PRACA I KARIERABEZROBOCIECzy nad specjalistami IT zbierają się czarne chmury?

Czy nad specjalistami IT zbierają się czarne chmury?

Czy nad specjalistami IT zbierają się czarne chmury?

Od kilku lat specjaliści IT to najbardziej pożądana grupa na rynku pracy, jednak dane płynące ze Stanów Zjednoczonych mówiące o fali zwolnień mogą budzić niepokój. Największe spółki technologiczne dokonały redukcji zatrudnienia. Czy nad specjalistami IT zbieraj się czarne chmury zwiastujące falę zwolnień? Biorąc pod uwagę, że w USA specjaliści IT nadal są poszukiwani i czeka na nich ok. 130 tys. wakatów, zwolnienia to raczej dostosowanie liczby pracowników do realnych potrzeb, niż załamanie w branży.

Covid-19 wywołał prawdziwą hossę na usługi IT na całym świecie. Spowodował, że m.in. narzędzia do pracy zdalnej, ale i wszelkie usługi IT związane z usprawnieniem kontaktów ludzkich przeżywały prawdziwy boom. Od wybuchu pandemii rosły więc przychody i zyski wielu spółek z sektora technologicznego, w tym m.in. Spółek takich jak Netflix, Facebook czy Tesla. Teraz biznes zweryfikował realia i rzeczywiste zapotrzebowanie na usługi wielu firm. Nic więc dziwnego, że zdecydowały się one na dostosowanie zatrudnienia i jego redukcję. W USA, tylko w ostatnim miesiącu, pracę straciło ponad 30 tys. specjalistów IT. Naszym zdaniem to tylko korekta i czasowy efekt bańki, wcześniej nadmuchanej przez pandemię. Nowe technologie to przyszłość i niedawno zwolnieni specjaliści znajdą wkrótce zatrudnienie w innych firmach, które wciąż zwiększają swoje zapotrzebowanie na zasoby w postaci wykwalifikowanych specjalistów. Choć obawy o recesję pozostają, sposobem na obronę przed jej skutkami, jest często wdrożenie rozwiązań technologicznych, które umożliwią optymalizację kosztów i efektywniejsze prowadzenie biznesu. To z kolei pozwala nadal optymistycznie patrzeć na rynek pracy dla specjalistów IT, choć dynamika tendencji wzrostowej została ewidentnie wyhamowana. Co ciekawe w Polsce, wiele firm zdecydowało się na zwiększenie zatrudnienia poprzez elastyczne formy, np. leasing pracowniczy, który pozwala w danym momencie zwiększyć produktywność danego teamu, ale też podchodzić ostrożnie do stałego zwiększenia zatrudnienia. Daje to elastyczność i dużo większe możliwości w razie ograniczenia popytu na usługi IT czy też chwilowe wahania rynkowe, o które w dzisiejszych czasach nie trudno.

Autor: Piotr Kawecki, Prezes Zarządu ITBoom Sp. z o.o.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...