B-Act, notowana na NewConnect inżynieryjna spółka specjalizująca się w doradztwie i nadzorze inwestycji, podpisała dwie nowe umowy na nadzór i konsultacje budowlane. Pierwsza umowa dotyczy przebudowy Szkoły Średniej w Łucku (Ukraina). Spółka spodziewa się, że zakończy prace nad tym projektem w lipcu 2025 roku. Remont szkoły, znajdującej się w Łucku, obejmuje nie tylko rekonstrukcję i ocieplenie ścian oraz dachu, ale także rozbudowę budynku o powierzchnie ponad 500 metrów kwadratowych. Druga umowa związana jest z rozbudową gimnazjum w Bryuchowiczach w obwodzie lwowskim. Kontrakty związane z odbudową Ukrainy to istotny element strategii spółki, który zakłada stałe wzmacnianie tego obszaru biznesowego.
– Sukcesywnie rozwijamy nasze kompetencje na międzynarodowych rynkach. Obecne trwająca odbudowa Ukrainy to fakt, w którym już dziś uczestniczą polskie firmy. Źródłem finansowania prac budowlanych w szkole w Łucku jest subwencja z budżetu państwa do budżetów lokalnych na realizację Nadzwyczajnego Programu Kredytowego dla Odbudowy Ukrainy. Umowa ta realizowana jest na podstawie umowy finansowej pomiędzy Ukrainą a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – wyjaśnia Yuriy Sereda, dyrektor przedstawicielstwa B-Act w Ukrainie. – Widzimy, że tzw. mała odbudowa Ukrainy nabiera rozpędu. Szczególnie projekty infrastrukturalne, związane z branżą energetyczną i infrastrukturą krytyczną są istotne z punktu widzenia tego kraju. Źródłem finansowania prac budowlanych w szkole we wsi Bryukhovychi jest pożyczka przeznaczona na odbudowę placówek oświatowych w obwodzie Lwowskim w wysokości 191 mln UAH od Europejskiego Banku Inwestycyjnego – dodaje Yuriy Sereda.
To kolejne dwa projekty B-Actu realizowane na terenie Ukrainy, dotychczas spółka zrealizowała czternaście podobnych umów. Niedawno Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie prawie 4,2 mld euro w ramach pierwszego filaru instrumentu The Ukraine Facility. Zgodnie z planem w latach 2024–2027 do 50 mld euro dotacji i pożyczek zostanie przyznanych w ramach wspomnianego planu. Kapitał ten będzie przeznaczony, by wesprzeć Ukrainę w utrzymaniu stabilności makrofinansowej, promowania krótkoterminowego ożywienia gospodarczego, a także odbudowy i modernizacji.
– Pomoc publiczna i instytucjonalna jest istotna, jednak nie można zapominać, że coraz więcej europejskich i światowych przedsiębiorstw widzi potencjał w odbudowie Ukrainy. Sądzimy, że sektor prywatny odegra także znaczącą rolę w napędzaniu gospodarki tego kraju, jak i intensyfikacji nakładów inwestycyjnych – dodaje Bohdan Rozborskyi, Business Development Manager B-Act.
B-Act po pierwszym półroczu br. wypracował 8 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost na poziomie 30 proc. rdr. EBITDA i zysk netto wyniosły 824 i 582 tys. zł, co w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku jest gorszym wynikiem o kolejno 14 i 15 proc. Wartość wszystkich podpisanych przez spółkę kontraktów wynosi 154 mln PLN z czego do zafakturowania pozostało 102 mln PLN. Od początku roku B-Act podpisała osiem umów na realizację nowych projektów, z których może otrzymać przychody w wysokości ponad 50 mln PLN brutto.