GOSPODARKANastroje polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu się nie poprawiają

Nastroje polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu się nie poprawiają

Nastroje polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu się nie poprawiają

Według GUS stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się we wrześniu na poziomie 5%, zgodnie z oczekiwaniami. Jednocześnie liczba nowych bezrobotnych wzrosła o 1,2% w ujęciu miesięcznym. Główny Urząd Statystyczny opublikował także dane dotyczące kształtowania się nastrojów gospodarczych w poszczególnych sektorach. We wrześniu w biznesie we wszystkich regionach utrzymały się one na dotychczasowym poziomie w porównaniu z sierpniem lub uległy obniżeniu (ogólny wskaźnik pozostał na niezmienionym poziomie 91,7 pkt w stosunku do sierpnia,). Poza detalicznym nastroje we wszystkich sektorach kształtują się wyraźnie poniżej średniej długoterminowej. Jednocześnie najbardziej pesymistycznie nastawieni są przedsiębiorcy z sektora przetwórstwa i budownictwa. Inflacja konsumencka we wrześniu wstępnie wyniosła -0,4% m/m i +8,2% r/r.

Wskaźniki z Niemiec nie napawają optymizmem. Według badania Ifo nastroje w niemieckich spółkach pogarszają się piąty miesiąc z rzędu (choć indeks nieznacznie przekroczył oczekiwania rynkowe). Według agencji GfK zaufanie niemieckich konsumentów jest najniższe od kwietnia br. Według badania, poprawa nastrojów konsumentów w tym roku jest mało prawdopodobna ze względu na wysoką inflację, choć według wstępnych danych w Niemczech spadła ona we wrześniu do 4,5% r/r (najniższego poziomu od wybuchu wojny w Ukrainie).

Euro osłabiło się wobec dolara i wzrosło z poziomu 1,065 USD/EUR do poziomu 1,055 USD/EUR. W ciągu tygodnia przez krótki czas notowania znajdowały się poniżej 1,05 USD/EUR. Złoty wobec euro osłabił się z 4,59 PLN/EUR do 4,64 PLN/EUR (piątek rano). Złoty również nie radził sobie dobrze wobec dolara, oscylując powyżej poziomu 4,40 PLN/USD (minimum złotego od marca br.).

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...