czwartek, 10 kwietnia, 2025

Gartner ostrzega: ryzyko cyberataku groźnego dla człowieka coraz poważniejsze

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Analitycy Gartnera nie mają dobrych informacji. Do 2025 r. crackerzy będą w stanie wykorzystać system IT do ataku na człowieka. Ich zdaniem nawet 30% organizacji doświadczy w ciągu 4 najbliższych lat bardzo poważnych naruszeń bezpieczeństwa. Takich, które będą skutkować wstrzymaniem działalności albo wpłyną negatywnie na działanie krytycznych systemów.

Na początku lutego br. niezidentyfikowany cracker uzyskał zdalny dostęp do systemu IT w zakładzie uzdatniania wody na Florydzie. Włamując się, próbował zwiększyć ilość wodorotlenku sodu w wodzie do potencjalnie niebezpiecznego dla człowieka poziomu. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że efektem cyberataków może być nie tylko kradzież informacji. Mogą być one potencjalnie katastrofalne w skutkach dla obywateli ze względu na coraz większą integrację fizycznej infrastruktury krytycznej ze światem cyfrowym.

– Do sektorów szczególnie wrażliwych można zaliczyć np. transport, energetykę, opiekę zdrowotną czy obiekty użyteczności publicznej. Cyberatak na organizacje działające w tych obszarach jest dziś w większości przypadków bardzo łatwy do przeprowadzenia. To efekt braku specjalistów odpowiedzialnych za obszar bezpieczeństwa, dodatkowo ten obszar bardzo rzadko traktowano poważnie, gdy rozważano inwestycje w IT. Przez to jest on bardzo często niedofinansowany – tłumaczy Grzegorz Paszka, członek zarządu, CTO Grupy 3S

Za mało środków

Gartner zwraca uwagę, że sytuację utrudnia fakt, że w niektórych krajach infrastruktura krytyczna jest własnością państwa, podczas gdy w innych, znacznie większa jej część jest w posiadaniu sektora prywatnego. W innych krajach dominuje z kolei model mieszany. Utrudnia to wdrożenie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa.

Przeprowadzone w I kwartale br. przez firmę doradczą badanie pokazało wprawdzie, że 38% respondentów spodziewa się zwiększenia wydatków na bezpieczeństwo o 5-10% w 2021 roku, a kolejne 8% respondentów przewiduje wzrost powyżej 10%, ale diabeł, jak zwykle, tkwi szczegółach.

– Po pierwsze oznacza to, że ponad połowa organizacji nie planuje zwiększenia wydatków albo będą one symboliczne.  Po drugie, w sytuacji, gdy rośnie poziom złożoności technologii a ataki stają się coraz bardziej wyrafinowane, nawet 10 – procentowy wzrost wydatków na bezpieczeństwo jest niewystarczający. Potrzebna jest wiedza i technologie a te kosztują – zwraca uwagę Grzegorz Paszka z Grupy 3S.

Atak na człowieka? To całkiem możliwe

Analitycy Gartnera zwracają uwagę, że tam, gdzie mamy do czynienia z infrastrukturą krytyczną, organizacje muszą brać pod uwagę większe ryzyko spowodowania zagrożenia dla ludzi i środowiska, niż samej kradzieży informacji. Przewidują oni, że do 2025 roku atakujący będą w stanie uzbroić system cyberfizyczny odpowiedzialny za zarządzanie infrastrukturą krytyczną w taki sposób, że będzie on mógł skutecznie zaszkodzić człowiekowi lub wręcz go zabić.

Jaka jest recepta na tę sytuację? Gartner zaleca, aby liderzy odpowiedzialni za zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem wdrożyli holistyczne podejście do kwestii bezpieczeństwa. Chodzi o to, by działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa systemów ITC, OT i Internetu Rzeczy, były skoordynowane. Ale też specjaliści nie maja złudzeń co do tego, że w wielu przypadkach potrzebna jest „praca u podstaw”, czyli zmapowanie ryzyka i ocena bezpieczeństwa wszystkich systemów cyberfizycznych.

– Organizacje powinny bardzo dokładnie – albo same, jeśli mają do tego zasoby, albo z zewnętrznym partnerem posiadającym zespół SOC – przeanalizować poziom bezpieczeństwa IT, dokonać przeglądu procedur oraz zinwentaryzować własne zasoby dostępne w sieci. To pozwoli wskazać podatności w systemach, wykryć potencjalne zagrożenia oraz przygotować plan działania na wypadek sytuacji kryzysowej – radzi Grzegorz Paszka z Grupy 3S. – Oczywiście jest to plan minimum, bo niezbędne jest stałe monitorowanie anomalii i incydentów bezpieczeństwa wykrywanych w infrastrukturze – dodaje.  

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

AI na usługach hakerów: rosnące zagrożenie dla firm i konsumentów

Według danych Proxyrack, globalne straty wynikające z cyberprzestępczości mogą...

Cyberportret polskiego biznesu: niezrozumienie zasad i procedur, słaba komunikacja, rosnące zagrożenia

Polska jest drugim najczęściej atakowanym przez cyberprzestępców krajem,...

PDF-y ulubioną bronią cyberprzestępców

Pliki PDF stały się najpopularniejszym sposobem na przekazywanie i...

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

SendGrid na celowniku hakerów. Opublikowano próbkę skradzionych danych. Twilio zaprzecza naruszeniu

Kilka dni temu na BreachForums – znanym forum internetowym,...

Podobne tematy

Polacy wybierają wygodę kosztem bezpieczeństwa w sieci – wyniki Adyen Digital Report 2024

Pomimo rosnącej liczby cyberataków i oszustw 30 proc. konsumentów...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Grupa Arche wypłaciła inwestorom 56 mln zł w 2024 roku

W samym 2024 r. inwestorzy otrzymali ponad 56 mln...

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po podpis elektroniczny – oto dlaczego

W dobie cyfryzacji podpis elektroniczny staje się nieodłącznym elementem...

Samochód nowy czy używany? Podpowiadamy co wybrać!

Zakup samochodu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jaką...

Kamery nasobne dla ratowników medycznych – ochrona czy zagrożenie dla prywatności?

Wprowadzenie kamer nasobnych dla zespołów ratownictwa medycznego jest jednym...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie