FIRMYAkcjonariusze INNO-GENE zdecydowali o zmianie nazwy na HyEnergy i wejściu grupy w...

Akcjonariusze INNO-GENE zdecydowali o zmianie nazwy na HyEnergy i wejściu grupy w segment produkcji zielonego wodoru

Akcjonariusze Inno-Gene S.A. notowanej na NewConnect Grupy działającej w obszarach diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki w dniu 15 października zadecydowali o  rozszerzeniu profilu swojej działalności. Grupa poprzez spółkę zależną zajmie się produkcją zielonego wodoru i e-metanolu oraz zmieni nazwę na HyEnergy S.A.

W dniu 15 października podczas zgromadzenia Akcjonariusze INNO-GENE S.A. podjęli uchwały dotyczące zmiany statutu, zmiany nazwy oraz emisji akcji serii H.

Akcjonariusze zdecydowali o rozszerzeniu działalności Grupy Kapitałowej o technologię do produkcji zielonego wodoru i e-metanolu. Stosownie do treści podjętych uchwał, INNO-GENE S.A. objęło 150.000 akcji Hydrogenium Prosta Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie. („HYDROGENIUM”)., stanowiących 73,17% w kapitale akcyjnym HYDROGENIUM w zamian za wyemitowane przez Spółkę INNO-GENE S.A. 27.380.000  akcji zwykłych na okaziciela serii H, które – po rejestracji Akcji Nowej Emisji – stanowić będą 81,53 % kapitału zakładowego Spółki i w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.

Spółka poinformowała o podpisaniu aneksu do inwestycyjnej ze spółką HYDROGENIUM na mocy którego INNO-GENE obejmie do końca roku 94% w kapitale akcyjnym spółki zależnej.

W związku z nabyciem HYDROGENIUM, dotychczasowa działalność Grupy Kapitałowej Emitenta zostanie rozszerzona o działalność w zakresie wytwarzania wodoru, e-metanolu i dwutlenku węgla w oparciu o technologię plazmowego zgazowywania biomasy.

– Cieszę się że nasi Akcjonariusze zaakceptowali program zmian, i Walne Zgromadzenie jednogłośnie podjęło wszystkie uchwały nie wnoszą do nich sprzeciwu. Chcemy aktywnie uczestniczyć w zielonej rewolucji w przemyśle, i odejściu od energii uzyskiwanej z paliw kopalnych. Obecnie skupiamy się na  rozmowach z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi naszą instalacją oraz z instytucjami finansującymi nasz projekt dużej instalacji przemysłowej- powiedział Jacek Wojciechowicz, Prezes INNO-GENE S.A.

HYDROGENIUM jest spółką technologiczną, właścicielem IP technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy, nad którą prowadzono badania oraz analizy przez ponad 20 lat. W tym czasie powstało rozwiązanie umożliwiające bardzo wysoką konwersję biomasy do gazu syntezowego, który może zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru lub e-metanolu.

Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy czy odpadów. Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych substratów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii

Jestem ogromnie dumny z wykonania kolejnego kroku w naszym wspólnym planie, który konsekwentnie realizujemy. Posiadamy unikalną technologię o dużo lepszych parametrach wydajności niż otrzymywanie wodoru poprzez wykorzystanie elektrolizerów. Chcemy nasze przewagi wykorzystać na rynku międzynarodowym. – mówi Maciej Ganczarski, Partner Zarządzający spółki.

Spółka Hydrogenium Prosta S.A. posiada prawa własności do technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmowym. Opracowana technologia umożliwia bardzo efektywną konwersję węgla (w bardzo wysokiej temperaturze) zawartego w biomasie na gaz syntezowy, który może być wykorzystywany do produkcji zielonego wodoru a następnie e-metanolu.

Technologia zgazowania plazmowego oferuje możliwość wytwarzania wodoru o niskiej emisji na dużą skalę, co stwarza szanse na znaczne oszczędności dla firm miejskich oraz przedsiębiorstw działających w sektorze przemysłu ciężkiego, chemicznego i transportu morskiego. Energia dostarczana z zewnątrz jest przekształcana w zjonizowaną plazmę w reaktorze tlenowo-parowym, co prowadzi do znacznej redukcji kosztów produkcji wodoru. W porównaniu do metod opartych na elektrolizerach, ta technologia wymaga znacznie mniejszego nakładu energii. Innowacyjne rozwiązanie umożliwia szybką konwersję różnorodnych typów biomasy na czysty gaz syntezowy, wolny od smoły, o wysokiej zawartości wodoru (powyżej 50%) oraz tlenku węgla (powyżej 30%). Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy czy odpadów (również odpadów toksycznych jak „wody czerwone”, które powstają w trakcie produkcji trotylu). Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych substratów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii.

Badania doświadczalne wykazały wysoką efektywność ekonomiczną uzyskiwanego wodoru w procesie zgazowania biomasy sięgającą 1-2 Euro kosztu wytworzenia na każdy kilogram powstałego wodoru. Obecnie spółka tworzy własną linię demonstracyjną, której uruchomienie planowane na 1 kwartał 2025 r  na terenie własnego ośrodka badawczego.

O Spółce:

Inno-Gene S.A. to grupa spółek działających w obszarach genomiki, diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki. Mamy największą w kraju ofertę badań genetycznych. Inno-Gene posiada największą w Polsce ofertę badań genetycznych – dostarcza komercyjne rozwiązania współpracując z klinikami, laboratoriami oraz gabinetami lekarskimi różnych specjalizacji biotechnologicznych. Grupę Kapitałową Inno-Gene tworzą spółki: Centrum Badań DNA, Central Europe Genomic Center, Medgenetics, Naturativ.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version