piątek, 18 kwietnia, 2025

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor boryka się z licznymi przeszkodami administracyjno-prawnymi, które spowalniają inwestycje i ograniczają jego potencjał. Najnowszy raport Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki (PSF) oraz Kancelarii Brysiewicz Bokina i Wspólnicy rzuca światło na kluczowe problemy i przedstawia konkretne rekomendacje niezbędne do usprawnienia procesu inwestycyjnego. Dokument powstał przy wsparciu European Climate Foundation.

Podczas gdy kraje Unii Europejskiej i reszta świata konsekwentnie stawiają na fotowoltaikę jako fundament transformacji energetycznej, Polska nadal boryka się z barierami administracyjnymi, które hamują rozwój tego sektora. Zostało niewiele czasu na dostosowanie przepisów do unijnej dyrektywy RED III, która wchodzi w życie w maju 2025 roku. Nowe regulacje zobowiązują państwa UE do uproszczenia procedur dla inwestycji OZE, w tym PV. Raport jasno wskazuje, że Polska musi działać już teraz, aby uniknąć spowolnienia w rozwoju sektora.

„Fotowoltaika w Polsce rozwija się dynamicznie, co potwierdza rosnące zainteresowanie i duży potencjał tej technologii. Dzięki postępowi w produkcji paneli słonecznych oraz systemach magazynowania energii, energia z PV może stać się najtańszym i najpowszechniejszym źródłem w krajowym miksie energetycznym. Według raportu Global Market Outlook, Polska zajmuje 12. miejsce na świecie pod względem prognozowanego wzrostu sektora PV na lata 2024-2028. Ale obecnie sektor znajduje się w trudnym położeniu. Inwestorzy mierzą się z ryzykiem cenowym związanym z cenami ujemnymi oraz ryzykiem wolumenowym związanym z redysponowaniem” – mówi dr Katarzyna Jabłońska-Przywecka, eskpertka Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.

„Skala i waga wyzwań stojących przed inwestorami w sektorze fotowoltaiki jest znaczna, począwszy od konieczności uzyskania szeregu decyzji i pozwoleń administracyjnych w łańcuchowym procesie inwestycyjnym, przez brak dedykowanych regulacji, po różnice w praktyce stosowania prawa przez właściwe organy – podkreśla dr Dariusz Mańka, Dyrektor do spraw prawnych i regulacji w Polskim Stowarzyszeniu Fotowoltaiki.

„Jest to pierwsze na rynku kompleksowe opracowanie barier w realizacji procesu inwestycyjnego farm PV. Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone badania w branży – na próbie ponad 200 podmiotów – i wysłuchaliśmy ich głosu. Wszyscy ankietowani zgodnie wskazali na problem nadmiernej długości postępowania na każdym z etapów inwestycji. Wynika to z tzw. łańcuchowego procedowania z uzyskiwaniem poszczególnych decyzji. Tzn. żeby móc uzyskać jedną decyzję, trzeba mieć wcześniej uzyskaną już inną decyzję. Głównym etapem, który jest źródłem największych problemów, jest etap związany z przyłączeniem” – mówi dr Magdalena Porzeżyńska, Partner w Kancelarii Brysiewicz Bokina i Wspólnicy.

„Proces inwestycyjny trwa średnio od 3 do 6 lat. Większą część tego okresu przedsiębiorcy ponoszą nakłady, ale nie mają pewności, czy w ogóle będą w stanie ten projekt zrealizować. To ryzyko jest największe do momentu uzyskania technicznych warunków przyłączenia i podpisania umowy przyłączeniowej. Do niedawna statystyka była taka, że na 10 realizowanych projektów inwestor mógł zrealizować jeden, chociaż w ostatnim czasie uzyskanie warunków przyłączeniowych to już rzadkość. Ale koszty realizacji tych projektów musiał ponieść, a to podnosi koszty zrealizowanych projektów i na koniec wpływa na cenę energii elektrycznej” – mówi Ewa Magiera, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.

Celem publikacji jest nie tylko diagnoza najważniejszych problemów, ale również wskazanie rekomendacji dotyczących zmian w polskich regulacjach. Mamy nadzieję, że proponowane rozwiązania przyczynią się do podjęcia debaty na temat potrzeby zmian prawnych, zaś wdrożone rozwiązania przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności rodzimego rynku OZE, co pozwoli na przyspieszenie zielonej transformacji naszego kraju.

Główne bariery administracyjne i prawne w rozwoju PV

Raport wskazuje cztery główne przeszkody hamujące rozwój fotowoltaiki w Polsce:

  • Długotrwałe procedury środowiskowe – uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może trwać nawet 12-18 miesięcy, a brak jednolitej interpretacji przepisów przez organy ochrony środowiska dodatkowo komplikuje proces inwestycyjny.
  • Niepewność w zakresie planowania przestrzennego – nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza zmiany, które mogą negatywnie wpłynąć na możliwości lokalizacji instalacji PV.
  • Problemy z przyłączaniem do sieci – uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej wiąże się z licznymi odmowami, brakiem transparentności operatorów oraz długim czasem oczekiwania na decyzje administracyjne.
  • Brak systemowych rozwiązań – obecne regulacje nie pozwalają na równoległe prowadzenie procedur administracyjnych, co dodatkowo wydłuża czas realizacji projektów.

Rekomendacje na rzecz usprawnienia procedur

Autorzy raportu wskazują szereg rekomendacji mających na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, w tym:

  • Wprowadzenie maksymalnych terminów dla wydawania kluczowych decyzji administracyjnych.
  • Możliwość równoczesnego uzyskiwania decyzji środowiskowych oraz planistycznych.
  • Standaryzacja i cyfryzacja procedur administracyjnych poprzez stworzenie jednolitych wzorów wniosków oraz systemów elektronicznych do monitorowania postępów postępowań.
  • Ujednolicenie interpretacji przepisów i zwiększenie przejrzystości decyzji podejmowanych przez organy administracji publicznej.

O raporcie

Raport powstał przy wsparciu European Climate Foundation na podstawie badań desk research, kwestionariuszy oraz konsultacji branżowych z udziałem przedstawicieli sektora fotowoltaicznego, w tym inwestorów, deweloperów oraz ekspertów ds. prawa energetycznego. Stanowi on kompleksową analizę obecnych problemów oraz zawiera konkretne propozycje zmian legislacyjnych.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Co czeka rynek nieruchomości w 2025 r.? Poznaj prognozy deweloperów mieszkaniowych

Stabilizacja stóp procentowych, większa dostępność kredytów hipotecznych, czy też...

Fotowoltaika w 2024 r.: Rekordowe moce i spadająca liczba instalacji – co dalej?

Zmiana systemu rozliczeń fotowoltaiki spowodowała większe zainteresowanie instalacjami o...

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce: Jak rozwój atomu wpłynie na OZE?

Segment odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności...

Agnieszka Skorupińska pokieruje praktyką zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w Baker McKenzie

Agnieszka Skorupińska dołączyła do grona partnerów kancelarii Baker McKenzie...

Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?

Segment odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności...

Polski rynek PV w 2024 roku: stabilizacja po boomie i optymistyczne prognozy na przyszłość

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat branża fotowoltaiczna przeżyła dynamiczny...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie