ZARZĄDZANIEZewnętrzny CIO (Chief Information Officer) – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Zewnętrzny CIO (Chief Information Officer) – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Zewnętrzny CIO (Chief Information Officer) – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Twoja firma jest w okresie intensywnych przekształceń działu IT? Wdrażasz nowy system? Pomyśl o wsparciu Chief Information Officera!

W wielu przedsiębiorstwach kluczowy wpływ na ich działanie ma dział informatyczny. Właśnie dlatego wtedy, gdy firma wymaga odpowiedniego wsparcia w tym zakresie, pojawia się potrzeba pomocy ekspertów. Wsparcie zapewnia Chief Information Officer, czyli CIO, który może zapewnić firmie wsparcie w działaniu jej obszaru IT.

Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Chief Information Officer, kiedy warto zdecydować się na jego pomoc i zobacz, na czym polega outsourcing CIO.

Chief Information Officer – kto to jest?

Chief Information Officer, czyli w skrócie CIO jest specjalistą, który odpowiedzialny jest za obszar IT w firmie, a dokładnie zajmuje się on stanem, rozwojem oraz wdrożeniami technologii informatycznych.

Jako polski odpowiednik Chief Information Officera często uznaje się dyrektora do spraw informacji, informatyki.

Czym zajmuje się Chief Information Officer?

Chief Information Officer musi posiadać rozległą wiedzę oraz umiejętności dotyczące zarówno informatyki i systemów IT, jak i zarządzania, ponieważ jego zadaniem jest odpowiednia organizacja obszaru IT w firmie.

Najczęściej CIO zajmuje się planowaniem oraz koordynowaniem działań dotyczących wdrożeń nowych systemów informatycznych w firmie, ale również rozwojem oraz przekształceniem działów IT, zrządzaniem zespołami IT, nadzorowaniem prowadzonych procesów, rozwijaniem strategii informacyjnych, tworzeniem oraz opiniowaniem harmonogramów i budżetów w IT, a to jedynie kilka jego kompetencji.

Wobec tego Chief Information Officer jako osoba posiadająca szeroką wiedzę i umiejętności w obszarze IT oraz zarządzaniu może pomóc firmie w przyszłościowym rozwoju, w którym duże znaczenie odgrywają właśnie technologie informatyczne.

Chief Information Officer – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

W wielu dużych firmach Chief Information Officer jest stałym stanowiskiem, które zajmuje specjalista z dużym doświadczeniem. Z kolei w firmach mniejszych często jego wsparcie potrzebne jest tymczasowo.

CIO potrzebny jest między innymi wtedy, gdy firma:

  • chce skuteczniej koordynować procesy w dziale IT
  • planuje rozwijanie strategiczne działu IT
  • zamierza wzmocnić nadzór nad realizacją projektów IT
  • chce wdrożyć nowe systemy informatyczne
  • planuje wdrożenie nowoczesnych technologii, na przykład chmury, Big Data, Sztucznej Inteligencji
  • chce skutecznie dobrać odpowiednie usługi IT
  • chce lepiej zarządzać zespołami IT

W takiej sytuacji, gdy CIO nie jest potrzebny stale, rozwiązaniem jest skorzystanie z obsługi outsourcingowej. Wówczas usługi w tym zakresie prowadzi zewnętrzny CIO, który kompleksowo dba o działanie działu IT i wspiera przez to rozwój firmy.

Outsourcing CIO – na czym polega?

Ze wsparcia oferowanego przez Chief Information Officera można skorzystać obecnie na dwa sposoby – przez zatrudnienie własnego CIO w firmie albo też przez skorzystanie z usług oferowanych przez firmy outsourcingowe.

W takim przypadku outsourcing CIO polega na udzielaniu pomocy w sytuacji, gdy jest ona potrzebna, również na odległość. Umożliwia to zdecydowanie kosztów oraz daje stały dostęp do ekspertów, którzy mają dużą wiedzę i doświadczenie.

Kto oferuje outsourcing CIO?

Zewnętrzny CIO to usługa oferowana przede wszystkim przez firmy informatyczne, które zajmują się świadczeniem obsługi IT dla biznesu.

W Warszawie takie usługi oferuje między innymi firma IT Center. Więcej informacji związanych z ofertą można uzyskać na stronie internetowej: https://itcenter.pl/oferta/obsluga-informatyczna/cio/.

Zewnętrzny CIO – kiedy warto?

Outsourcing CIO jest bardzo korzystną propozycją przede wszystkim dla firm mniejszych, które nie mogą pozwolić sobie na stworzenie stałego stanowiska dla dyrektora do spraw informatyki.

Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim na zmniejszenie kosztów, ale również daje dostęp do kompleksowej i fachowej obsługi firm zewnętrznych, które zatrudniają ekspertów w dziedzinie IT. To zatem przyszłościowa inwestycja, gdy firma jest w okresie intensywnego rozwoju i wymaga kompleksowej pomocy w dziedzinie technologii informatycznych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...