BEZPIECZEŃSTWOChiny otwierają nowy front walki ze szpiegostwem

Chiny otwierają nowy front walki ze szpiegostwem

Chiny otwierają nowy front walki ze szpiegostwem

Zgodnie z wydanym 26 kwietnia 2021 r. rozporządzeniem Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Chin krajowy aparat bezpieczeństwa ma sporządzać listy najważniejszych chińskich podmiotów, które winny być objęte szczególną opieką kontrwywiadowczą. Będą obserwowane w oparciu o charakter ich działalności, dostęp do informacji niejawnych, narażenie na oddziaływanie międzynarodowe oraz osiągnięcia w zakresie kształtowania bezpieczeństwa.

Po wpisaniu na listę podmiot winien prowadzić określone działania kontrwywiadowcze oraz realizować szkolenia dla wszystkich pracowników mających dostęp do tajemnic. Pracownicy przed podjęciem pracy muszą podpisać umowy o zachowaniu poufności. Szkolenie kontrwywiadowcze będzie wymagane przed wyjazdem pracownika w podróż zagraniczną, zaś personel powracający z zagranicy musi zostać przesłuchany pod kątem bezpieczeństwa narodowego. Wzmożonymi działaniami kontrwywiadowczymi mają być objęte departamenty rządowe, grupy społeczne i przedsiębiorstwa, szczególnie zaś przemysł obronny i instytuty naukowo-badawcze.

Rozporządzenie wprowadzono w związku z rosnącym ideologicznym napięciem między Pekinem a Waszyngtonem. Administracja Joe Bidena uważa działania Chin za jedno z największych zagrożeń dla Stanów Zjednoczonych. Ale według ministra spraw zagranicznych Chin Wang Yi tę samą wrogość odczuwa strona chińska. Minister zaapelował do USA o zaprzestanie dyskredytowania systemu politycznego Chin jako autorytarnego. Zdaniem rzecznika Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego dokument jest również odpowiedzią na rosnącą infiltrację i szpiegostwo wymierzone w Chiny.

Od 2019 r. Chiny umieściły kilka amerykańskich grup obrońców praw człowieka, w tym National Endowment for Democracy, Human Rights Watch i Freedom House, na swojej liście podmiotów objętych sankcjami.

Nowa regulacja kontrwywiadowcza została wprowadzona w życie, gdy Chiny przygotowują się do jubileuszu 100-lecia partii komunistycznej, który przypada w dniu 1 lipca 2021 r. Pekin zapowiedział, że nie zorganizuje defilady wojskowej. Jednak w nadchodzących miesiącach oczekuje się wzmożonej kampanii propagandowej i indoktrynacji politycznej.

Źródło: South China Morning Post z 27.04.2021 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...