MARKETINGNajwiększe organizacje branżowe łączą siły: influencer marketing rośnie i potrzebuje nowych standardów

Największe organizacje branżowe łączą siły: influencer marketing rośnie i potrzebuje nowych standardów

Największe organizacje branżowe łączą siły: influencer marketing rośnie i potrzebuje nowych standardów

W ubiegłym roku globalne wydatki na influencer marketing wyniosły blisko 35 mld dolarów[1], a prognozowane wzrosty najlepiej świadczą o rozwoju tego rynku. Niewątpliwie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów, którego globalna wartość jeszcze w tym roku ma osiągnąć 24 mld dolarów[2]. Zgodnie ze światowym trendem polski rynek także notuje wzrosty rok do roku, ulegając jednocześnie ważnym transformacjom[3]. Dynamicznemu rozwojowi towarzyszą nowe wyzwania: branża dostrzega konieczność tworzenia rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo marek i przejrzystość działań reklamodawców oraz agencji.

  • IAB Polska i IAA Polska ogłosiły współpracę nad opracowaniem standardów dotyczących influencer marketingu.
  • Celem projektu jest stworzenie rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo marek i przejrzystość działań reklamodawców oraz agencji w tym dynamicznie rozwijającym się obszarze.
  • Odbyły się pierwsze spotkania, podczas których organizacje podzieliły się zadaniami. Grupa Robocza Influencer Marketingu IAB Polska opracuje m.in. „Kodeks Etyki Reklamy Influencera”, a IAA Polska zaproponuje standardy oceny naruszeń oraz reakcji na naruszenia.
  • W ostatnich tygodniach gotowość do włączenia się w prace ogłosiło SKM SAR.

Pracę nad „Kodeksem Dobrych Praktyk Influencer Marketingu IAB Polska” rozpoczęliśmy już pod koniec ubiegłego roku, po sukcesie projektu influencermarketing.org.pl, który stworzyliśmy wraz z UOKiK i innymi organizacjami, m.in. Radą Reklamy i SKM SAR. Grupa Robocza Influencer Marketing działająca przy IAB Polska postanowiła podjąć dalsze kroki w kierunku stworzenia zasad umożliwiających zrównoważony, etyczny i bezpieczny rozwój tego sektora – mówi Włodzimierz Schmidt, Prezes Zarządu IAB Polska.

Mniej więcej w tym samym czasie IAA Polska zaprosiło decydentów i przedstawicieli największych platform społecznościowych, sieci kanałów MCN i grup reklamowych do uczestnictwa w pracach „Okrągłego Stołu Influencer Marketingu”. IAA Polska zaproponowało rozmowę na temat biznesowych aspektów współpracy pomiędzy twórcami a markami oraz podmiotami, które je obsługują.

– Kiedy dowiedzieliśmy się, że IAB Polska także powołało zespół roboczy dedykowany influencer marketingowi, postanowiliśmy połączyć siły i wspólnie pracować nad kompleksowym dokumentem zawierającym propozycje rozwiązań dotyczących najważniejszych obecnie obszarów, od standardów oceny naruszeń począwszy, na edukacji środowiska skończywszy – dodaje Jerzy Minorczyk, Dyrektor Generalny IAA Polska.

Co wymaga regulacji – kluczowe obszary

Największe branżowe organizacje pracują razem nad kompleksowym dokumentem, który stanie się podstawą współprac influencerskich: „Influencer Marketing – Zasady Współpracy I Dobre Praktyki”. Znajdą się tu:

  • standardy oceny naruszeń,
  • standardy reakcji na naruszenia,
  • zasady certyfikacji profesjonalistów rynku influencerskiego,
  • powstanie reprezentacji środowiska profesjonalistów rynku influencerskiego,
  • edukacja i promocja standardów.

Podczas pierwszych spotkań organizacje podzieliły między sobą zadania. IAA Polska zajmie się opracowaniem pierwszych dwóch obszarów, IAB Polska pochyli się nad certyfikacją profesjonalistów oraz „Kodeksem Etyki Reklamy Influencera”, zaś wspólna grupa pod kierunkiem Marka Myślickiego, szefującego Grupie Roboczej Influencer Marketing IAB Polska, zajmie się rozpoznaniem możliwości powołania reprezentacji środowiska profesjonalistów rynku influencerskiego.

Jest dużo do zrobienia w tym obszarze, dlatego cieszymy się, że gotowość do współpracy wyraziło także SKM SAR. Mamy nadzieję, że Stowarzyszenie obejmie działaniami obszar edukacji i promocji standardów rynku influencerskiego uzupełnia Włodzimierz Schmidt.

Certyfikat z influencer marketingu

Według Marka Myślickiego certyfikacja influencerów to bardzo istotny obszar, zarówno dla marek, jak i dla twórców: poświadczenie wiedzy z zakresu oznaczania współprac, etyki publikacji komercyjnych i tworzenia treści sponsorowanych powinno stać się gwarantem działań zgodnych z prawem i ze standardami. Środowisko jest zgodne, że dziś nam tego brakuje. Dalsze plany obejmują utworzenie stowarzyszenia reprezentującego interesy influencerów, które zrzeszałoby twórców internetowych.

Po opracowaniu rozwiązań zaakceptowanych przez organizacje branżowe, standardy zostaną poddane szerokim konsultacjom w środowisku influencerów oraz podmiotów z nimi współpracujących, takich, jak platformy społecznościowe, sieci kanałów MCN, grupy reklamowe, organizacje skupiające różne grupy marketerów oraz podmioty niezrzeszone.

Po konsultacjach rozpocznie się proces edukacji i promocji wypracowanych standardów w środowisku profesjonalistów rynku influencerskiego – tak, by polski influencer marketing był skutecznym i bezpiecznym narzędziem dla wszystkich uczestników procesu komunikacji marketingowej.

Podsumowanie

W Polsce 87 proc. marketerów deklaruje współpracę z influencerami na Instagramie, który pozostaje najbardziej popularną platformą, choć w ubiegłym roku największa liczba nowych influencerów pojawiła się na TikToku[4]. YouTube, z liczbą 25 tysięcy influencerów, uplasował się dopiero na trzecim miejscu. Te dane tylko pokazują, że kampanie reklamowe tworzone we współpracy z influencerami nadal będą jednym z kluczowych elementów nowoczesnych strategii marketingowych. Dlatego dziś, gdy influencer marketing wchodzi na kolejny poziom rozwoju, wszyscy zdają sobie sprawę z potrzeby regulacji wielu kwestii, także tych dotyczących etyki i dobrych praktyk.  Bezpiecznego, transparentnego środowiska pracy potrzebują zarówno użytkownicy, twórcy, jak i marki.

[1] Wpbeginner.pl, Research Inluencer Marketing Statistics

[2] The State of Influencer Marketing 2024: Benchmark Raport

[3] Raport Strategiczny Influencer Marketing IAB Polska

[4] Tamże.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...