czwartek, 30 marca, 2023
NIERUCHOMOŚCIDwie złote zasady kupowania nieruchomości za granicą – doradza Karolina Kaim

Dwie złote zasady kupowania nieruchomości za granicą – doradza Karolina Kaim

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Dwie złote zasady kupowania nieruchomości za granicą – doradza Karolina Kaim

Gdy jesteśmy głodni, mówimy czasem „coś bym zjadł”. W nieruchomościach zagranicznych jest często podobna sytuacja z klientem, który oznajmia z początku „Hiszpania lub coś w tym stylu”. Potem można zacząć rozmawiać o konkretach – mówi Karolina Kaim. Karolina wyjaśnia nam jak nabyć swoje cztery kąty poza Polską w taki sposób, żeby nie żałować potem transakcji, a najlepiej na niej zarobić.

Zasada 1: sprzedaj w głowie zanim kupisz w realu

Podstawowa zasada kupowania nieruchomości za granicą to – „zanim formalnie kupisz, musisz ją mentalnie sprzedać”. Chodzi o to, żeby przeanalizować czy nie stracimy na takiej inwestycji, ilu będzie na nią chętnych, gdy będziemy chcieli ją zbyć, ale również to, czym dla nas ta nieruchomość ma właściwie być. Domem? Ucieczką od inflacji? Czy wakacyjnym azylem?

– Bez względu na miejsce doradziłabym współpracę z kimś, kto zna lokalny rynek. Popularne lokalizacje są mocno przebrane, nie tylko przez Polaków, zostaje więc kupno „dziury w ziemi”, czyli niewybudowanej jeszcze nieruchomości. Deweloperzy często nie zaczynają inwestycji, zanim klienci nie wyłożą kapitału. A może się zdarzyć, że budowa potrwa kilka lat. Trzeba być na to gotowym – doradza Karolina Kaim.

Ile trzeba mieć, by zacząć myśleć o własnym lokum za granicą? To również zależy od lokalizacji. Północy Cypr np. to wydatek już od 70-80 tys. euro. Z reguły jednak średnia europejskich zakupów mieszkaniowych to około 250 tys. euro.

Zasada 2: inwestycja 365

Polacy inwestujący w mieszkanie za granicą zazwyczaj szukają słońca. Królują lokalizacje z minimum trzystoma dniami słonecznymi w roku, a więc Hiszpania, Portugalia, ale są i takie kierunki, jak Albania czy Czarnogóra. Często ważna jest też dla kupujących niewielka odległość od lotniska. To jednak może być za mało, byśmy z transakcji byli w pełni zadowoleni.

Przed zakupem trzeba znaleźć kogoś, kto wie, jak wygląda życie w danym miejscu przez cały rok, nie tylko w wakacje lub inny mały odcinek czasu. Klimatyczny lokal jazzowy, który odwiedzimy jesienią, może latem być dyskoteką. Możliwe, że lubimy obie rzeczy, ale lepiej wiedzieć to wszystko zanim wyciągniemy pieniądze z portfela – doradza CEO Blueprint Group.

Ekspert znający okolicę powie nam również jak wygląda region wokół naszego nowego domu – czy np. nowe inwestycje sprawą, że nasz kapitał będzie rósł? W końcu specjalista może nam też podpowiedzieć jakich będziemy mieli sąsiadów, a to również może być niezwykle istotna sprawa.

Obecnie pierwszym inwestycyjnym wyborem Polaków za granicą jest Hiszpania. Z danych, które udostępnił w grudniu bank Pekao, wynika, że od stycznia do września 2022 r. Polacy kupili ok. 2,3 tys. domów i mieszkań na terenie Hiszpanii. Na celowniku jest też Chorwacja, Albania i właśnie Cypr.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce

0
Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego...