poniedziałek, 30 listopada, 2020
FINANSE Weryfikator wsparcia z Tarczy Antykryzysowej - narzędzie online sprawdzi jaka pomoc jest...

Weryfikator wsparcia z Tarczy Antykryzysowej – narzędzie online sprawdzi jaka pomoc jest dostępna

-

Weryfikator wsparcia z Tarczy Antykryzysowej – narzędzie online sprawdzi jaka pomoc jest dostępna

Aby ułatwić przedsiębiorcom wdrożenie rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, zespół Arena Advisory przygotował specjalne narzędzie online, służące do błyskawicznej weryfikacji jakie formy wsparcia i w jakiej wysokości, są dostępne w sytuacji danej firmy. Tarczometr jest dostępny dla wszystkich przedsiębiorców i obsługiwany przez większość przeglądarek internetowych.

Tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość skorzystania z szeregu sposobów na dofinansowanie kosztów prowadzania działalności gospodarczej, ochronę miejsc pracy, pomoc przy uzyskaniu refinansowania leasingu operacyjnego czy wsparcie finansowe na inwestycje. Z racji objętości i stopnia skomplikowania przygotowanych specustaw, formy wsparcia dostępne na podstawie Tarczy antykryzysowej wymagają od przedsiębiorców czasochłonnej analizy przepisów i doniesień prasowych.

W każdej przygotowanej przez Rząd Tarczy są rozwiązania dla małych, średnich i dużych firm. Z wielu można skorzystać jednocześnie. Część wsparcia przyznaje ZUS, część wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, a jeszcze inne – Polski Fundusz Rozwoju lub np. Agencja Restrukturyzacji Przemysłu czy Bank Gospodarstwa Krajowego. „Cieszy nas, że coraz więcej firm udaje się skorzystać z przygotowanej pomocy – albo przynajmniej złożyć wniosek. Z rozmów z przedsiębiorcami wynika jednak, że często wiedzą oni lub skupiają się jedynie na najpopularniejszych formach wsparcia: dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników, zwolnienie z ZUS. Kolejne Tarcze antykryzysowe to skrajnie rozbudowane i złożone ustawy, potrzebowaliśmy więc narzędzia które połączy dostępne formy wsparcia., Po pierwsze – nasze narzędzie – umożliwia zweryfikowanie jakie formy wsparcia i w jakiej wysokości są dostępne, a po drugie – dokonuje także klasyfikacji czy dany instrument wsparcia stanowi pomoc publiczną. Jest to istotna determinanta w zakresie określenia wielkości maksymalnej puli wsparcia. Tak powstał nasz weryfikator, nazwany dla uproszczenia Tarczometrem” – podsumowuje Aneta Saramak, Tax Managing Partner w Arena Advisory.

Naszym celem było stworzenie intuicyjnego, prostego w obsłudze narzędzia, które w kilkanaście sekund pozwoli przedsiębiorcy usystematyzować dostępne formy wsparcia ze względu na różne kategorie: wielkość przedsiębiorstwa, forma wsparcia (zwrotna lub bezzwrotna) oraz cel wsparcia” – wyjaśnia Natalia Michoń, Tax Manager i doradca podatkowy z zespołu Arena Advisory. „Na początku przygotowywaliśmy opracowania kolejnych tarcz antykryzysowych w formie pisemnej. Siłą rzeczy, przedsiębiorcy mogli łatwiej i szybciej zapoznać się z opracowaniem liczącym kilkanaście stron, zawierającym zestawienie kolejnych zmian, niż samemu analizować kilkaset stron ustawy. Wraz z rozbudowywaniem form pomocy doszliśmy jednak do wniosku, że opracowania są już niewystarczające”.

Tarczometr to łatwe w obsłudze i prawdopodobnie pierwsze tego typu narzędzie online, które nie wymaga podawania żadnych poufnych danych. Na podstawie prostej weryfikacji przedstawia dostępne i możliwe do dalszego sprawdzenia przez danego przedsiębiorcę formy pomocy, przygotowane w ramach Tarcz antykryzysowych i Tarczy finansowej, przy czym z konieczności, pewne założenia zostały uwzględnione w skróconej i uproszczonej formie.

Link do narzędzia https://arenaadvisory.com/tarczometr/

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...