FINANSEKREDYTYAkcja kredytowa w listopadzie 2023 r. na najwyższym poziomie w historii

Akcja kredytowa w listopadzie 2023 r. na najwyższym poziomie w historii

Akcja kredytowa w listopadzie 2023 r. na najwyższym poziomie w historii

W listopadzie 2023 r., w porównaniu do listopada 2022 r., banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych: kredytów mieszkaniowych (+255,7%), kredytów ratalnych o (+91,9%), kart kredytowych (+10,6%) oraz kredytów gotówkowych (+8,9%). W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość również we wszystkich produktach kredytowych: kredytach mieszkaniowych (+339,4%), kredytach ratalnych (+41,3%), kredytach gotówkowych (+18,8%) oraz limitach na kartach kredytowych (+15,2%).

Kredyty mieszkaniowe

W listopadzie 2023 r. banki udzieliły 23,7 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,592 mld zł. Jest to drugi najwyższy wynik w historii rynku kredytów mieszkaniowych. Tak duża sprzedaż jest wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniły się: spadek poziomu WIBOR-u, wzrost realny wynagrodzeń i wydłużanie średniego okresu kredytowania. Wzrost zdolności kredytowej przełożył się na wzrost wartości udzielanego kredytu i obecnie średnia kwota wynosi 404,3 tys. zł, będąc wyższą o 23,5% niż przed rokiem. Jednocześnie jest ona na historycznie rekordowym poziomie. W listopadowej akcji kredytowej widać skutek uruchomienia rządowego Programu „Kredyt 2%”. W listopadzie br. wg naszych statystyk banki udzieliły w ramach tego Programu 13 912 kredytów (59% wszystkich udzielonych kredytów) na kwotę 5,702 mld zł (60% łącznej kwoty udzielonych kredytów).

Kredyty ratalne

W listopadzie 2023 r. banki udzieliły 262,4 tys. kredytów ratalnych na kwotę 6,67 mld zł. Jest to wzrost o odpowiednio 91,9% i 41,3% w porównaniu do listopada 2022 r. Dynamika sprzedaży kredytów ratalnych jest wysoka zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym. Wzrost ten jest napędzany głównie przez kredyty na zakup droższych dóbr trwałych, takich jak samochody, sprzęt RTV i AGD oraz elektronika.

Kredyty gotówkowe

W listopadzie 2023 r. banki udzieliły 172,7 tys. kredytów gotówkowych na kwotę 4,67 mld zł. Jest to wzrost o odpowiednio 8,9% i 18,8% w porównaniu do listopada 2022 r. Dynamika sprzedaży kredytów gotówkowych jest wysoka w ujęciu wartościowym, ale słabsza w ujęciu liczbowym. Jest to spowodowane tym, że kredyty gotówkowe udzielane są na coraz wyższe kwoty.

Karty kredytowe

W listopadzie 2023 r. banki udzieliły 1,72 mln kart kredytowych na kwotę 3,8 mld zł. Jest to wzrost o odpowiednio 10,6% i 15,2% w porównaniu do listopada 2022 r. Dynamika sprzedaży kart kredytowych jest wysoka zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym. Jest to spowodowane rosnącą popularnością kart kredytowych jako narzędzia do płatności bezgotówkowych.

Podsumowanie:

Akcja kredytowa w listopadzie 2023 r. była na najwyższym poziomie w historii. Banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym. Wzrost sprzedaży kredytów był napędzany przede wszystkim przez kredyty mieszkaniowe, które były wspierane przez rządowy Program „Kredyt 2%”.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...