PRACA I KARIERAEkspert: Kandydaci są świadomi tego, że rozdają karty na rynku pracy

Ekspert: Kandydaci są świadomi tego, że rozdają karty na rynku pracy

Ekspert: Kandydaci są świadomi tego, że rozdają karty na rynku pracy

Mogłoby się wydawać, że okres wakacyjny powoduje stagnację na rynku pracy, głównie ze względu na urlopy. Nic bardziej mylnego! Jak się okazuje, procesy rekrutacyjne nie zwalniają w wakacje, o czym decydują sami kandydaci.

Zapotrzebowanie na nowe stanowiska wciąż rośnie. Obecnie, to pracodawcy dostosowują się do pracowników, wobec czego znikają obawy, które kiedyś powstrzymywały kandydatów przed poszukiwaniem pracy w okresie wakacyjnym.

Zauważalne braki w kadrze

Rekrutacja do branży gastronomicznej zaczyna się już w kwietniu, lecz pracowników brakuje nawet w środku sezonu. Sytuacja, w której hotele i restauracje posiadają skompletowaną załogę, należy do rzadkości, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Jak zauważają pracownicy działów HR, największym problemem na rynku pracy jest niedosyt kompetentnych kandydatów, zwłaszcza na stanowiska specjalistyczne i managerskie.

Pod względem rekrutacyjnym borykamy się cały czas z faktem, że jakość kandydatów na rynku nie jest najwyższa. Jeżeli porównamy nasze dane liczbowo, to rok do roku liczba aplikacji na poszczególne stanowiska wzrasta, ale niestety nie idzie to wprost proporcjonalnie do ich jakości. Najczęstszym „błędem” kandydatów w takich przypadkach, jest wysyłanie CV na stanowiska, co do których nie spełniają wymagań z ogłoszenia.
-Łukasz Sokal, Ekspert WSB w Szczecinie w obszarze HR oraz wykładowca uczelni.

Nowa praca a zaplanowany urlop

Pracownicy działów HR dostrzegają ciekawe zjawisko, które występuje w procesie wdrożenia nowo zatrudnionych osób w okresie wakacyjnym, świadczące o tym, jak bardzo zmienił się rynek pracy w ostatnim czasie. Nierzadko bowiem, nowy pracownik ma zaplanowany urlop akurat na początku rozpoczęcia pracy i prosi pracodawcę o uwzględnienie jego wakacyjnych planów.

Dawniej, taka sytuacja byłaby problematyczna dla pracodawców. Już sama tego typu prośba skłaniała ich do refleksji nad poziomem profesjonalizmu pracownika. Dziś, takie sytuacje nie stanowią przeszkody w zatrudnieniu i zazwyczaj spotykają się z aprobatą, pomimo tego, iż pracownicy nie mają wystarczającej liczby dni wolnych. Obecny rynek pracownika sprawia, iż kandydat nie musi rezygnować z planów wakacyjnych
— mówi Łukasz Sokal.

Wakacje nie wstrzymują rekrutacji

Pracodawcy nie mogą jednak dopuścić do sytuacji, w której urlopy pracowników działów HR w okresie wakacyjnym spowodują zahamowanie procesów rekrutacyjnych począwszy od samej rekrutacji po onboarding. Kluczowe w tej kwestii jest odpowiednie zaplanowanie ewentualnych zastępstw oraz prawidłowe określenie strategii rekrutacyjnej.

Oczywiście, zdarzają się również nagłe sytuacje, takie jak np. wypowiedzenie umowy przez pracownika, lecz nie mogą one wpływać na ciągłość procesów rekrutacyjnych
— podsumowuje Łukasz Sokal.

Pracodawcy nieustannie prześcigają się w walce o wykwalifikowanych pracowników, wobec czego są coraz bardziej skłonni do ustępstw na rzecz kandydatów do pracy. Intensywne poszukiwania kadry nie ustają nawet w wakacje, dlatego nie warto powstrzymywać się od składania CV właśnie w tym czasie.

Autorem artykułu jest mgr Łukasz Sokal, Ekspert WSB w Szczecinie w obszarze HR.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...