środa, 22 marca, 2023
PRZEMYSŁBranża drzewna apeluje o pomoc do Ministra Rozwoju i Technologii, Waldemara Budy

Branża drzewna apeluje o pomoc do Ministra Rozwoju i Technologii, Waldemara Budy

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Branża drzewna apeluje o pomoc do Ministra Rozwoju i Technologii, Waldemara Budy

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli oraz Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce, Polski Komitet Narodowy EPAL, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Związek Polskie Okna i Drzwi, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna, Zespół Roboczy przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego wystosowały pismo do Ministra Rozwoju i Technologii, Waldemara Budy.

Organizacje branżowe piszą, że dziękują i doceniają zaangażowanie pracowników MRiT w rozmowy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, ale zwracają uwagę, iż głos ministerswa jest przez Lasy Państwowe ignorowany na równi z postulatami przedstawicieli branży drzewnej.

Polskie organizacje reprezenujące producentów towarów drewnopochodnych od lat walczą o jasny, przewidywalny i stabilny system sprzedaży drewna. Tegoroczna decyzja Lasów Państwowych, dotycząca zasad i regulaminu sprzedaży drewna na rok 2023, ich zdaniem, w żaden sposób nie prowadzi do uspokojenia sytuacji na rynku drewna, a wręcz odwrotnie. 10 października ruszyła na portalu leśno-drzewnym sprzedaż drewna na 2023 rok. Ceny otwarcia były o około 40 % wyższe od tegorocznych.

Sygnatariusze listu wskazują, że jeżeli obecny mechanizm sprzedaży nie zostanie zmieniony, nastąpi permamentny wzost cen drewna i zachwianie konkurencyjności polskich firm przetwarzających drewno na swoje produkty. Zwracają uwagę, iż obecne ceny minimalne/ otwarcia uwględniają efekt przegrzanego rynku, natomiast mechanizm nie pozwoli na ich korektę w dół w sytuacji recesji i spadku popytu, co dodatkowo pogłębi problemy producentów zmagających się ze spadkiem zamówień i rosnącymi cenami energii. Już teraz w branży meblarskiej ilość zamówień zmiejszyła się o 30 %, natomiast w sektorze programów ogrodowych spadła niemal do zera. W efekcie, część zakładów została zmuszona do ograniczenia czasu pracy do 3-4 dni w tygodniu i redukcji zatrudnienia.

Przedstawiciele polskich branż drzewnych apelują do Ministra o osobiste zaangażowanie w zmianę decyzji Lasów Państwowych i zatrzymanie procedur do momentu wypracowania porozumienia dotyczącego mechanizmu wyznaczania ceny minilanej. Wyrażają również nadzieję, że Państwowe Godpodarstwo Leśne Lasy Pańśtwowe w końcu przedłoży interesy Skarbu Państwa nad swój jednorazowy zysk.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce

0
Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego...