FIRMYBotanika Farm SA chce zadebiutować na NewConnect

Botanika Farm SA chce zadebiutować na NewConnect

Botanika Farm SA chce zadebiutować na NewConnect

Botanika Farm SA, dynamicznie rozwijająca się spółka z segmentu FoodTech, ogłosiła zamiar przeprowadzenia Oferty Publicznej na rynku NewConnect, wspieraną przez Dom Maklerski INC. Spółka, znana z wysoce zautomatyzowanego przetwórstwa żywności ekologicznej i badań nad żywnością funkcjonalną, stawia na dalszy rozwój i zwiększenie skali działalności.

Unikalny model biznesowy

Botanika Farm posiada unikalny model biznesowy, który łączy produkcję ekologicznej żywności dla światowych gigantów spożywczych z innowacyjnymi badaniami nad żywnością funkcjonalną. Współzałożyciel spółki, Rafał Radziszewski, podkreśla, że zapewnia to firmie stabilne przepływy pieniężne oraz możliwość oferowania produktów o udokumentowanych korzyściach zdrowotnych. Funkcjonalne produkty Botanika Farm zawierają bioaktywne substancje, które mają pozytywny wpływ na różne funkcje organizmu, co potwierdzają przeprowadzone badania kliniczne.

Dynamiczny wzrost i innowacje

Botanika Farm może pochwalić się imponującym wzrostem przychodów ze sprzedaży, który średniorocznie wynosił 112% w ciągu ostatnich pięciu lat. W 2023 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 43,4 mln zł, przy zysku netto wynoszącym 4,8 mln zł.

Jednym z kluczowych innowacyjnych rozwiązań stosowanych przez firmę jest mikronizacja nasion roślin, technika pochodząca z przemysłu farmaceutycznego. Proces ten, polegający na redukcji średnicy cząstek do mikrometru, znacząco zwiększa biodostępność składników odżywczych, poprawiając ich przyswajalność i nadając unikalne cechy sensoryczne.

Inwestycje i plany rozwojowe

Spółka planuje wykorzystać pozyskany kapitał na rozbudowę zakładu produkcyjnego w Mietkowie, co pozwoli na zwiększenie mocy wytwórczych z 18 do 50 tys. ton rocznie. Radziszewski przewiduje, że dzięki tej inwestycji, Botanika Farm osiągnie przychody przekraczające 100 mln zł do 2027 roku. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 12 mln zł.

Obecnie działalność produkcyjna i badawcza prowadzona jest w zakładach w Oławie oraz Wałbrzychu. Zakład w Oławie dysponuje laboratorium badawczym oraz halą produkcyjno-przetwórczą, natomiast w Wałbrzychu znajduje się linia produkcyjna o mocy 6 tys. ton rocznie oraz przestronna hala magazynowa.

Perspektywy rynku

Rynek żywności funkcjonalnej i ekologicznej rozwija się dynamicznie, a rosnąca świadomość konsumentów, zwłaszcza młodszych pokoleń, sprzyja wzrostowi popytu na produkty Botanika Farm. Badania naukowe potwierdzają, że bioaktywne składniki zawarte w żywności funkcjonalnej mogą zmniejszać ryzyko chorób i poprawiać ogólną kondycję organizmu. Nowa polityka rolna Unii Europejskiej na lata 2023-2027 wspiera rozwój upraw ekologicznych, co dodatkowo napędza rozwój sektora.

Debiut na NewConnect

W najbliższych tygodniach, przy wsparciu Domu Maklerskiego INC, Botanika Farm planuje przeprowadzić ofertę publiczną akcji i zadebiutować na rynku NewConnect. Radziszewski zaznacza, że NewConnect jest tylko przystankiem w drodze na główny rynek giełdowy, na który spółka zamierza wejść w przyszłości. Po debiucie na NewConnect, Botanika Farm planuje niezwłocznie rozpocząć prace nad prospektem emisyjnym na główny parkiet.

Debiut Botanika Farm na NewConnect to znaczący krok w rozwoju spółki, która z pewnością przyciągnie uwagę inwestorów zainteresowanych innowacyjnymi rozwiązaniami w sektorze żywności ekologicznej i funkcjonalnej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...