GIEŁDA I INWESTYCJEPierwsze półrocze 2024 na giełdach. Kapitalizacja Nvidia na ponad 3 bln dolarów,...

Pierwsze półrocze 2024 na giełdach. Kapitalizacja Nvidia na ponad 3 bln dolarów, cięcia stóp w strefie euro i silne wzrosty na giełdach

Pierwsze półrocze 2024 na giełdach. Kapitalizacja Nvidia na ponad 3 bln dolarów, cięcia stóp w strefie euro i silne wzrosty na giełdach

Pierwsze półrocze tego roku okazało się bardzo dobre dla giełdowych inwestorów. Amerykański indeks S&P500 wzrósł o prawie 15 proc., WIG20 zyskał ponad 11 proc., a europejski indeks STOXX600 poszedł w górę o ponad 8 proc. Wzrosty w USA były napędzane przez spółki związane ze sztuczną inteligencją. Nvidia, która w ostatnich dniach straciła 15 proc., cały czas notuje jednak wzrost o 145 proc. od początku roku.

Inwestorzy giełdowi mogą uznać pierwsze półrocze za bardzo udane. Zarówno indeks S&P500, jak i WIG20 zanotowały duże wzrosty. Siła napędową amerykańskiej giełdy były akcje spółek technologicznych. Inwestorzy duża wagą przykładali także do polityki monetarnej i decyzji dotyczących stóp procentowych oraz globalnych napięć geopolitycznych.

Amerykańskie indeksy S&P500 i Nasdaq osiągnęły nowe rekordy dzięki dynamicznemu wzrostowi akcji spółek technologicznych, zwłaszcza w sektorze półprzewodników. Gigant sztucznej inteligencji – Nvidia osiągnął wartość rynkową 3 bilionów dolarów, prześcigając na krótko Apple i Microsoft. Półrocze kończy jednak przeceną swoich akcji, które od czwartku staniały o ponad 15 proc. Nie zmienia to faktu, że spółka notuje imponujący wzrost o 145 proc. od początku roku.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że kończące się półrocze będzie naznaczone poważnymi obniżkami stóp procentowych. Tak się jednak nie stało. Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył stopę depozytową o 0,25 proc., czyli do poziomu 3,75 proc., podczas gdy FED utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ze względu na zagrożenie powrotu wysokiej inflacji (PCE na poziomie 2,7 proc.). Różnice w polityce monetarnej między EBC a FED wpłynęły na siłę dolara amerykańskiego. Dolar pozostawał mocny, co z kolei osłabiło rynki europejskie i wschodzące.

Także w Polsce, mimo niższej niż prognozowano inflacji obniżki stóp odsuwają się w czasie. FED prawdopodobnie obniży stopy procentowe w III kwartale lub później. Te zmiany mogą wpłynąć na wzrosty na rynkach akcji, zwłaszcza w sektorach wrażliwych na stopy procentowe (technologia, small caps).

Drugi kwartał przyniósł także wzrosty zysków firm. Szacuje się, że zyski firm z indeksu S&P500 wzrosną o 9 proc. w drugim kwartale 2024 roku, a akcje największych firm europejskich ze STOXX600 o 3 proc. Wzrost zysków firm z sektora technologicznego powinien wspierać globalny rynek akcji. Przyspieszenie wdrażania technologii opartych o AI, szczególnie przez takie giganty jak Microsoft, Apple i Nvidia (razem stanowiących 20 proc. kapitalizacji indeksu S&P500) będzie mieć kluczowe znaczenie dla dalszych wzrostów.

Wysokie pozostają napięcia geopolityczne. Przed nami seria ważnych wyborów: we Francji, Wielkiej Brytanii, a potem w USA. Wprowadzane ograniczenia eksportowe oraz rosnące ceny frachtu morskiego mogą zwiększyć ryzyko inflacyjne i ograniczyć możliwości eksportowe w wrażliwych sektorach. Jednak najważniejsze dla inwestorów w nadchodzącym kwartale będą decyzje dotyczące stóp procentowych oraz rozwój technologii AI.

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...