sobota, 5 kwietnia, 2025

KPI rozpoczyna współpracę z Bankiem Światowym przy cyfryzacji polskich przedsiębiorstw

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Koalicja na rzecz Polskich Innowacji (KPI) została wybrana przez Bank Światowy do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających od 5 do 35 pracowników. Projekt realizowany jest w ramach programu Digitrans. Podobne projekty Bank Światowy realizuje w Bułgarii i na Słowacji.

KPI jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce wspiera firmy z sektora MMŚP w transformacji cyfrowej zarówno w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską (WAMA EDIH), jak i Bank Światowy (Digitrans).

Celem Digitrans jest podniesienie poziomu cyfryzacji w firmach z sektora MMŚP. Program nakierowany jest zarówno na niwelowanie luki w obszarze technologicznym, jak i na zmianę podejścia do zarządzania firmą w procesie transformacji cyfrowej. Pilotaż skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw o niezaawansowanym poziomie cyfryzacji, zatrudniających od 5 do 35 osób, działających na rynku co najmniej 12 miesięcy. Projekt obejmuje trzy województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie i małopolskie.

Cieszymy się, że wspólnie z tak renomowaną instytucją, jak Bank Światowy, będziemy wspierać polskie MMŚP w ich cyfrowej transformacji. Potrzeby w tym zakresie po stronie rodzimych firm są duże, ponieważ jak wskazuje Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI), Polska jest na 24. miejscu wśród 27 krajów członkowskich UE.  Ponadto, dzięki realizacji pilotażu również w innych krajach, będziemy mogli czerpać z doświadczeń bułgarskich i słowackich firm – mówi Amelia Szukowska, wiceprezes KPI.

Na bezpłatne wsparcie w procesie cyfryzacji może liczyć 195 firm z Polski. Część z nich otrzyma wyłącznie dotację finansową na koszty subskrypcji lub licencji na cyfrowe narzędzia biznesowe w wysokości do 8 000 zł. Część firm otrzyma, obok grantu finansowego, pulę 40 godzin tzw. pomocy technicznej. Doradcy ds. technologii i zarządzania pomogą im w zidentyfikowaniu potrzeb oraz wyborze cyfrowego narzędzia wspierającego biznes. Przeprowadzą też kilka sesji doradczych i szkoleniowych, które pomogą firmom w przeprowadzeniu zmiany na poziomie zarządczym. Trzecia grupa firm otrzyma ocenę swojego poziomu cyfryzacji na tle konkurencji.

Jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce możemy udzielić polskim firmom wsparcia w transformacji cyfrowej zarówno z funduszy unijnych w ramach WAMA EDIH, jak i ze środków Banku Światowego. Chcemy, aby KPI stało się pierwszym adresem, kiedy firmy myślą o cyfryzacji. Mamy nadzieję, że te dwa programy to dopiero początek wsparcia, jakiego będziemy mogli udzielić polskim przedsiębiorstwom, które chcą podnosić swoją konkurencyjność dzięki cyfryzacji – komentuje Marcin Czyża, prezes KPI.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Transformacja to nie tylko procesy i technologie – to przede wszystkim ludzie

Zmiana jest nieuniknionym elementem rozwoju, a umiejętne zarządzanie nią,...

Grupa Dom Development z kolejnym mocnym kwartałem: sprzedaż mieszkań wciąż powyżej 1000 lokali

Grupa Dom Development utrzymuje wysokie tempo sprzedaży mieszkań, notując...

Trump znów uderza w Europę – jak Polska może wygrać na nowej wojnie handlowej?

W środę, 2 kwietnia, prezydent Donald Trump nałożył na...

Podobne tematy

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie