poniedziałek, 10 maja, 2021
PRACA I KARIERAWyższe stanowisko = więcej stresu? Kondycja psychiczna liderów niepokoi

Wyższe stanowisko = więcej stresu? Kondycja psychiczna liderów niepokoi

-

Wyższe stanowisko = więcej stresu? Kondycja psychiczna liderów niepokoi

Jak pokazał raport „Stresodporni”, pandemia szczególnie wpłynęła na kondycję psychiczną osób na kierowniczych stanowiskach. Liderzy częściej niż pracownicy mają problemy ze snem, doświadczają nieprzyjemnych emocji, a także sięgają po alkohol. To najwyższy czas, by się zatrzymać i zastanowić, jak możemy zadbać o nasze zdrowie psychiczne. Czasami wprowadzenie nawet małych zmian do planu dnia i tygodnia może przynieść korzystne i długofalowe efekty dla naszego zdrowia.

Liderzy żyją w ciągłym stresie

Badania pokazują, że liderzy płacą wysoką cenę za wyzwania, jakie postawił przed nimi 2020 rok. Niemal 55% z badanych liderów ma problemy ze snem, dla porównania – wśród pozostałych pracowników zgłosiło to 45%. Częściej zmagają się oni również z negatywnymi emocjami – 40% doświadcza irytacji, złości i gniewu (przy 25% pozostałych pracowników), 38% deklaruje, że odczuwa lęk i strach, a 30% smutek i przygnębienie.

Wymagający tryb pracy, duża presja i nastawienie na wysokie wyniki, to tylko niektóre z czynników, wpływających na tak złą kondycję psychiczną liderów. Zdalny tryb pracy zwiększył ich dostępność dla pracowników, przez co mają oni mniej czasu na własne zadania. Zwiększona odpowiedzialność i ilość spotkań w ciągu dnia sprawia, że często pracują oni wieczorami lub w weekendy. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, już za kilka miesięcy zaobserwujemy spadek efektywności i jakości pracy liderów. – Małgorzata Czernecka, psycholożka, ekspertka ds. wellbeing i zarządzania energią, CEO Human Power.

Niemal 53% badanych liderów twierdzi, że pracuje więcej niż przed pandemią, co skutkuje zmęczeniem – 45% liderów budzi się rano zmęczonych, a co drugi określa swój poziom zmęczenia jako wysoki lub bardzo wysoki. 18% z powodu przeciążenia i zmęczenia obowiązkami rozważa nawet zmianę pracy.

Raport wskazuje jednak także na pozytywne dane – aż 73% liderów uważa, że bez względu na to, co się będzie działo, poradzi sobie z zaistniałą sytuacją. 60% czuje dumę z tego, co robi, a 75% ma poczucie, że w pracy robi rzeczy istotne dla innych.

Dobre nawyki to lepsze samopoczucie

W zachowaniu dobrej kondycji psychicznej niezwykle pomocne są dobre, zdrowe nawyki, które poprawiają samopoczucie. Tymczasem okazuje się, że 52% badanych liderów nie dba o to, aby w trakcie pracy znaleźć czas na spokojne spożycie posiłku lub napicie się wody czy herbaty. Za to 68% codziennie spożywa słodycze, niezdrowe napoje, a 47% braki energii niweluje kawą i energetykami. Najbardziej niepokojące są jednak dane, które wskazują, że 83% badanych kilka razy w ciągu tygodnia sięga po alkohol i inne używki, by lepiej radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami (np. lękiem, strachem, niepokojem). Te szkodliwe zachowania, chociaż mogą przynosić ulgę, na dłuższą metę jedynie pogorszą nasz stan.

Jak więc powinniśmy radzić sobie ze stresem? Przede wszystkim zatroszczyć się o higienę psychiczną – dbać o odpowiednią liczbę godzin snu, dietę, ruch i towarzystwo bliskich osób – w trakcie lockdownu nie musi być ono bezpośrednie, często wystarczy nawet krótka rozmowa czy spotkanie online, by poczuć się lepiej. Warto również ograniczyć śledzenie negatywnych informacji w mediach, a zamiast siedzenia przed ekranem wyjść na spacer, pomedytować czy zgłębić techniki relaksacyjne.

Co ważne – jeżeli nasz stan pogarsza się lub coraz częściej sięgamy po środki uspokajające, to znak, że warto skonsultować się ze specjalistą (może to być lekarz pierwszego kontaktu, czy psycholog).

Sygnał dla pracodawcy

Troska o dobrą kondycję psychiczną pracowników powinna również wychodzić od strony pracodawców. Biorąc pod uwagę pogarszający się stan psychiczny pracowników, w interesie pracodawcy jest zadbanie o przyjazne warunki pracy, a także wdrożenie rozwiązań umożliwiających lepsze zarządzanie energią i emocjami.

Jeśli dana organizacja wcześniej nie wdrażała form wsparcia, jest to najwyższy moment, by zacząć. Pomocne będą konsultacje w obszarze zarządzania energią witalną, programy szkoleniowo-doradcze, które zoptymalizują styl pracy i wesprą odporność psychiczną pracowników. Warto wprowadzić również rozwiązania zwiększające wiedzę na temat korzyści płynących z aktywności fizycznej, edukację w zakresie technik relaksacji, ale również optymalizacji diety. Można również przeorganizować sposób pracy, na przykład skrócić czas spotkań, rezerwować specjalny czas na przerwy czy nawet rozpoczynać wideokonferencję od krótkich ćwiczeń np. rozciągających. – Katarzyna Lorkowska, psycholożka, ekspertka ds. zarządzania energią Human Power.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...