czwartek, 24 kwietnia, 2025

Podatkowe aspekty restrukturyzacji firmy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W procesach reorganizacji niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniego uzasadnienia biznesowego. W czasie pandemii COVID-19 grupom kapitałowym może być łatwiej znaleźć argumenty dla takiego uzasadnienia.

Aktualnie wiele firm boryka się z problemami z płynnością finansową, wynikającymi m.in. ze spadku zamówień. W konsekwencji przedsiębiorcy zastanawiają się, czy mają jakieś aktywa, które nie są istotne dla ich podstawowej działalności, a które można byłoby sprzedać, tak aby uzyskaną gotówkę wykorzystać na bieżącą działalność gospodarczą. Firmy szukają również możliwości restrukturyzacji wewnętrznych, które pozwolą na oszczędności podatkowe.

Reorganizacje możemy podzielić na restrukturyzacje wewnętrzne w celu uzyskania oszczędności podatkowych, transakcje mające na celu pozyskanie inwestora finansowego, jak i czynności polegające na sprzedaży aktywów, biznesu czy też udziałów w spółkach. Coraz częściej spotykamy się z reorganizacjami w postaci połączeń czy podziałów, które mają na celu albo uzyskanie oszczędności podatkowych albo przygotowanie pod planowaną transakcję sprzedaży – mówi Honorata Green, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu ds. fuzji i przejęć w KPMG w Polsce.

W procesach reorganizacji niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniego uzasadnienia biznesowego. W czasie pandemii COVID-19 grupom kapitałowym może być łatwiej znaleźć argumenty dla takiego uzasadnienia.

Można się jednak spodziewać, że organy podatkowe wciąż będą w trakcie kontroli podatkowych weryfikowały czy rzeczywiście głównym lub jednym z głównych celów przeprowadzenia danej restrukturyzacji nie było osiągnięcie korzyści podatkowej. Stąd istotne jest, aby rozszerzyć pakiet dokumentacji przedstawiający uzasadnienie ekonomiczne o dokumenty załączane do wniosków pomocowych – mówi Małgorzata Gleń, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. fuzji i przejęć w KPMG w Polsce.

W sytuacji bardziej skomplikowanych połączeń lub podziałów neutralność podatkowa może obecnie nie być w pełni zachowana. Wynika to ze zmian przepisów CIT od 2018 roku, od kiedy to w praktyce wprowadzono zasadę opodatkowania takich procesów.

Wydaje się, że celem zmian przepisów było między innymi zapewnienie, aby parytet wymiany udziałów dla celów połączenia czy podziału był ustalany w oparciu o wartości rynkowe majątków spółek biorących udział w takiej reorganizacji. Podatnicy planujący połączenia lub podziały powinni więc obecnie z większą niż wcześniej uwagą planować takie reorganizacje – mówi Małgorzata Gleń, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. fuzji i przejęć w KPMG w Polsce.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Biznes kontra fikcja doręczenia – co oznaczają przepisy dla przedsiębiorców pozywających dłużników

Głośna ostatnio sprawa posła Płażyńskiego, któremu Sąd Okręgowy w...
00:02:22

Przedsiębiorcy chcą uproszczenia obowiązków dokumentacyjnych w podatkach

Przedsiębiorcy postulują ograniczenie obciążeń administracyjnych i dokumentacyjnych związanych z...

Dochody z VAT rosną, ale mniej niż zakładano. Luka podatkowa maleje

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024...

Europejskie prawo jazdy w wersji 2.0 – co się zmieni dla kierowców i firm transportowych?

Unia Europejska finalizuje prace nad pakietem reform, które na...

Podobne tematy

Inicjatywa SprawdzaMY – ósma tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

Ósma tura zgłoszonych rozwiązań obejmuje 25 propozycji, z których...

Żaneta Urbaniak na czele nowej praktyki prawa zamówień publicznych w KPMG Law

Kancelaria KPMG Law poszerza zakres usług, tworząc Praktykę prawa...

Piotr Mrowiec dołącza do KPMG Law

KPMG Law kontynuuje strategiczny rozwój zespołu – do Praktyki...

Zintegrowane raportowanie ESG staje się standardem wśród największych firm na świecie

96% spośród 250 największych firm na świecie prowadzi raportowanie...

Regulacyjne podsumowanie IV kwartału 2024 r. – kluczowe zmiany dla biznesu

W IV kwartale 2024 roku wprowadzono szereg regulacji mających...

Sztuczna inteligencja napędza rozwój centrów danych

Wszystko wskazuje na to, że centra danych oraz sztuczna...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie