piątek, 2 czerwca, 2023
BEZPIECZEŃSTWOZero Trust i uwierzytelnianie wieloskładnikowe – najskuteczniejsza tarcza przeciw atakom ransomware

Zero Trust i uwierzytelnianie wieloskładnikowe – najskuteczniejsza tarcza przeciw atakom ransomware

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Zero Trust i uwierzytelnianie wieloskładnikowe – najskuteczniejsza tarcza przeciw atakom ransomware

Według raportu 1H 2022 FortiGuard Labs Threat Landscape cyberprzestępcy eksperymentują z nowymi metodami ataków oraz zwiększają ich częstotliwość. W pierwszej połowie 2022 r. liczba zidentyfikowanych przez Fortinet nowych wariantów oprogramowania ransomware wzrosła o prawie 100% w porównaniu z drugą połową 2021 roku.

Jak podkreślają eksperci Fortinet, tak dynamiczny wzrost liczby rodzajów złośliwego oprogramowania pokazuje, że odpowiednie zabezpieczanie zasobów firmy jest kluczowe i wymaga ciągłego dostosowywania do nowych form cyberzagrożeń. Jednym z modeli ochrony, który mogą przyjąć firmy, jest tzw. Zero Trust. Dodatkowe narzędzia, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe, wzmacniają poziom bezpieczeństwa infrastruktury kluczowej dla działania przedsiębiorstwa.

Na czym polega model Zero Trust?

Schemat bezpieczeństwa Zero Trust, zgodnie z nazwą, zakłada, że wszystkie osoby próbujące połączyć się z firmową siecią są potencjalnym zagrożeniem. W tym modelu każdy użytkownik musi zostać zweryfikowany przed otrzymaniem dostępu do krytycznych zasobów przedsiębiorstwa – niezależnie od tego, czy będzie następował on zdalnie, czy też w obrębie sieci lokalnej. Taki mechanizm zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa w firmach stosujących model pracy hybrydowej i zdalnej oraz zmniejsza ryzyko dostania się do systemu niepożądanych użytkowników.

Zabezpieczając kluczowe aplikacje, firmy mogą skorzystać z narzędzi Zero Trust Network Access (ZTNA). W tym modelu użytkownicy i urządzenia są uwierzytelniane i monitorowane za każdym razem, gdy starają się uzyskać dostęp do aplikacji, zarówno z firmowej sieci w biurze, jak też pracując z domu lub jakiegokolwiek innego miejsca.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe – fundament Zero Trust

Jednym ze sposobów weryfikacji uprawnionych użytkowników w schemacie Zero Trust jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe (Multi-Factor Authentication, MFA). Oprócz wpisania hasła dostępu podczas logowania do systemu, MFA wymaga także podania kodu przesłanego na e-maila, numer telefonu, aplikację mobilną lub na specjalne urządzenie generujące szyfr (token). W sytuacji, w której cyberprzestępca zdołał uzyskać hasło użytkownika, mechanizm ten gwarantuje bezpieczeństwo danych, bo bez specjalnego kodu oszust nie dostanie się do systemu i nie wykradnie poufnych informacji.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe jest podstawą nowych rozwiązań kontroli dostępu (takich jak ZTNA) i powinno być implementowane przez wszystkie podmioty – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa danych.

Korzyści wynikające ze stosowania uwierzytelniania wieloskładnikowego

Używanie MFA przynosi wiele korzyści przedsiębiorstwom i użytkownikom prywatnym. Zapewniając dostęp do systemu tylko autoryzowanym osobom, zwiększa poziom ochrony przed naruszeniami bezpieczeństwa, które często prowadzą do utraty zasobów, takich jak dane, czas i pieniądze.

Eksperci Fortinet wskazują, że dla przedsiębiorstw stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego ma szczególne znaczenie, gdyż w dobie pracy zdalnej pracownicy logują się do systemu firmy z różnych miejsc i urządzeń. Dzięki MFA mają pewność, że ich tożsamość i dane są odpowiednio chronione. Użytkownicy prywatni także powinni korzystać z MFA, przede wszystkim w bankowości internetowej czy wszelkich stronach zawierających dane wrażliwe.

Zero Trust i uwierzytelnianie wieloskładnikowe mają na celu powstrzymanie nieuprawnionych użytkowników od uzyskania dostępu do poufnych danych. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej informacji znajduje się w sferze wirtualnej, zarówno osoby prywatne, jak i firmy powinny dbać o ich prawidłowe zabezpieczanie. Jeśli da się utrudnić życie cyberprzestępcom, należy to robić.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...