czwartek, 3 kwietnia, 2025

Deregulacja.pl – nowy serwis Fundacji Wolności Gospodarczej i Forum Obywatelskiego Rozwoju na rzecz prostego prawa

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Fundacja Wolności Gospodarczej wraz z Forum Obywatelskiego Rozwoju uruchamiają stronę Deregulacja.pl – długofalowy projekt w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tematem deregulacji i potrzebę rzetelnego źródła wiedzy. – Chcemy poprawy jakości prawa w Polsce poprzez jego uproszczenie i eliminację zbędnych regulacji – piszą organizatorzy.

Celem inicjatywy jest edukowanie, wskazywanie absurdów prawnych oraz promowanie zmian, które uczynią system bardziej przejrzystym i przyjaznym dla przedsiębiorców i pracowników. FWG i FOR postulują też ulepszenie procesu legislacyjnego, aby poprawić jakość stanowionego prawa i ograniczyć problem nadmiernych regulacji w przyszłości.

W ramach projektu obie fundacje zamierzają też monitorować deregulację prowadzoną przez rządzących, mobilizować polityków do działania i wspierać wartościowe pomysły prezentowane przez przedsiębiorców i obywateli, w tym zespół “SprawdzaMY”.

Deregulacja jako klucz do rozwoju

Deregulacja nie oznacza jedynie zniesienia zbędnych przepisów – to przede wszystkim ich uproszczenie i dostosowanie do współczesnych realiów gospodarczych. Lepsze prawo to więcej inwestycji, mniejsza biurokracja i bardziej konkurencyjna gospodarka.

Porównania międzynarodowe pokazują, że Polska potrzebuje deregulacji i awansu z 70. miejsca rankingu wolności gospodarczej Economic Freedom of the World – podkreśla Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej. – Deregulacja będzie miała swoich przeciwników, ale trzeba wykorzystać obecne zainteresowanie tym tematem, by jak najwięcej dobrych zmian weszło w życie i służyło przedsiębiorcom, ale też Polkom i Polakom. 

Bez stałej presji politycy mogą szybko zarzucić temat. Nie chcemy, by deregulacja była tylko chwilową modą. Jeśli dzisiaj stworzymy odpowiednie narzędzia, to mogą one ograniczyć tworzenie złego prawa w przyszłości – dodaje Tatała.

Co proponujemy?

Najważniejsze postulaty inicjatywy Deregulacja.pl to m.in.:

  • moratorium na nowe regulacje do czasu wejścia w życie pierwszych, istotnych pakietów deregulacyjnych i zasad typu one-in-one-out – np. hamulec regulacyjny na 100-180 dni;
  • ocenę istniejącego prawa gospodarczego w poszczególnych resortach;
  • zwiększenie jakości procesu legislacyjnego, w tym lepszą ocenę skutków regulacji
    i konsultacje publiczne;
  • zasadę UE+0, czyli implementację prawa unijnego jedynie w zakresie minimalnym wymaganym przez przepisy europejskie;
  • Wzmocnienie głosu Polski w UE jako hamulcowego nowych regulacji i kraju dążącego do realnej deregulacji Europy, która rozpocznie się jeszcze w 2025 roku, najlepiej
    w trakcie polskiej prezydencji

Na stronie projektu można znaleźć informacje o najważniejszych działaniach związanych z deregulacją, a także sprawdzać, co dzieje się z postulatami środowisk przedsiębiorców i gdzie są blokady dobrych dla gospodarki zmian.

Czas na działanie!

Od lat Polska ma problem z przeregulowaniem gospodarki. Wolnorynkowe reformy wprowadzone ponad 30 lat temu stały się fundamentem polskiego cudu gospodarczego. Dzięki nim przeszliśmy przez okres stabilnego rozwoju, co doprowadziło do trwałej poprawy jakości życia. Niemniej jednak, kolejne rządy tworzyły nowe regulacje, często komplikując przepisy, a także zaskakując przedsiębiorców. Nadmierne regulacje i nieprzewidywalność ograniczają swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.

W fundacji FOR od lat zajmujemy się deregulacją, by prawo wspierało rozwój i innowacje – mówi Marcin Zieliński, prezes FOR i dodaje – Tworzymy raporty o barierach, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy: ograniczeniach konkurencji, ograniczeniach wymiany, regulacjach rynku pracy i obciążeniach biurokratycznych. W ramach nowej odsłony projektu będziemy także promować zmiany, które obniżą koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej w naszym kraju. – Na deregulacji korzystają przedsiębiorcy, pracownicy i gospodarka. Potrzebna jest systematyczna i profesjonalna komunikacja w tym obszarze, którą będziemy realizować w ramach projektu Deregulacja.pl – dodaje Zieliński.

Ekspertyza i zaangażowanie

Projekt realizowany jest we współpracy Fundacji Wolności Gospodarczej (FWG) z Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Obie organizacje wspierają prorozwojowe i wolnościowe podejście do gospodarki, a także specjalizują się w ekonomicznej analizie prawa, monitoringu procesu legislacyjnego i promocji dobrych dla gospodarki polityk. Od lat aktywnie wspierają ideę deregulacji.

Równolegle konkretne działania na rzecz uproszczenia prawa i zwiększenia wolności gospodarczej i osobistej prowadzi zespół, który koordynuje Rafał Brzoska. Wiele szczegółowych rozwiązań znaleźć można na stronie SprawdzaMY.com. FWG i FOR, w ramach projektu Deregulacja.pl, zamierzają wspierać tego typu działania, także po tym, jak inicjatywa “SprawdzaMY” przedstawi końcową listę postulatów.

Liczymy na to, że jak najwięcej zmian uda się przeprowadzić w najbliższych tygodniach,
a pierwsze projekty zostaną uchwalone przez Sejm jeszcze przed wyborami. Ale patrząc na historię polskiej legislacji wiele zmian może trwać miesiącami, a w przypadku braku stałej presji zewnętrznej utknąć na dłużej w martwym punkcie
– podsumowuje prezes FWG.

FWG i FOR wspierają rozwój prywatnej przedsiębiorczości, pozostając w kontakcie z innymi inicjatywami, takimi jak SprawdzaMY.com.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Marek Tatała o nowych propozycjach zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski

Komentarz Marka Tatały, prezesa Fundacji Wolności Gospodarczej, do siódmego...

Inicjatywa SprawdzaMY – szósta tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski zaprezentowała szóstą turę...

Budujesz bez pozwolenia? Możesz na tym dobrze wyjść

Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych,...

Spadek poparcia dla euro w Polsce. Wyborcy KO i Lewicy zmieniają zdanie

Większość polskich ugrupowań pro-europejskich milczy na temat przyjęcia unijnej...

20 lat PL w UE – akcja polskiego biznesu

Niemal 100 organizacji społecznych, firm i mediów dołączyło do...

E-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej – nieodkryty potencjał dla polskich e-sklepów

63% obywateli krajów Europy Centralno-Wschodniej (CEE) dokonało w 2022...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie