czwartek, 28 października, 2021
BEZPIECZEŃSTWOChiny otwierają nowy front walki ze szpiegostwem

Chiny otwierają nowy front walki ze szpiegostwem

-

Chiny otwierają nowy front walki ze szpiegostwem

Zgodnie z wydanym 26 kwietnia 2021 r. rozporządzeniem Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Chin krajowy aparat bezpieczeństwa ma sporządzać listy najważniejszych chińskich podmiotów, które winny być objęte szczególną opieką kontrwywiadowczą. Będą obserwowane w oparciu o charakter ich działalności, dostęp do informacji niejawnych, narażenie na oddziaływanie międzynarodowe oraz osiągnięcia w zakresie kształtowania bezpieczeństwa.

Po wpisaniu na listę podmiot winien prowadzić określone działania kontrwywiadowcze oraz realizować szkolenia dla wszystkich pracowników mających dostęp do tajemnic. Pracownicy przed podjęciem pracy muszą podpisać umowy o zachowaniu poufności. Szkolenie kontrwywiadowcze będzie wymagane przed wyjazdem pracownika w podróż zagraniczną, zaś personel powracający z zagranicy musi zostać przesłuchany pod kątem bezpieczeństwa narodowego. Wzmożonymi działaniami kontrwywiadowczymi mają być objęte departamenty rządowe, grupy społeczne i przedsiębiorstwa, szczególnie zaś przemysł obronny i instytuty naukowo-badawcze.

Rozporządzenie wprowadzono w związku z rosnącym ideologicznym napięciem między Pekinem a Waszyngtonem. Administracja Joe Bidena uważa działania Chin za jedno z największych zagrożeń dla Stanów Zjednoczonych. Ale według ministra spraw zagranicznych Chin Wang Yi tę samą wrogość odczuwa strona chińska. Minister zaapelował do USA o zaprzestanie dyskredytowania systemu politycznego Chin jako autorytarnego. Zdaniem rzecznika Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego dokument jest również odpowiedzią na rosnącą infiltrację i szpiegostwo wymierzone w Chiny.

Od 2019 r. Chiny umieściły kilka amerykańskich grup obrońców praw człowieka, w tym National Endowment for Democracy, Human Rights Watch i Freedom House, na swojej liście podmiotów objętych sankcjami.

Nowa regulacja kontrwywiadowcza została wprowadzona w życie, gdy Chiny przygotowują się do jubileuszu 100-lecia partii komunistycznej, który przypada w dniu 1 lipca 2021 r. Pekin zapowiedział, że nie zorganizuje defilady wojskowej. Jednak w nadchodzących miesiącach oczekuje się wzmożonej kampanii propagandowej i indoktrynacji politycznej.

Źródło: South China Morning Post z 27.04.2021 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....