wtorek, 21 stycznia, 2025

Oscary 2025: Już w czwartek poznamy nominacje – analiza faworytów i ich producentów

Już w czwartek poznamy artystów i filmy nominowane do Oscarów. W tym roku stawka wydaje się bardzo wyrównana i nie ma jednego tytułu, który mógłby zdominować ceremonię. Przyglądamy się zatem dziesięciu filmom, które mają szanse na najwięcej statuetek, zwracając przy tym uwagę na firmy stojące za ich produkcją i czerpiące z nich zyski. Polskę w oscarowym wyścigu reprezentuje polsko-duńska koprodukcja „Dziewczyna z Igłą”; kciuki będziemy także trzymać za „Prawdziwy ból”, którego akcja toczy się w Polsce.

Już w czwartek poznamy nazwiska artystów nominowanych do najważniejszej nagrody filmowej roku – Oscara. Dzień ogłoszenia nominacji i późniejsze wręczenie statuetek to ważny moment nie tylko dla wszystkich twórców zaangażowanych w produkcję, lecz także istotne wydarzenie dla producentów oraz firm finansujących powstawanie filmów. W ostatnich latach coraz większą rolę – nierzadko kluczową podczas gali oscarowej – odgrywają platformy streamingowe, z których większość jest notowana na giełdzie. Konkurują z nimi duże wytwórnie filmowe, często wchodzące w skład rozbudowanych medialnych konglomeratów. W efekcie miłośnicy kina mogą nie tylko oglądać filmy w salach kinowych, lecz także inwestować w spółki, które je tworzą, uczestnicząc tym samym w ich ewentualnym “oscarowym” sukcesie.

Przyjrzeliśmy się dziesięciu filmom z największymi szansami na nominacje. Netflix $NFLX otwiera tegoroczny wyścig musicalem „Emilia Pérez”, który zebrał świetne recenzje krytyków, umacniając pozycję streamingowego giganta. Równie imponującą reprezentację ma Warner Bros. Discovery $WBD: „Diuna: Część druga” z wytwórni Warner Bros. Pictures kontynuuje epicką sagę science fiction, a „Sing Sing” spod szyldu A24 pojawi się na platformie Max, wzmacniając ofertę zarówno w kategoriach wysokobudżetowych produkcji, jak i ambitnego kina artystycznego. Warto też zwrócić uwagę na Paramount Pictures $PARA z kontynuacją legendarnego „Gladiatora” oraz Sony Pictures $SONY z doskonale ocenionym „Konklawe” i wybitną rolą Ralpha Fiennesa, dostępnym w Stanach Zjednoczonych na platformie Peacock.

Disney $DIS jest reprezentowany przez dwie produkcje, które trafią na platformę Hulu: „Anora” (uhonorowana Złotą Palmą w Cannes, w dystrybucji NEON) oraz „Prawdziwy ból” od Searchlight Pictures. Universal Pictures należące do Comcast $CMCSA wchodzi do gry z popularnym musicalem „Wicked”, który również trafi na platformę Peacock.

Wyróżnienie należy się studiu A24, odpowiedzialnemu za dwa tytuły: „Brutalista” i „Sing Sing”, co podkreśla jego wszechstronność oraz konsekwentną obecność wśród faworytów nagród. Z kolei niezależna platforma MUBI stawia na oryginalne science fiction „Substancja” z niepokojącą i zapadającą w pamięć rolą Demi Moore. Wszystko to składa się na wyjątkowo zróżnicowany krajobraz oscarowy, w którym firmy notowane na giełdzie odgrywają kluczową rolę, stawiając na rozmaite formy dystrybucji i skutecznie przyciągając widzów.

Trzeba jednak pamiętać, że Oscary koncentrują się na osiągnięciach artystycznych i często znacznie odbiegają od najbardziej dochodowych filmów sezonu. W 2024 roku na czele światowego box office’u znalazły się trzy tytuły: animacja „W głowie się nie mieści 2” (przychód 1,7 mld USD), „Deadpool & Wolverine” (1,34 mld USD) oraz „Moana 2” (1,01 mld USD) – wszystkie wyprodukowane przez Disneya $DIS i Marvela. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce najbardziej kasowych produkcji pojawiły się też dwa filmy typowane do oscarowych wyróżnień: „Diuna: Część druga” (5. miejsce, 714 mln USD) od Warner Bros. $WBD oraz „Wicked” (6. miejsce, 709 mln USD) dystrybuowany przez Universal Pictures $CMCSA. Pozostałe tytuły nie przebiły się do ścisłej czołówki. Ostatecznie więc walka o Oscary i walka o komercyjny sukces często toczą się na zupełnie innych polach, co wyraźnie widać w zestawieniach największych światowych hitów kinowych.

Firma Ticker Filmy
Netflix $NFLX Emilia Pérez
Warner Bros. Discovery $WBD Diuna: Część druga,
Sing Sing
Paramount Pictures $PARA Gladiator II
Sony Pictures $SONY Konklawe
Disney $DIS Anora, Prawdziwy ból
Comcast $CMCSA Wicked
A24 Brutalista
MUBI Substancja
Autor
  • Paweł Majtkowski

    Paweł Majtkowski jest analitykiem eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoimi komentarzami na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.

    Analityk eToro w Polsce

Popularne w tym tygodniu

Oszuści podszywają się pod T-Mobile

Zespół ekspertów CyberRescue specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie ostrzega przed...

Top Farms planuje zainwestować ponad 121 milionów złotych na rozwój rolnictwa tylko w województwie wielkopolskim

Top Farms Wielkopolska ogłasza plany inwestycji o wartości ponad...

NVIDIA na szczycie. Polscy inwestorzy idą pod prąd globalnym trendom

Amerykański gigant z branży technologicznej NVIDIA zamknął rok...

PKB Inwest Budowa sprzedaje dwa parki handlowe

Dwa nowo wybudowane i oddane do użytku w listopadzie...

Ericsson i Nokia apelują o działania dla technologicznej przyszłości Europy

Przy wsparciu wiodących europejskich firm technologicznych, takich jak ASML...

Podobne tematy

Amerykanie wracają na rynek: zmienność rośnie, CAD i MXN pod presją po zapowiedziach ceł

Dziś do gry wracają Amerykanie, co może zwiększyć zmienność...

Donald Trump opóźnia wprowadzenie ceł, ale zapowiada dalsze działania protekcjonistyczne

Donald Trump, po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, wstrzymał...

Polskie wybory prezydenckie 2025 celem ataku hakerów z Rosji

W tym roku możemy się spodziewać kolejnych prób manipulacji...

3 scenariusze dla złota na 2025 rok

Niepewność rynkowa i geopolityczna, a także apetyt banków centralnych...

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Inflacja w USA hamuje – kurs dolara w dół, złoty i aktywa ryzykowne zyskują

Rynki finansowe odetchnęły z ulgą po publikacji lepszych niż...

Prognoza Saxo dla surowców: Wyboista droga przed nami wymusza dywersyfikację?

Złoto wspierane przez coraz bardziej spolaryzowany świat, z...

Nowy prezydent USA, nowe wyzwania dla Polski

Dzisiaj ok. 18 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie nowego...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie