykończeniowych. W 35% przypadków zlecenia dotyczyły stanu deweloperskiego. Rzadziej, bo w 22% przypadków, był to stan surowy zamknięty, czyli zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi za pomocą m.in. okien i drzwi. Najrzadziej odnotowywano zlecenia na doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego. Budowa domów drewnianych w Polsce

Zazwyczaj bez piwnicy, ale z funkcjonalnym poddaszem

Jednym z elementów, który znacząco podwyższa koszty inwestycji, jest podpiwniczanie budynków. Tylko 1 na 10 inwestorów zdecydował się na taki krok. Z kolei 63% zleceń zakładało, że obiekt będzie wyposażony w funkcjonalne poddasze, co pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową.

Większość zamówień (60%) obejmowała wykonanie dachu z blachodachówki. Niektóre domy pokrywane były dachówkami ceramicznymi (22%) lub blachą (13%). Rzadziej decydowano się na wykorzystanie dachówek cementowych (5%).

8 na 10 domów drewnianych stawianych było z klasycznym dachem dwuspadowym. Konstrukcje wielospadowe wybrane zostały w 7% przypadków. Sporadycznie zlecano wykonanie dachów jednospadowych, kopertowych lub płaskich – każdy z tych typów stanowił 4% zamówień.

Źródło danych

Dane pochodzą z zapytań ofertowych składanych w serwisie Oferteo.pl w latach 2021 i 2022 oraz w pierwszej połowie 2023 roku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...