środa, 20 stycznia, 2021
BEZPIECZEŃSTWO Bezpieczne zakupy w Internecie przed Świętami… i nie tylko

Bezpieczne zakupy w Internecie przed Świętami… i nie tylko

-

Bezpieczne zakupy w Internecie przed Świętami… i nie tylko

Grudzień to wyjątkowy czas, w którym chcemy obdarować naszych najbliższych prezentami. Ponad 70% z nas planuje kupić świąteczne podarunki w e-sklepach – wynika z badania postaw konsumenckich wykonanego przez UCE Research i Grupę BLIX. Warto jednak pamiętać, że koniec roku to także okres żniw dla internetowych przestępców. Jak się przed nimi ustrzec? Oto kilka prostych kroków, które każdy możemy podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo przed, w trakcie i po zakupach.

Wybieraj sprawdzonych sprzedawców

Wybierając e-sklepy, w których chcemy zostawić nasze pieniądze, ale również nasze dane zastanówmy się nad ich wiarygodnością. Nikt nie zrobiłby zakupów w nieoznakowanym sklepie mającym zabite deskami okna, tak samo jest w Internecie. Jeżeli coś nie wygląda bezpiecznie, prawdopodobnie takie nie jest.

Będąc na stronie sklepu warto sprawdzić, czy połączenie jest szyfrowane – czy nazwa strony zaczyna się od „https://”. Ponadto, należy zwrócić uwagę, czy witryna posiada certyfikat bezpieczeństwa, czyli – w praktyce kłódkę poprzedzającą adres witryny – wskazuje Arkadiusz Sadkowski, Specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Nie klikaj w podejrzane linki

Cyberprzestępcy często wysyłają e-maile phishingowe. Wiadomości są tak zaprojektowane, aby wyglądały na pochodzące od sprzedawców detalicznych. Zawierają one jednak złośliwe linki lub proszące o podanie danych osobowych lub finansowych. Działające zgodnie z prawem firmy nie wysyłają e-maili z prośbą o podanie takich informacji. Chcąc wejść na stronę sklepu, wpiszmy jego adres sami albo skorzystajmy z wyszukiwarki Google.

Pamiętaj o silnym haśle

Przy zakładaniu konta w sklepie internetowym istotne jest ustawienie odpowiedniego hasła – złożonego i przynajmniej ośmioznakowego. Im bardziej będzie skomplikowane, tym trudniej będzie je odgadnąć.

Dobrą praktyką jest zabezpieczanie się dwuetapowym logowaniem do serwisów sklepowych oraz bankowych. Taki rodzaj autoryzacji wymaga do zalogowania więcej informacji w celu naszej weryfikacji (np. kod sms). W przypadku, gdy ktoś pozna nasze hasło, nie będzie miał dostępny do naszego konta – mówi Arkadiusz Sadkowski, Specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Sprawdzaj, komu tak naprawdę płacisz

Robiąc zakupy poprzez polskie serwisy często mamy możliwość płacenia Blikiem. Jest to szybka i bezpieczna płatność, warto jednak sprawdzać w aplikacji telefonu, jaką kwotę i komu przekazujemy. Jeżeli decydujemy się na płatność kartą płatniczą w momencie autoryzacji płatności sprawdzajmy, czy rzeczywiście finalizujemy właściwą transakcję. Przelewem należy płacić tylko w serwisach oferujących ochronę kupującego.

Mały sklep przyjmujący wyłącznie przelewy powinien wydać nam się podejrzany. Logując się do banku pamiętajmy o sprawdzeniu czy domena faktycznie należy do banku, a następnie czy rzeczywiście zlecamy przelew, a nie np. autoryzujemy zaufanego odbiorcę. W przypadku, kiedy nie stosujemy autoryzacji dwuskładnikowej do bankowości, a przestępca ma nasze dane do logowania oraz jest tzw. zaufanym odbiorcą, może wykonywać przelewy z naszego konta bez konieczności autoryzacji – wskazuje Arkadiusz Sadkowski, Specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...
Tayyip Erdoğan

Co myśli Turcja? Ciągłość i zmiana w polityce zagranicznej

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: dlaczego Turcja w ostatnich latach prowadzi tak asertywną politykę zagraniczną pomimo bycia członkiem NATO? Karol Wasilewski: podstawą do zrozumienia asertywnej polityki jest poznanie szerszego myślenia Turcji o świecie, bo właśnie to najlepiej tłumaczy,...