wtorek, 28 listopada, 2023
GIEŁDA I INWESTYCJEGrupa OPEC+ przeprowadzi największą w historii redukcję wydobycia ropy

Grupa OPEC+ przeprowadzi największą w historii redukcję wydobycia ropy

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Grupa OPEC+ przeprowadzi największą w historii redukcję wydobycia ropy

W niedziele (12.04.2020) kraje OPEC oraz inni producenci ropy (w tym Rosja i USA), czyli grupa OPEC+, porozumiała się w sprawie wprowadzenia największej w historii redukcji wydobycia ropy, o 10% światowej podaży. W porozumieniu uczestniczą 23 kraje, w tym najwięksi producenci czarnego złota: Arabia Saudyjska, Rosja i USA. Warunki udało się uzgodnić po trwającej ponad miesiąc wojnie cenowej między Rosją a Arabią Saudyjską, która w połączeniu z pandemią koronawirusa doprowadziła do bardzo niskich cen surowca.

W środę (08.04.2020) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 50 pkt. bazowych. W ten sposób stopa referencyjna ukształtowała się na najniższym w historii poziomie 0,50%, a stopa depozytowa wyniosła 0%. Poza tym, rada podtrzymała plan prowadzenia operacji repo i skupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym. Zakres nabywanych instrumentów rozszerzony został o papiery dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Inicjatywa ta otwiera możliwość zakupu przez NBP długu emitowanego przez spółki Skarbu Państwa, co powinno wspierać sytuację finansową przedsiębiorstw.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała mocny wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał na wartości 7,14%. Notowania największych spółek (tworzących index WIG20) zyskały 7,25%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 wzrósł o 3,87%, a mWIG40 o 8,07%.

Nadchodzący tydzień nie będzie obfity w ważne odczyty danych makroekonomicznych. W środę (15.04.2020) poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA oraz inflację CPI w Polsce. W czwartek (16.04.2020) nie mogą zostać pominięte dane dotyczące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w Stanach Zjednoczonych. Poza tym, w czwartek (16.04.2020) będziemy mogli zapoznać się ze szczegółowymi danymi o inflacji w Polsce.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...