wtorek, 4 lutego, 2025

Europa musi przygotować się na rosnącą falę cyberataków. Polska na czele stawki

Europa staje w obliczu rosnącego zagrożenia cybernetycznego. W 2024 roku odnotowano alarmujący wzrost o 44% globalnych ataków cybernetycznych. Organizacje w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) zmagały się średnio z 1679 atakami cybernetycznymi tygodniowo. Jeszcze w grudniu 2024 r. Polska znajdowała się w europejskiej czołówce z 1.644 atakami tygodniowo. Co tydzień, polskie sektory użyteczności publicznej, rządowy i wojskowy stają się celem ponad 2.000 ataków – ujawniają eksperci firmy Check Point Software podczas konferencji bezpieczeństwa CPX 2025 w Wiedniu.

Według raportu Cyberattack Statistics 2025 (Embroker, 03.02.2025) Polska jest światowym liderem pod względem liczby cyberataków na świecie w 2024. Chociaż Rosja – według wskaźnika World Cybercrime Index 2025 – ma najwyższe ryzyko, Polska doświadcza największej liczby ataków. Według analiz firmy Check Point, w zeszłym roku nasz kraj stał się celem blisko 100.000 ataków hakerskich. Gwałtowny wzrost cyberataków nastąpił od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

Polski sektor użyteczności publicznej jest atakowany częściej (2041 razy tygodniowo) niż średnia światowa (1782). Podobnie polski sektor finansowy – trzecia najbardziej zagrożona branża (1858) – doświadcza więcej ataków niż średnia światowa (1727).

Eksperci Embroker podkreślają, że Rosja jest krajem skąd pochodzi wiele rodzajów działalności cyberprzestępczej. Istnieje kilka powodów tego stanu rzeczy, w tym zorganizowana działalność przestępcza, zaangażowanie rządu rosyjskiego oraz brak egzekwowania prawa. Inne regiony narażone na ataki to Ukraina, Korea Północna, Nigeria, Stany Zjednoczone, Chiny, Rumunia, Brazylia i Indie. Najsilniejsze systemy cyberbezpieczeństwa i najlepiej przygotowane na ataki mają – według autorów raportu – Finlandia, Norwegia i Dania.

Koszty ceberprzestępczości rosną. Polska inwestuje

Eksperci firmy Check Point ujawnili podczas konferencji bezpieczeństwa CPX w Wiedniu, że globalne koszty szkód spowodowanych cyberprzestępczością wyniosą 10,5 biliona dolarów w 2025 roku. Szacowana wielkość rynku cyberbezpieczeństwa w Polsce ma wzrosnąć w ciągu najbliższych lat z 1,52 miliarda USD (2024) do 2,02 miliarda USD (2029). Potwierdzają to zapowiedzi Ministra Cyfryzacji RP, Krzysztofa Gawkowskiego, który po zeszłorocznych atakach na Polską Agencję Prasową, ogłosił, że Polska zwiększy wydatki na cyberbezpieczeństwo do prawie 760 milionów dolarów, aby poprawić bezpieczeństwo cyfrowe kraju.

Europa i świat stają w obliczu rosnącego zagrożenia cybernetycznego. Ekstremalny wzrost łączności – 5,5 miliarda użytkowników internetu, 15 miliardów urządzeń IoT podłączonych do sieci, powszechny mobilny dostęp do sieci i rozwój sztucznej inteligencji – niosą ze sobą zarówno nowe możliwości, jak i zagrożenia – podkreślają eksperci Check Point Software.

Od kampanii dezinformacyjnych po filmy deepfake, rola sztucznej inteligencji (GenAI) w przyspieszaniu ataków cybernetycznych, kradzieży pieniędzy i wpływaniu na opinię publiczną znacząco wzrosła.
Hakerzy wykorzystują sztuczną inteligencję, aby zwiększyć częstotliwość, wyrafinowanie i różnorodność swoich ataków. Ponieważ przestępcy przyjęli AI, Amazon codziennie rejestruje prawie 1 miliard zagrożeń cybernetycznych.

Jesteśmy świadkami nowej ery dezinformacji, w której AI oraz algorytmy platform społecznościowych odgrywają kluczową rolę. Od ataków politycznych generowanych przez deepfake po kampanie wpływające na postrzeganie osób, instytucji, obserwujemy bezprecedensową eskalację cyberwojny napędzanej przez AI. Jej celem jest podważenie zaufania do instytucji publicznych, krajów, procesów demokratycznych – komentuje Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software w Polsce.

Eksperci zwracają uwagę, że choć instytucje rządowe należą do wyjątkowo wrażliwych w wielu krajach, to edukacja i badania są najbardziej atakowaną branżą w Europie ze średnią liczbą 4 247 ataków tygodniowo na organizację. Edukacja – tylko w 2024 roku zanotowała 75% wzrost ataków a od 5 lat stanowi najbardziej zagrożony sektor na świecie – podkreślają eksperci firmy Check Point Software.

Źródła:
https://www.embroker.com/blog/cyber-attack-statistics/

Poland spending $760 million on cybersecurity after attack


https://fr.statista.com/outlook/tmo/cybersecurity/poland?currency=usd

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rośnie liczba cyberataków na placówki medyczne

W listopadzie Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że przeznaczy ok. 66...

5000 zł od Dody? Lepiej sprawdź, zanim dasz się nabrać

Internet huczy – Doda rzekomo organizuje konkurs, w którym...

IBM i Palo Alto Networks: Fragmentacja rozwiązań cyberbezpieczeństwa osłabia organizacje

Nowe globalne badania przeprowadzone przez IBM Institute for Business...

Złośliwe oprogramowanie PureCrypter w kampanii phishingowej na terenie Polski i Niemiec

Badacze z Cisco Talos odkryli nową kampanię cyberprzestępczą, aktywną...
00:03:15

Czy Polska potrzebuje samolotów F-35?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lepiej zakupić samoloty...

Podobne tematy

Od AI do taryf – jak Trump zmienia Wall Street

Donald Trump przebywa w Białym Domu dopiero od dwóch...

USA vs reszta świata: Trump gra va banque w polityce handlowej

Działania Trumpa nabierają rozpędu. Pomimo miesięcznego okresu zawieszenia, nowe...

PLN pod presją. EUR/USD coraz bliżej parytetu – dolar nie zwalnia

Dzisiaj na rynku obserwowaliśmy nerwową reakcję na cła nałożone...

Nadav Zafrir zastępuje Gila Shweda na stanowisku CEO w Check Point

Check Point Software Technologies zakończył rok 2024 z rekordowymi...

Plany Trumpa budzą niepokój w branży TSL – sektor przygotowuje się na trudne czasy

Zapowiadane przez Donalda Trumpa radykalne zmiany w polityce celnej...

Motoryzacja i transport w 2025 roku – trendy i prognozy według kadry zarządzającej

Jak 2025 rok postrzegają prezesi firm związanych z branżą...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie