środa, 29 marca, 2023
FINANSECzym jest Mała instytucja Płatnicza?

Czym jest Mała instytucja Płatnicza?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Czym jest Mała instytucja Płatnicza?

Mała Instytucja Płatnicza jest to forma prowadzenia działalności, dedykowana firmom, które ofertują rożnego rodzaju usługi płatnicze, np. takie, które zwykle znajdują się w ofercie banków. Dowiedz się jakie firmy mogą stać się MIP oraz jakie są główne cele i ograniczenia tego rozwiązania.

Dla kogo dedykowana jest Mała Instytucja Płatnicza?

Mała Instytucja Płatnicza jest to nowatorska forma prowadzenia działalności w sektorze Fin-Tech. Cieszy się ona coraz większą popularnością. Dedykowana jest podmiotom, którzy chcą oferować usługi dodatkowe opierające się na działalności kredytowej oaz pożyczkowej, a także dające możliwość udostępniania bramki płatniczej lub pośredniczące w przekazywaniu środków między użytkownikami.

Ponadto Mała Instytucja Płatnicza pomaga w prowadzeniu kantorów online lub giełd walutowych. Małą Instytucją Płatniczą zostaje podmiot w momencie posiadania środków, które zamierza przekazać innej osobie na przykład poprzez udostępnienie bramki płatniczej bądź prowadzenie Marketplace.

Jaki jest zakres działalności Małej Instytucji Płatniczej?

Mała Instytucja Płatnicza może oferować takie usługi, jakie posiadają w swojej ofercie m.in. banki, a także krajowe instytucje płatnicze. Mała Instytucja Płatnicza może występować w wielu wariantach, np. jako platforma wymiany walut prowadząca m.in. wirtualne portmonetki, a także będąca firmą pożyczkową, która wydaje własne karty kredytowe.

Ponadto taką instytucją mogą być też  działalności posiadające aplikacje do automatycznych płatności za rachunki, np. prąd, gaz czy Internet, a także platformy do prowadzenia zbiórek na cele charytatywne.

Małą Instytucją Płatniczą jest także kantor kryptowalut oraz firma obsługująca płatności cykliczne za karnety oraz usługi umożliwiające odroczoną płatność za zakupy w sklepach internetowych. Warto dodać, że jeśli chodzi o limity to maksymalna kwota przechowywania środków finansowych wynosi do 2000 euro.

Mała Instytucja Płatnicza – cele i ograniczenia

Należy wiedzieć, że przedsięwzięcie powinno być prowadzona na terenie Polski. Takiej działalności nie może prowadzić firma posiadająca oddziały za granicą. Warto podkreślić, że Mała Instytucja Płatnicza jest doskonałą alternatywą dla Krajowej Instytucji Płatniczej. Dużym jej atutem są niewielkie nakłady finansowe. Mała Instytucja Płatnicza może wykonywać transakcje płatnicze, wydawać instrumenty płatnicze, a także udzielać kredytów. Prowadzi działalność inną niż płatnicza oraz przyjmuje płatności instrumentami płatniczymi.

Dla prowadzenia takiej działalności są też pewne ograniczenia, np. Mała Instytucja Płatnicza nie może prowadzić działalności poza Polską, ani nie może inwestować przechowywanych środków. Ponadto MIP nie może emitować pieniądza elektronicznego oraz świadczyć usług inicjowania płatności z innego rachunku niż posiadany przez nią.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce

0
Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego...