PRACA I KARIERAJak budować i motywować zespół odnoszący sukcesy?

Jak budować i motywować zespół odnoszący sukcesy?

Jak budować i motywować zespół odnoszący sukcesy?

Rekrutacja utalentowanych osób nie jest gwarancją zbudowania zespołu odnoszącego sukcesy. Aby go stworzyć, należy znać czynniki, które wpływają
na dynamikę pracy, rozwój umiejętności przywódczych i skuteczność pracowników jako grupy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas budowania zespołu i jak nim zarządzać, by osiągać ponadprzeciętne sukcesy.

Zatrudnianie właściwych osób

Niezależne, czy budujesz zespół od podstaw, czy potrzebujesz uzupełnić jego skład kluczem do sukcesu jest właściwe dopasowanie. Firmy powinny szukać osób, które prócz odpowiednich kwalifikacji będą potrafiły zarówno odnaleźć się w strukturze danej organizacji jak i będą pasowały do zespołu.

Analiza zespołu

Gdy przed zespołem stoi nowe wyzwanie warto przeanalizować każdego pracownika
i na tej podstawie właściwie przydzielić zadania. Indywidualna analiza wskaże relacje panujące w grupie i ich wpływ na poszczególne osoby w departamencie. Pokaże również mocne i słabe strony oraz wyzwania, jakie stoją przed zespołem.

Na podstawie oceny mocnych stron, wyzwań i czynników motywujących manager będzie wiedział w jaki sposób zarządzać i rozwijać zespół.

Jasne cele i autonomia w działaniu

Dobrze sformułowane cele pozwolą zespołowi sprostać oczekiwaniom postawionym przez managera. Ważne jest również to, by jego członkowie mieli swobodę w działaniu
i sami mogli proponować rozwiązania. To pobudza kreatywność i chęć do pracy. Istotne jest także, by pracownik czuł wsparcie przełożonego i wiedział, że może się do niego zwrócić w każdej chwili.

Właściwie dopasowani członkowie zespołu oraz odpowiednio przypisane im role pomogą w osiągnięciu ponadprzeciętnych rezultatów. Regularna wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu wpływa pozytywnie na ich kreatywność
i pozwoli na uniknięcie błędnych decyzji.
– podpowiada Magdalena Giryn, Country Manager, Assessment Systems Polska.

Inwestycja w szkolenia

Manager zarządzający efektywnym zespołem powinien dbać o jego rozwój i inwestować
w poszerzanie wiedzy i umiejętności. Tylko w ten sposób jest w stanie utrzymać przez lata jego wysoki poziom. Dodatkowo, członkowie zespołu  widząc, że firma  inwestuje
w nich czas i pieniądze poczują się docenieni. Możliwość samorozwoju to również jeden
z powodów dla którego pracownicy pozostają w aktualnym miejscu pracy.

Rola lidera w zespole

Nie każdy manager jest w stanie osiągać z zespołem sukcesy. Według najnowszych badań niezwykle ważną cechą wśród managerów jest pokora. Dzięki wewnętrznej pokorze lider potrafi ze zrozumieniem słuchać swoich podwładnych, pozyskiwać potrzebne dane,
a także przyjmować krytykę i być gotowym na zmianę planów, gdy sugerowane wcześniej rozwiązanie nie przynosi efektów. Posiadanie tej cechy gwarantuje skuteczne przywództwo. Pozwala managerowi przyciągnąć do swojego zespołu osoby o wysokich kwalifikacjach i osiągać nadzwyczajne, zawodowe sukcesy.

Większość z nas uważa, że przywódca wykazujący pokorę nie zyska dużej popularności w dzisiejszych czasach, gdzie wielu chce osiągnąć status celebryty. Niesłusznie, bo ta cecha pomaga właściwe wyczuć swoje mocne i słabe strony, a także widzi jakie cechy dominują w jego zespole. Prawdziwy lider jest skromny, rozważny i refleksyjny a wszystkie sukcesy zawodowe przypisuje pracy zespołowej. – wyjaśnia Magdalena Giryn, Country Manager, Assessment Systems Polska.

Assessment Systems Polska pomaga w budowaniu efektywnych zespołów

Pracodawcy oczekują wysokiej skuteczności zespołów. Jest to gwarancja prawdziwej przewagi nad konkurencyjną.  Dzięki wiedzy i doświadczeniu Assesment Systems Polska pomaga w budowaniu i zarządzaniu zespołami poprzez prowadzenie warsztatów grupowych, przekazywanie informacji zwrotnych i proponowanie plan rozwoju pracowników.

Assesment Systems to firma, która od ponad 10 lat pomaga w podnoszeniu produktywności poprzez: zatrudnianie właściwych ludzi, a także w poznawaniu czynników, które wpływają na dynamikę i skuteczność pracy oraz pomagają w tworzeniu i kierowaniu zespołem osiągającym ponadprzeciętne wyniki.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...