środa, 30 kwietnia, 2025

Mocniejszy złoty obniża koszty wakacyjnych wyjazdów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W ciągu ostatnich dni złoty się osłabił, a jednak w przededniu wakacji pozostaje najmocniejszy od 5 lat. Dzięki temu, zagraniczne wakacje Polaków mogą być w tym roku tańsze niż w latach poprzednich. Mniej mogą nas wynieść podróże do Włoch i na Maltę, natomiast na oszczędności raczej nie można liczyć w Chorwacji, Portugali i Hiszpanii. 

W tym roku, z powodu umocnienia się złotego, polscy turyści po raz pierwszy od 5 lat odczują pewną ulgę podczas zagranicznych wyjazdów. Obecnie, kurs złotego wobec euro wynosi 4,32, a wobec dolara – 4,02. Ostatni przypadek tak mocnego złotego w okresie przedwakacyjnym widzieliśmy w 2019 roku. Później, kurs kształtował się w przedziale 4,40-4,60 zł za 1 euro. W latach 2022 i 2023, koszty wakacyjnych wyjazdów były dla Polaków rekordowo wysokie. Teraz jednak, złoty powrócił w okolice 4,30 zł za 1 euro co oznacza, że wydatki w euro przeliczone na złote sa w tym roku 3 proc. niższe niż rok temu i 6 proc. niż dwa lata temu.

Dzięki temu, Polacy mogą podczas wyjazdów wydać mniej, choć nie zawsze i nie w każdej sytuacji. Gdy inflacja w kraju, do którego podróżujemy jest niższa, niż umocnienie się złotego, wtedy istnieje szansa na mniejsze wydatki. Jednak gdy jest wyższa, plan na oszczędności może się nie udać.

Z popularnych wakacyjnych kierunków, mniej za wakacje powinniśmy zapłacić we Włoszech – tam, inflacja w maju wyniosła jedynie 0,8 proc. r/r. Budżetową opcją może być także urlop na Malcie – inflacja wyniosła tam 2,6 proc. r/r. Drożej będzie w Chorwacji z inflacją wynosząca aż 4,3 proc r/r., w Portugalii – 3,9 proc. oraz Hiszpanii – 3,8 proc. Dla porównania inflacja w Polsce w maju wyniosła 2,5 proc. r/r. Warto jednak pamiętać, że ten rok w branży turystycznej w wielu krajach zapowiada się rekordowo, co powoduje, że ceny usług turystycznych mogą rosnąć znacznie bardziej niż inflacja. To z kolei może storpedować jakiekolwiek wakacyjne oszczędności polskich turystów.

Wyższe stopy w Polsce powinny sprzyjać umocnieniu się złotego wobec euro w ujęciu długoterminowym. Kolejnym elementem wspierającym umocnienie złotego jest napływ funduszy europejskich. Choć, złoty mógłby być jeszcze mocniejszy, gdyby nie ostatnie osłabienie związane ze spadkiem wartości euro. Jest ono efektem między innymi dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, które wpływają na oddalenie perspektywy obniżki stóp w USA (w sytuacji gdy EBC dokonał już pierwszej obniżki stóp). Dodatkowym czynnikiem jest także niespodziewana decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o rozpisaniu nowych wyborów do Zgromadzenia Narodowego.

Waluty rynków wschodzących, jakim jest złoty, mogą się natomiast osłabić w sytuacji wzrostu napięcia międzynarodowego i odpływu kapitału na rynki postrzegane przez inwestorów jako bardziej bezpieczne. W tym roku, poziom geopolitycznego napięcia pozostaje wysoki, a więc poziom związanym z tym wahań walut także powinien być brany pod uwagę.

Z tego powodu, jeśli ktoś planuje w czasie wakacji wydać większe kwoty dolarów lub euro, można ich zakupu dokonać w kilku transzach, w różnych terminach i po różnych kursach. W ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko związane z wymianą całej kwoty po jednym kursie.

Data Kurs euro
11.06.2024 4,32 zł
11.06.2023 4,44 zł
11.06.2022 4,60 zł
11.06.2021 4,47 zł
11.06.2020 4,45 zł
11.06.2019 4,27 zł

Źródło: eToro

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zamówienia w USA zaskakują, indeks IFO rośnie, a w Polsce WIBOR spada

Światowe rynki złapały ostatnio trochę stabilizacji. Ani dane z...

Złoty pod presją po danych o sprzedaży, PMI z Europy i USA dominują nastroje

Środa upłynęła na rynkach pod dyktando indeksów koniunktury. Zarówno...

Sprzedaż detaliczna znów na minusie. RPP dostaje kolejny argument do cięcia stóp

Konsumpcja w Polsce kolejny raz rozczarowała, przez co rosną...

Podobne tematy

Zamówienia w USA zaskakują, indeks IFO rośnie, a w Polsce WIBOR spada

Światowe rynki złapały ostatnio trochę stabilizacji. Ani dane z...
00:04:00

Presja na RPP rośnie. Rynek obstawia nawet trzy cięcia stóp w 2025 r.

Realna dynamika funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się...

Złoty pod presją po danych o sprzedaży, PMI z Europy i USA dominują nastroje

Środa upłynęła na rynkach pod dyktando indeksów koniunktury. Zarówno...

Koszyczek świąteczny drożeje, a zadłużenie sklepów bije rekordy – raport BIG InfoMonitor i BIK

Okres Wielkanocy w sektorze handlu tradycyjnie postrzegany jest jako...
00:07:01

RPP coraz bliżej cięcia stóp – pierwsza obniżka możliwa już w maju

Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy...

EBC luzuje politykę i patrzy na Trumpa – EUR/USD bez większej reakcji

Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt...

Rynek czeka na EBC – stopy w dół o 25 pb niemal pewne, uwaga na konferencję Lagarde

Dziś w centrum uwagi posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Powiało...

Cła Trumpa grożą stagflacją. Polska i Europa odczują skutki przez Niemcy

Decyzje Donalda Trumpa z 2 kwietnia mogą wyznaczać nową...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie