środa, 22 marca, 2023
TRANSPORT I LOGISTYKACo jest kluczowe dla Polaków przy wyborze środka transportu

Co jest kluczowe dla Polaków przy wyborze środka transportu

-

Gdy wybieramy środek transportu, najmniej liczy się dla nas jego wpływ na środowisko i nasze poczucie bezpieczeństwa. Kluczowe nie są też koszty. Więc co?

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Co jest kluczowe dla Polaków przy wyborze środka transportu

Czterech na pięciu Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną dobrze. Tymczasem według najnowszych badań wpływ danego środka transportu na środowisko to kwestia, którą najrzadziej bierzemy pod uwagę, wybierając sposób przemieszczania się. Najistotniejszy nie jest też aspekt finansowy, ani nasze bezpieczeństwo. Jakie czynniki są więc decydujące?

Na ile liczy się dla nas środowisko?

Tegoroczny raport „Ekologiczne zachowania Polaków” dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska”[1] pokazuje, że prawie połowa z nas (47%) decyduje się na dojazd do pracy autem chętniej niż w inny, bardziej ekologiczny sposób. Nasze podejście do sposobów przemieszczania się zweryfikowało też najnowsze badanie[2] GfK przeprowadzone na zlecenie marki ubezpieczeniowej Beesafe. W odpowiedzi (z możliwością wielokrotnego wskazania) na pytanie o to, jakie kwestie respondenci biorą pod uwagę wybierając środek transportu, najrzadziej – bo jedynie w 8% –  deklarowano wpływ danego środka transportu na środowisko. Zdecydowanie częściej niż dla ogółu respondentów – bo w niemal jednej trzeciej – ta kwestia okazała się istotna dla mieszkających z rodzicami studentów, niebędących w związkach. Na drugim biegunie są natomiast rodziny z dziećmi w wieku 15-25 lat – jedynie 2% ich przedstawicieli wskazało ten aspekt.

Czterech na pięciu Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną zdecydowanie dobrze (17%) lub raczej dobrze (64%)3, a jedynie 8% z nich bierze pod uwagę wpływ danego środka transportu na środowisko. Co jest dla nas istotniejsze niż dobro planety?

Tę kwestię najczęściej bierzemy pod uwagę

Najnowsze badanie GfK na zlecenie Beesafe pokazało, że na wybór środków transportu patrzymy bardzo pragmatycznie – najbardziej liczy się dla nas po prostu odległość, którą mamy do przebycia – tę odpowiedź wskazała równo połowa respondentów. W drugiej kolejności bierzemy pod uwagę pogodę (38% wskazań), a w trzeciej to, czy akurat się spieszymy – tak uznało 35% ankietowanych – zauważa Rafał Mosionek z Beesafe. Dla niecałej jednej trzeciej Polaków istotny jest też czas, jaki zajmie podróż danym środkiem transportu (32% wskazań) oraz wygoda związana z korzystaniem z niego (30% wskazań). Te kwestie okazały się ważniejsze niż aspekt finansowy (28%).

Koszty korzystania ze środka transportu dopiero w drugiej połowie zestawienia

Mając na uwadze obecną sytuację gospodarczą, można by przypuszczać, że to właśnie koszty związane z korzystaniem z danego pojazdu będą jednym z głównych czynników, jakie bierzemy pod uwagę. Tymczasem aspekt finansowy w kontekście wyboru sposobu przemieszczania się znalazł się dopiero na szóstym miejscu – wskazało go 28% wszystkich respondentów. Na tę kwestię w podobnej mierze uwagę zwracały kobiety (29%) i mężczyźni (28%).

Badanie wykazało także, że jeszcze mniej znaczące są dla nas pora dnia i natężenie ruchu (22%), własne poczucie bezpieczeństwa związane z korzystaniem z danego środka transportu (16%) oraz wspomniany wpływ na środowisko (8%).

Alarmujące jest to, że decydując się na sposób przemieszczania się, niemal na samym końcu bierzemy pod uwagę nasze poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że wpływ na nie ma nie tylko wybór środka transportu. Kluczowe są również m.in. takie kwestie jak jego stan techniczny, aktualne ubezpieczenie, a także czujność, uważność i rozsądek wszystkich użytkowników ruchu drogowego – podsumowuje Rafał Mosionek z Beesafe

1, 3 Ekologiczne zachowania Polaków. Raport Klimat tworzą ludzie, Zymetria dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska, III 2022 r.

[2] Badanie Omnibus, n=1000, GfK dla Beesafe, X 2022 r.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce

0
Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego...