niedziela, 11 kwietnia, 2021
NIERUCHOMOŚCIPodsumowanie pierwszego kwartału 2020 roku na rynku inwestycyjnym

Podsumowanie pierwszego kwartału 2020 roku na rynku inwestycyjnym

-

Podsumowanie pierwszego kwartału 2020 roku na rynku inwestycyjnym

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwszy kwartał 2020 roku na rynku inwestycyjnym w Polsce.

Jak zaznaczają eksperci firmy, początek 2020 roku zaczął się dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych bardzo dobrze. W ten sektor zainwestowano aż 1,72 mld euro, co jest drugim najlepszym wynikiem za pierwszy kwartał roku w historii. Niestety, aktywność inwestorów została znacznie ograniczona w wyniku niepewności co do skali i długości kryzysu spowodowanego przez wirus COVID-19.

Ten rok miał być kontynuacją znakomitych wyników osiąganych przez Polskę w ostatnich paru latach, napędzanych przez szybko rosnący popyt ze strony najemców,  duży rynek i atrakcyjną rentowność inwestycji. W pierwszym kwartale 2020 roku obserwowaliśmy ogromne zainteresowanie nieruchomościami magazynowymi oraz biurowymi, czego wynikiem były bardzo niskie stopy kapitalizacji, często osiągające historycznie niskie poziomy – mówi Paweł Partyka, Partner w firmie Cushman & Wakefield.

Łącznie sektor biurowy i magazynowy stanowiły prawie 95% całego wolumenu transakcji, z logistyką na czele. Inwestorzy na rynku nieruchomości handlowych również byli aktywni, lecz głównie w sektorze parków handlowych, sklepów budowlanych oraz spożywczych. Wolumen tych transakcji nie przekroczył 40 milionów euro.

Do największych pod względem wolumenu transakcji należały zakup portfolio logistycznego Panattoni/Bluehouse  (280 tys. mkw.) przez Savillis IM, zakup portfela logistycznego Hines (171 tys. mkw., kupujący nieujawniony), zakup High 5ive II (37,9 tys. mkw.) przez Credit Suisse, zakup portfolio Maximus (160 tys. mkw.) przez GIC, portfel Ares Management Corporation Real Estate Group (164 tys. mkw.) przez Investec Property Fund oraz zakup 46,5% udziałów portfela European Logistics Investment (450 tys. mkw.) przez Madison International Realty. Firma Cushman & Wakefield uczestniczyła w trzech z wymienionych wyżej transakcji. Po stronie sprzedającego reprezentowała firmę Apollo Global Management (Maximus Portfolio) oraz European Logistics Investments. Po stronie kupującego Cushman & Wakefield reprezentowało firmę Credit Suisse (High 5ive II).

Pomimo wybuchu pandemii duża część transakcji, które wkroczyły w zaawansowaną fazę jeszcze przed kryzysem, zostały lub zostają przeprowadzone do końca. Natomiast zainteresowanie nowymi projektami bardzo zmalało.

Najprostszym określeniem strategii przyjętej przez większość inwestorów jest podejście ‘wait and see’. W kolejnym kwartałach planowane są zamknięcia dużych transakcji platformowych podpisanych w ostatnim czasie, które będą miały duży wpływ na wolumen transakcyjny w 2020 roku. Mimo to prognozujemy, że 25-35% transakcji planowanych na ten rok nie wydarzy się lub prawdopodobnie zostanie przesunięte na przyszły rok – mówi Soren Rodian Olsen, Partner, Head of Capital Markets w firmie Cushman & Wakefield.

Podsumowanie pierwszego kwartału 2020 roku na rynku inwestycyjnym

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...