GIEŁDA I INWESTYCJENvidia króluje wśród polskich inwestorów. Wyprzedza Teslę i Apple, a Intel notuje...

Nvidia króluje wśród polskich inwestorów. Wyprzedza Teslę i Apple, a Intel notuje imponujący wzrost

Nvidia króluje wśród polskich inwestorów. Wyprzedza Teslę i Apple, a Intel notuje imponujący wzrost

  • Nvidia awansuje z 3. na 1. miejsce na liście najpopularniejszych akcji wśród użytkowników eToro w Polsce w II kwartale 2024 roku.
  • Tesla spada na 2. miejsce po kilkunastu kwartałach na szczycie, a Microsoft i Apple zamieniają się miejscami
  • Polscy inwestorzy najbardziej zwiększyli zaangażowanie w Intela (+21 proc.), a ograniczali posiadanie akcji Apple (-8 proc.)

Polscy inwestorzy korzystający z platformy eToro w mijającym kwartale mocno wspierali spółki związane ze sztuczną inteligencją. Wyrazem tego jest osiągniecie przez Nvidia pozycji lidera – najpopularniejszej akcji wśród klientów eToro w naszym kraju. Platforma inwestycyjna eToro przeanalizowała, które spółki odnotowały największą proporcjonalną zmianę posiadaczy akcji kwartał do kwartału (tabela 1), a także 10 najczęściej posiadanych akcji na platformie (tabela 2).

Lider rynku sztucznej inteligencji zajmował trzecie miejsce pod koniec pierwszego kwartału, ale nadal przyciągał nowych użytkowników dzięki dalszemu wzrostowi cen akcji – o 37 proc. w drugim kwartale. To pomogło spółce wyprzedzić Teslę, która pozostawała faworytką polskich inwestorów już od wielu kwartałów. Stoi za tym spadek liczby użytkowników posiadających akcje Tesli o 6 proc. oraz wzrost posiadaczy Nvidia o 19 proc.

Tesla i Nvidia pozostają liderami wśród klientów eToro w większości krajów. Nvidia otwiera ranking także w Stanach Zjednoczonych i Holandii. Tesla przewodzi w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji oraz w Czechach i Rumunii. Natomiast we Włoszech i Hiszpanii prowadzi Amazon, który w Polsce zajmuje 4. miejsce.

W mijającym kwartale doszło także do przetasowań w dalszej części rankingu. Microsoft, którego akcje w ciągu kwartały wzrosły o 6 proc., przeskoczył z 5. na 3. zamieniając się miejscami z Apple (spadek z 2. na 5. miejsce). Jest to związane z faktem, że Microsoft pozostaje najbardziej wartościową spółką giełdową świata z kapitalizacją wynoszącą 3,41 biliona dolarów.

Komentując te dane, analityk eToro Paweł Majtkowski powiedział: W ostatnim badaniu eToro “Puls Inwestora Indywidualnego”, polscy inwestorzy zadeklarowali duże zainteresowanie branżą finansową i związaną z nieruchomościami. Kiedy jednak inwestują na globalnych parkietach, podobnie jak większość światowych inwestorów, stawiają na akcje związane ze sztuczną inteligencją. I nie dotyczy to tylko spółek z grupy Magnificent-7, bo na 10 miejscu wśród najpopularniejszych akcji w Polsce jest AMD, a na 17. – Palantir.

Spadek popularności akcji Apple jest natomiast wyrazem realizacji zysków przyniesionych przez te akcje w ostatnim czasie. W ciągu II kwartału akcje spółki wzrosły o 24 proc. Rozpoznanie, kiedy należy realizować zyski i reinwestować je gdzie indziej, jest podstawowym aspektem inteligentnego inwestowania. Nie chodzi tylko o zyski, które osiągamy, ale także o nowe możliwości, które można wykorzystać.

Inwestorzy indywidualni w Polsce i globalnie potrafią też spojrzeć szerzej poza spółki związane ze sztuczną inteligencją. Stąd właśnie utrzymująca się wysoka pozycja Tesli czy Nio, mimo pewnego spadku popularności tych spółek. Istotna jest też dywersyfikacja w różnych sektorach, szczególnie wtedy, gdy na horyzoncie mamy obniżki stóp procentowych. Nie ma również gwarancji, że wszystkie akcje związane z AI będą rozkwitać.

W mijającym kwartale, najwięcej nowych inwestorów w Polsce przyciągnął Intel (+21 proc.), który prześcignął Nvidia (+19 proc.)i AMD (+15 proc.). Zmniejszyła się natomiast liczba posiadaczy akcji Apple (-8 proc.), PayPal i Alibaba (oba – 7 proc.).

Tabela 1: Akcje najczęściej posiadane przez polskich użytkowników eToro na koniec I i II kwartału 2024:

Firma II kwartał 2024 I kwartał 2024
Nvidia 1 3
Tesla 2 1
Microsoft 3 5
Amazon.com 4 4
Apple 5 2
Alphabet 6 6
Meta 7 7
Alibaba 8 8
Nio 9 9
AMD 10 10

 

Tabela 2: Akcje, które odnotowały największy proporcjonalny wzrost i spadek liczby posiadaczy na platformie eToro w Polsce kwartał do kwartału.

Największe wzrosty wśród użytkowników eToro w Polsce Największe spadki wśród użytkowników eToro w Polsce
Pozycja Firma Wzrost liczby posiadaczy kwartał do kwartału Firma Spadek liczby posiadaczy kwartał do kwartału
1 Intel 21% Apple -8%
2 NVIDIA 19% PayPal -7%
3 AMD 15% Alibaba -7%
4 Microsoft 2% Tesla -6%
5 Meta 2% Nio -4%

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...