ENERGETYKAENERGIA ODNAWIALNAEuropejskie ceny modułów zmierzają w kierunku 0,12 EUR/Wp, PV PMI przekracza 70...

Europejskie ceny modułów zmierzają w kierunku 0,12 EUR/Wp, PV PMI przekracza 70 pkt

Europejskie ceny modułów zmierzają w kierunku 0,12 EUR/Wp, PV PMI przekracza 70 pkt

Średnie ceny transakcyjne modułów bifacial i monofacial w lutym, w całej Europie, wyniosły 0,124 EUR/Wp. Wskaźnik PV PMI (Purchasing Managers’ Index) wzrósł z 68 w styczniu do 73 punktów w lutym, co zapowiada perspektywy wzrostu popytu. Prawie 60% użytkowników platformy sun.store zadeklarowało chęć zwiększenia zakupów PV w marcu. Ponadto przedstawiciele największych firm w sektorze PV przewidują, że nadwyżka mocy produkcyjnych będzie nadal stanowić trwałe wyzwanie dla całej branży.

pv.index, raport sektorowy, podsumowuje średnie ceny transakcyjne pochodzące z sun.store, największej platformy handlowej online, dedykowanej sektorowi solarnemu, z ofertą ponad 3 GW komponentów. PV Purchasing Managers’ Index (Indeks Zakupów Menedżerów Fotowoltaiki – PMI) to wynik ankiety wypełnionej przez ponad 300. nabywców sun.store, mierzącej ogólne perspektywy popytu w branży.

Dane pv.index za luty 2024 pokazują, że ceny modułów monofacial pozostały na poziomie 0,124 EUR/Wp. Jest to wynik wyższych kosztów transportu (kryzys na Morzu Czerwonym) i niedoborami modułów w klasach mocy dla instalacji C&I. To z kolei pozwoliło modułom bifacial na dogonienie cen kategorii monofacial po poprzednim spadku o 8% z 0,135 EUR/Wp w styczniu do 0,124 EUR/Wp w lutym. Stopniowe obniżki cen modułów rozpoczęły się prawie 18 miesięcy temu niemniej moduły bifacial zwykle reagują wolniej na zmiany rynkowe ze względu na dłuższy czas realizacji projektów C&I i użyteczności publicznej. Dlatego też trend ten nie dotyczył ich w takim samym stopniu jak paneli z pozostałych kategorii.pv.index trendy cenowe

Pomimo spadku cen modułów bifacial i full black w lutym, średnie ceny modułów monofacial pozostają na wyższym poziomie niż w grudniu 2023 roku. Potwierdza to, że grudniowy odczyt cen był wartością odbiegającą od normy, na którą wpływ mieli producenci i dystrybutorzy starający się opróżnić magazyny z paneli monofacial (zwłaszcza dedykowanych sektorowi mieszkaniowemu) do końca roku. Dlatego też można było spodziewać się odbicia cen w Nowym Roku.

Agata Krawiec-Rokita, CEO i współzałożycielka - sun.store
Agata Krawiec-Rokita, CEO i współzałożycielka – sun.store

– Myślę, że wiele osób zaskoczy powrót cen w lutym do ogólnego trendu spadkowego. Niskie wartości w IV kwartale 2023 r. wiązane były głównie z gigawatami nadwyżek modułów w europejskich magazynach. Sprzedający mieli nadzieję, że ceny powrócą do przedziału 0,16-0,18 EUR, gdy zapasy te zostaną usunięte. Jednak obecne wartości są raczej wynikiem znacznej nadwyżki mocy produkcyjnych w Chinach – co oznacza, że będą one trwałe w dłuższym okresie. – skomentowała Agata Krawiec-Rokita, CEO i współzałożycielka – sun.store

To, że nie jest jeszcze przesądzone, czy ceny modułów będą nadal spadać potwierdza jeden z największych producentów PV. Podczas niedawnej debaty zorganizowanej przez sun.store, Maria Merdzhanova, Jinko Head of Sales for Eastern, Northern Europe, and UK, była sceptyczna:

Nie ma już praktycznie żadnej przestrzeni do obniżania kosztów produkcji. Do tego dochodzą wyzwania logistyczne związane z tym, co dzieje się na Morzu Czerwonym. Wszystko to powoduje, że dalsze redukcje w cenach modułów są dużym wyzwaniem.

Jinko Solar, który w ubiegłym roku znalazł się na szczycie globalnego rankingu największych dostaw modułów, w lutym nadal był najpopularniejszą marką modułów sprzedawanych na platformie sun.store.

58% respondentów spodziewa się większych zakupów w marcu w porównaniu do lutego, PV PMI powyżej 70

Marzec jest zazwyczaj miesiącem kiedy rozpoczynają się prace na dachach w całej Europie, a wiele firm realizuje zaległe kontrakty na instalacje PV, które pozyskały w okresie zimowym. Zachęca do tego również  trend spadkowy cen komponentów, dzięki czemu systemy fotowoltaiczne stają się bardziej przystępne cenowo dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Co więcej, w niektórych krajach ruszają właśnie dodatkowe programy wsparcia dla instalacji solarnych.

Trend  ten znalazł odzwierciedlenie w pozytywnej prognozie popytu (chęci zwiększenia zakupów sprzętu PV), którą ponad 300 nabywców sun.store podzieliło się w ankiecie PV PMI. Prawie 60% respondentów spodziewa się, że w marcu kupi więcej niż w lutym. Ogólny wynik PV PMI wynosi 73 punkty, co oznacza silną tendencję wzrostową (wyniki powyżej 50 wskazują na wzrost, poniżej 50 – na spadek). Co warto odnotować, podobne wskaźniki dla innych sektorów w Europie oscylują w większości poniżej 50 punktów. Gospodarka starego kontynentu boryka się ze stagnacją i trudnościami w osiągnięciu wzrostów. Sektor solarny – pomimo wyzwań – pozostaje jednym z niewielu jasnych punktów.pv.index PV PMI

Informacje dodatkowe – pv.index i PV Purchasing Managers’ Index (PV PMI)

pv.index śledzi bieżące ceny handlowe komponentów fotowoltaicznych, analizując je miesiąc do miesiąca. Dane są rejestrowane na sun.store, największej internetowej platformie handlowej PV z ponad 3 GW komponentów w ofercie. Ceny transakcyjne są ważone mocą komponentów zaangażowanych
w transakcje, aby uzyskać wiarygodne oszacowanie dla całego rynku.

PV Purchasing Managers’ Index (PV PMI) jest miarą wskazującą ogólny sentyment do popytu w branży PV. Jest on obliczany na podstawie kwestionariusza przeprowadzonego wśród ponad 300 kupujących na platformie sun.store. PV PMI pokazuje, czy oczekuje się, że popyt wzrośnie (powyżej 50), pozostanie stabilny lub spadnie (poniżej 50), zgodnie z postrzeganiem menedżerów ds. zakupów.

PV PMI został obliczony jako: PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0,5) + (P3 * 0), gdzie: P1 = odsetek odpowiedzi zgłaszających poprawę, P2 = odsetek odpowiedzi zgłaszających brak zmian, P3 = odsetek odpowiedzi zgłaszających pogorszenie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...